ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Mar, 2019 - 06:51
Ubezpieczenie OC na raty - czy to się opłaca?

Ubezpieczenie OC na raty – czy to się opłaca?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jeżeli jednorazowa opłata za ubezpieczenie jest zbyt wysoka, możemy kupić OC na raty. Dowiedz się, czy takie rozwiązanie jest faktycznie korzystne.

OC na raty to opcja, która stała się szczególnie popularna przed kilkoma laty, czyli w czasie największych zwyżek cen obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców. Szacuje się, że od 2016 roku ceny OC w niektórych miejscach w Polsce wzrosły nawet dwukrotnie.

Choć na szczęście ceny OC od pewnego czasu się ustabilizowały, to dla wielu kierowców jednorazowa zapłata za polisę OC jest wciąż zbyt dużym obciążeniem finansowym. Rozłożenie zapłaty na raty jest dla nich często najrozsądniejszym rozwiązaniem, ale czy zawsze opłacalnym?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC dla właścicieli pojazdów zależy od wielu czynników m.in. wieku kierowcy, jego doświadczenia w prowadzeniu auta, wysokości wypracowanych zniżek, wieku i rodzaju pojazdu, czy wreszcie miejsca zamieszkania. Jednak według danych podawanych przez najpopularniejsze internetowe porównywarki OC można określić, że na początku 2019 roku średnia cena OC w Polsce wynosiła nieco ponad 1 000 zł, natomiast najniższe stawki zaczynały się od 300-350 zł.

Najwyższe są ceny OC dla młodych kierowców, którzy ze względu na wiek i brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, muszą płacić za polisę nawet kilka tysięcy złotych za rok. To bardzo dużo, a biorąc pod uwagę wysokość zarobków większości młodych ludzi, można się domyślać, że dla nich zakup tak drogiego OC jest dużym wyzwaniem. Prawda jest taka, że nawet średnia cena OC, czyli około 1 000 zł, także sprawia problem wielu kierowcom.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców – czy kobiety płacą mniej? 

Ubezpieczenie OC na raty – jakie są oferty?

Możliwość zakupu polisy OC w ratach dostępna jest u większości ubezpieczycieli. Najczęściej spotykane są oferty rozbicia płatności na następującą liczbę rat:

 • 2 raty płatne co pół roku lub
 • 4 raty płatne co kwartał.

Tylko niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup OC w 11 lub 12 ratach, ale często skorzystanie z takiej oferty wymaga wykupienia szerszego pakietu ubezpieczeń np. OC wraz z AC. Na 12 rat mogą liczyć np. klienci YouCanDrive – jest to marka ubezpieczeń stworzona specjalnie dla młodych kierowców, których OC kosztuje najwięcej z uwagi na brak wypracowanych zniżek.

Dowiedz się więcej: Tanie OC vs polisa rozszerzona – czy warto wykupić usługi dodatkowe? 

Niestety na stronach internetowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych zwykle można znaleźć jedynie ogólną informację o możliwości rozłożenia płatności za OC na raty, natomiast brak jest konkretnych danych na temat liczby rat oraz kosztów usługi.

Każdorazowo więc kwestię zakupu polisy w systemie ratalnym należy uzgadniać indywidualnie z ubezpieczycielem. Warto także pamiętać, że nie wszystkie oferty podlegają rozbiciu na raty – na przykład najtańsze OC oferowane online jest zwykle dostępne tylko za jednorazową zapłatą.

Dlaczego OC na raty jest droższe?

Decydując się na zakup polisy OC w systemie ratalnym, trzeba mieć świadomość, że za taką możliwość należy dopłacić. Wysokość kosztów rośnie wraz ze wzrostem liczby rat. Należy liczyć się z tym, że polisa OC będzie droższa o średnio 10-15% przy 2 ratach i o około 20-30% przy 4 ratach.

Oczywiście są to szacunkowe dane, ponieważ każda z firm ubezpieczeniowych stosuje inne stawki. Niestety nawet pobieżne porównanie cen ubezpieczenia OC w Internecie pokazuje, że zwykle wysokość OC w systemie spłaty jednorazowej jest niższa niż cena najtańszej polisy oferowanej online w systemie ratalnym.

Oto przykład symulacji dokonanej w lutym 2019 r. w porównywarce Ubea.

Założenia do symulacji: kobieta 36 lat, mężatka z 2 dzieci, mająca prawo jazdy od 2002 roku i mieszkająca w Kielcach, posiadaczka Fiata Punto II Classic (kolor czerwony, rocznik 2011, przebieg 60 000 km), chce kupić ubezpieczenie OC.

Oferty płatne jednorazowo:

 • Link4 – oferta z Assistance – 379 zł,
 • Aviva – oferta z Assistance – 535 zł,
 • mtu24.pl – 555 zł.

Oferty płatne w 2 ratach:

 • Link4 – 444 zł,
 • mtu24.pl – 597 zł (I rata 299 zł, II rata 298 zł),
 • Gothaer – oferta z Assistance – 1065 zł (I rata 536 zł, II rata 529 zł).

W wyszukiwarce płatność w 4 ratach proponuje tylko jedna firma:

 • mtu24.pl – 719 zł (I rata 182 zł, 3 raty po 179 zł).

Tak niewielka liczba ofert wynika między innymi z podania wyłącznie ogólnych danych w wyszukiwarce – w przypadku podania danych osobowych ubezpieczonego do wyboru otrzymalibyśmy dodatkowo co najmniej 3-4 oferty.

Wyższa cena za ubezpieczenie OC na raty jest łatwa do wytłumaczenia. Firmy ubezpieczeniowe chcą sobie w ten sposób zrekompensować wyższe ryzyko przy takiej formie sprzedaży polisy.

Zgodnie z przepisami ochrona ubezpieczeniowa trwa bowiem przez cały okres umowy bez względu na to, czy za polisę zostały zapłacone wszystkie raty, czy tylko jedna. Odszkodowanie z polisy OC zostanie więc wypłacone także w przypadku, gdy ubezpieczony nie opłaci kolejnej raty za OC w wyznaczonym terminie, a spowoduje wypadek.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC online czy u agenta – co wybrać? 

Dla kogo ubezpieczenie OC na raty jest korzystne?

Jak już ustaliliśmy, polisa OC zakupiona na raty jest zawsze droższa od polisy opłaconej jednorazowo. Rodzi się więc pytanie, dlaczego klienci w ogóle korzystają z takiej opcji, skoro ich głównym motywem jest brak wystarczającej ilości pieniędzy. Przecież jeśli mamy skromny budżet, szukamy zwykle oferty najtańszej.

Zainteresowanie polisami na raty wynika najprawdopodobniej z dwóch przyczyn:

 • zbyt wysokich cen ubezpieczenia OC dla niektórych kierowców,
 • braku możliwości pozyskania gotówki na jednorazową zapłatę za polisę.

Zakupy ratalne są po prostu wygodne – pozwalają od razu rozbić płatność na raty, bez konieczności spełniania dodatkowych formalności. Nie trzeba martwić się, skąd wziąć brakująca gotówkę na OC, a w przypadku wielu osób jest to rzeczywiście problem, jeśli nie mają jej gdzie pożyczyć.

Skorzystanie z oferty OC na raty jest więc najkorzystniejsze właśnie dla takich osób – które nie mają skąd wziąć odpowiedniej sumy pieniędzy na zakup polisy. W praktyce oferty takie cieszą się największą popularnością wśród młodych kierowców, dla których ceny polisy bez zniżek są rzeczywiście trudne do udźwignięcia.

Dowiedz się więcej: Zniżki OC – jak je wypracować? 

Lepsze drogie raty niż rezygnacja z polisy!

Warto pamiętać, że tak naprawdę możliwość zakupu ubezpieczenia OC na raty może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami niewykupienia polisy w ogóle. Ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów jest w Polsce obowiązkowe i za jego brak grożą poważne kary finansowe.

Kierowca złapany na jeździe samochodem osobowym bez ważnej polisy OC może zapłacić w 2019 roku od 900 do nawet 4500 zł kary. Najniższą stawkę można zapłacić już po jednym dniu braku wykupionej polisy!

Co więcej, w przypadku spowodowania kolizji taki kierowca będzie zmuszony zwrócić koszty likwidacji szkody u osoby poszkodowanej, które najpierw co prawda pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który potem będzie odzyskiwał należność od sprawcy wypadku.

Biorąc pod uwagę średnie ceny ubezpieczenia OC, oczywiste jest, że niewykupienie polisy po prostu się nie opłaca. W przypadku gdy ubezpieczenie OC jest bardzo drogie i nie mamy na jego zakup odpowiedniej sumy pieniędzy, zakup OC na raty okazuje się najrozsądniejszym wyjściem.

Dowiedz się więcej: Umorzenie kary za brak OC – czy to możliwe?

Jakie OC na raty wybrać?

Decyzja o zakupie OC w systemie ratalnym powinna być dobrze przemyślana. Najpierw warto poświęcić czas na dokładne porównanie cen. W tym celu czasami wystarczy skorzystać z internetowej porównywarki OC, gdzie po wpisaniu wszystkich danych dotyczących kierowcy i pojazdu, otrzymamy zestaw aktualnych ofert od niemal wszystkich firm ubezpieczeniowych.

Z porównywarki zwykle można dowiedzieć się, czy ubezpieczyciel oferuje raty, a czasami nawet poznać ich wysokość. W przypadku braku takich informacji należy porozmawiać bezpośrednio z ubezpieczycielem. Jeśli ceny ubezpieczenia OC na raty wypadają mało korzystnie, zawsze warto spróbować zdobyć z innego źródła pieniądze i kupić po prostu najtańsze OC, jakie oferowane jest przy jednorazowej zapłacie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ