ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
30 Maj, 2018 - 01:00
Ubezpieczenie OC online czy u agenta - co wybrać?

Ubezpieczenie OC online czy u agenta – co wybrać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Czeka Cię zakup ubezpieczenia komunikacyjnego OC? Dowiedz się, co bardziej się opłaca – kupno polisy u agenta czy może zakup OC online? Poznaj wszystkie sposoby na kupno ubezpieczenia OC, a także sprawdź, jakie są wady i zalety kupowania ubezpieczenia metodą tradycyjną oraz nowoczesną przez Internet.

Każdego roku tysiące polskich kierowców musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC, za którego brak grożą poważne konsekwencje finansowe. Większość z nich decyduje się na zakup polisy bezpośrednio u agenta, jednak z każdym rokiem przybywa osób zainteresowanych zakupem OC online.

Sprzyja temu panująca opinia, że przez Internet można kupić najtańsze OC, co wobec systematycznie rosnących cen ubezpieczeń, jest dla wielu osób bardzo kuszące. Czy rzeczywiście opłaca się kupić ubezpieczenie OC online? A może jednak korzystniejsza jest tradycyjna forma zakupu polisy u agenta?

Jak można kupić ubezpieczenie OC u agenta?

Na początku warto przypomnieć, kogo nazywamy agentem ubezpieczeniowym. Zgodnie z definicją osoba taka wykonuje wszystkie czynności związane z zawieraniem umów ubezpieczeń, robiąc to w imieniu i na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego.

W Polsce istnieją także tzw. multiagencje ubezpieczeniowe, które działają na rzecz kilku lub nawet kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego chcąc kupić polisę OC bezpośrednio u agenta, można to zrobić w dwojaki sposób:

 • u agenta konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego – można się z nim umówić w oddziale firmy ubezpieczeniowej lub agencji reprezentującej daną firmę ubezpieczeniową (w niektórych towarzystwach istnieje także możliwość umówienia się z agentem w domu);
 • u agenta reprezentującego kilka towarzystw ubezpieczeniowych – w tym celu trzeba odwiedzić placówkę multiagencji ubezpieczeniowej.

Aby kupić u agenta polisę OC, wystarczy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, czyli przede wszystkim: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz dokument poprzedniej polisy OC.

Większość formalności związanych z zawarciem nowej polisy wykonuje agent (także tych związanych z wypełnieniem ewentualnych formularzy), klientowi zaś pozostaje podpisać gotową umowę.

Po zawarciu umowy OC z nowym ubezpieczycielem, należy pamiętać o wypowiedzeniu starej polisy z poprzednim towarzystwem ubezpieczeniowym, ponieważ jeśli się tego nie zrobi, poprzednia polisa zostanie przedłużona automatycznie.

Dowiedz się więcej: Wypowiedzenie umowy OC – jak wypowiedzieć ubezpieczenie >>

Przedłużenie OC u agenta tego samego ubezpieczyciela

Wśród właścicieli samochodów dość popularnym sposobem na zakup polisy OC jest po prostu jej przedłużenie u dotychczasowego ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że jeśli nie wypowiemy dotychczasowej umowy, ubezpieczenie OC może zostać przedłużone automatycznie.

Zgodnie z przepisami firmy ubezpieczeniowe mają jednak obowiązek przesłania ubezpieczonemu pisemnej informacji o ubezpieczeniu na kolejny rok nie później niż 14 dni przed upływem ważności obecnej polisy OC.

W praktyce wiele firm ubezpieczeniowych kontaktuje się ze swoimi klientami za pośrednictwem swoich agentów, którzy przedstawiają telefonicznie lub osobiście ofertę nowej polisy na kolejny rok.

Jest to dla właścicieli aut bardzo wygodne rozwiązanie – nie muszą w zasadzie nic robić w celu przedłużenia polisy, jedynie zgodzić się na przedstawione warunki, podpisać odpowiednie dokumenty i opłacić składkę na kolejny rok.

Zalety i wady zakupu polisy OC u agenta

Tradycyjna forma zakupu ubezpieczenia polisy OC, czyli bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego ma wiele zalet. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

 • brak formalności – wszystkie formalności wykonuje agent, klient zwykle nie musi wypełniać żadnych formularzy, a jedynie przedstawić dokumenty, a potem podpisać umowę,
 • możliwość umówienia się z agentem w domu – jest to praktykowane szczególnie przez duże towarzystwa ubezpieczeniowe,
 • możliwość wyjaśnienia od ręki wszelkich niezrozumiałych zapisów w umowie,
 • możliwość indywidualnego dopasowania oferty do klienta – agenci mają możliwość wynegocjowania indywidualnych warunków z ubezpieczycielem, a jeśli reprezentują wiele firm, mogą zaproponować ofertę skrojoną na miarę potrzeb danego klienta,
 • możliwość uzyskania zniżki specjalnej od agenta – agenci zwykle dysponują możliwością zastosowania takich zniżek w celu pozyskania nowego klienta.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC na raty – czy to się opłaca? >>

Ubezpieczenie samochodu u agenta ma też swoje wady:

 • zajmuje więcej czasu – trzeba się umówić na spotkanie i fizycznie odwiedzić agenta,
 • nie daje możliwości obiektywnego porównania wszystkich ofert – nawet w przypadku korzystania z usług multiagencji nie jest możliwe poznania wszystkich ofert,
 • daje nikłe szanse na znalezienie najtańszej polisy.

Zakup polisy OC w multiagencji bądź bezpośrednio u agenta firmy ubezpieczeniowej okazuje się bardzo wygodny dla osób przyzwyczajonych do tradycyjnej obsługi, czyli przede wszystkim osób w starszym wieku. Możliwość porozmawiania z doradcą, a więc również wyjaśnienia wszelkich niejasności, jest dla tych osób często ważniejsza niż niższa cena polisy.

Inaczej do tej kwestii podchodzi młodsze pokolenie, które obeznane z nowoczesnymi technologiami, woli samodzielnie wybrać korzystne OC online wierząc, że właśnie w Internecie można kupić najtańsze ubezpieczenie OC.

Jak można kupić ubezpieczenie OC online?

Decydując się na ubezpieczenie samochodu przez Internet, również należy mieć na uwadze kilka sposobów zakupu polisy OC. Tzw. ubezpieczenia direct oferowane są przez:

 • porównywarki ubezpieczeń online – umożliwiają porównanie ofert OC nawet w 30 firmach ubezpieczeniowych; w praktyce najpopularniejsze porównywarki np. Rankomat, Mfind, Ubea, czy Cuk są multiagencjami, które umożliwiają zakup polisy nie tylko przez Internet, ale także przez telefon lub osobiście w swojej placówce;
 • bezpośrednio na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych.

Kupno polisy na stronie www ubezpieczyciela jest w zasadzie równoznaczne z zakupem polisy u agenta firmy ubezpieczeniowej – w obu przypadkach otrzymujemy ofertę OC od jednego ubezpieczyciela. Jedyną różnicą jest to, że w przypadku zakupu ubezpieczenia online, należy samodzielnie uzupełnić formularz wszystkimi danymi (osobowymi i samochodu).

Dużo częściej do zakupu OC online dochodzi za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń – w jej przypadku wystarczy tylko raz uzupełnić formularz danymi swoimi i swojego samochodu, by uzyskać całą listę ofert polisy OC od kilku lub nawet kilkudziesięciu ubezpieczycieli.

Plusy i minusy zakupu OC online

Choć większość klientów wciąż kupuje polisy OC metodą tradycyjną u agenta, specjaliści prognozują, że do 2020 roku nawet połowa polis będzie zawierana przez Internet.

Zalety zakupu OC online dostrzega systematycznie coraz więcej osób, a wśród korzyści najczęściej wymieniane są:

 • możliwość zawarcia polisy bez wychodzenia z domu,
 • możliwość porównania w jednym miejscu nawet kilkudziesięciu ofert,
 • największe szanse na znalezienie najtańszej oferty,
 • specjalne zniżki za zawarcie polisy online,
 • możliwość rezygnacji z polisy w ciągu 30 dni (termin ten dotyczy odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawartej na odległość, czyli przez Internet lub telefon).

Dowiedz się więcej: Zniżki OC – jak je wypracować? >>

Choć porównywarki ubezpieczeń reklamują się jako najlepsze miejsce na znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC, to jednak wielu klientów wciąż ma obawy, by z nich korzystać. Za największe wady porównywarek uznaje się:

 • czasochłonność i większy stopień trudności – wypełnianie bardzo długich i szczegółowych formularzy zajmuje czasami kilkadziesiąt minut i sprawia wielu osobom problem,
 • kwestia bezpieczeństwa danych – wiele osób boi się podawać w formularzach online swoich danych np. z dowodu osobistego,
 • ryzyko niedopasowania oferty do potrzeb ze względu na nieznajomość zasad ubezpieczeń.

W praktyce największym problemem, który odstrasza wiele osób od zakupu ubezpieczeń online, jest obawa o wybór niewłaściwej polisy. Warto więc pamiętać, że zawierając umowę ubezpieczenia online, zawsze można poprosić o wsparcie doradcy.

Zarówno sami ubezpieczyciele oferujący ubezpieczenia direct, jak i porównywarki ubezpieczeń oferują możliwość kontaktu z doradcą za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej lub czatu online. Ich pomoc jest bezpłatna i niczym nie różni się od pomocy, jakiej zwykle udziela agent ubezpieczeniowy w placówce agencji lub oddziale firmy ubezpieczeniowej.

Niełatwo rozstrzygnąć, która forma zakupu ubezpieczenia OC jest lepsza – czy u agenta, czy przez Internet. Z pewnością największe szanse na najtańsze OC mają osoby kupujące je online i korzystające z porównywarek ubezpieczeń. Najmniej opłacalne jest kupowanie polisy bezpośrednio u agenta danej firmy ubezpieczeniowej bez wcześniejszego porównania ofert, choćby w stacjonarnej multiagnecji.

Choć korzystanie z usług agenta jest wygodniejsze i prostsze, warto przekonać się do nowoczesnych usług świadczonych w Internecie i spróbować choć raz kupić OC online, ponieważ jest kwestią czasu, gdy tradycyjne formy zawierania umów OC przejdą do lamusa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ