Mateusz Baj
Mateusz Baj
07 Wrz, 2017 - 01:00
Ubezpieczenie nieruchomości - co konkretnie obejmuje

Ubezpieczenie nieruchomości – co konkretnie obejmuje

Mateusz Baj

Jeśli decydujemy się na ubezpieczenie nieruchomości – domu lub mieszkania – warto wiedzieć, jakie konkretnie zdarzenia obejmuje zakres polisy.

Na ubezpieczenie nieruchomości, głównie domu lub mieszkania, decyduje się coraz więcej Polaków. Ubezpieczenie to może uchronić nas – przynajmniej w teorii – przed każdym zdarzeniem grożącym zniszczeniem domu lub mieszkania, a także wyposażenia. Aktualnie zakłady ubezpieczeń oferują umowy różnego typu, umożliwiające ubezpieczenie konkretnych elementów naszego majątku.

Nie warto przepłacać, czyli ocena realnych zagrożeń

Jeśli zatem nie chcemy przepłacać, ważną sprawą jest, żeby dopasować polisę do indywidualnych potrzeb. Warto przy tym kierować się prawdopodobieństwem wystąpienia konkretnych zagrożeń. Przykładowo, jeżeli mieszkamy w dalekiej odległości od rzeki, nie ma konieczności ubezpieczania się na wypadek powodzi.

Ubezpieczenie nieruchomości może obejmować zarówno mury domu, jak i wyposażenie. To ważne rozróżnienie, ponieważ trzeba mieć świadomość, że ubezpieczenie wyłącznie murów gwarantuje odszkodowanie tylko za ich zniszczenie, ale nie obejmuje strat dotyczących wyposażenia. I na odwrót: ubezpieczenie wyłącznie znajdującego się w domu czy mieszkaniu mienia ruchomego nie zabezpieczy nas na przykład przed uszkodzeniem dachu czy ścian.

Dowiedz się więcej: Wyjeżdżasz na urlop? Zadbaj o ubezpieczenie mieszkania >>

Co najczęściej ubezpieczamy?

Podstawowe zdarzenia wchodzące w skład polisy najczęściej obejmują poniższe ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych

Odszkodowanie otrzymamy w razie pożaru, wybuchu, uszkodzeń od huraganu, uderzenia pioruna, upadającego drzewa i innych, podobnych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie przed kradzieżą lub dewastacją

Ochroną ubezpieczeniową objęte są cenne przedmioty znajdujące się w domu (biżuteria, sprzęt RTV, dzieła sztuki), a także elementy stałe domu, które mogą ulec zniszczeniu w wyniku kradzieży lub dewastacji (okna, drzwi itp.).

Ubezpieczenie przed zalaniem

Odszkodowanie będzie przysługiwało nam w sytuacji, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane.

Dopasuj ochronę do własnych potrzeb

Towarzystwa ubezpieczeniowe z roku na rok poszerzają swoją ofertę i proponują ochronę przed coraz to różnymi, czasem nawet bardzo dziwnymi zdarzeniami. Oczywiście, im szerszy zakres zawiera wybrane ubezpieczenie nieruchomości, tym wyższą składkę będziemy musieli zapłacić. Warto więc rozsądnie wybierać zakres polisy, bo od tego zależy, ile tak naprawdę wydamy na ubezpieczenie domu.

Dowiedz się więcej: Co się bardziej opłaca: ubezpieczenie mieszkania na własną rękę czy w banku? >>

Od czego zatem jeszcze możemy się ubezpieczyć? Od bardzo wielu zdarzeń – najpopularniejsze są ubezpieczenia przedstawione poniżej.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

Ochrona następuje wówczas, gdy to my wyrządzimy komuś szkodę (na przykład gdy zalejemy mieszkanie sąsiada). Ochrona taka często rozszerzana jest na szkody wyrządzone przez nasze dzieci (gdy na przykład uszkodzą telewizor w domu sąsiada). Ubezpieczenie działa zazwyczaj nie tylko w domu, ale także poza nim (przykładowo, gdy z naszej winy zderzymy się z kimś zjeżdżając na nartach i zrobimy mu krzywdę).

Ubezpieczenie od awarii sprzętu RTV i ADG

Najczęściej dotyczy awarii spowodowanych przepięciami w zasilaniu elektrycznym. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też ubezpieczenia awarii tego typu sprzętu niezależnie od przyczyn ich powstania.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty usług prawnych w sytuacji, gdy niezbędne będzie skorzystanie z pomocy prawnika.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Ubezpieczenie takie działa na przykład, gdy złamiemy nogę w czasie spaceru lub przewrócimy się podczas przejażdżki rowerem.

Ubezpieczenie kosztów najmu mieszkania lub domu zastępczego

Działa ono w sytuacji, gdy w wyniku na przykład pożaru czy dewastacji nie możemy mieszkać w naszym domu i musimy na jakiś czas wynająć sobie mieszkanie.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie mieszkania na kredyt krok po kroku >>

Są to tylko przykładowe rodzaje ubezpieczeń nieruchomości, jakie oferują nam towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli potrzebujemy zabezpieczyć się od nietypowego zdarzenia lub ryzyka, warto poszukać takiej polisy – istniej bardzo duże prawdopodobieństwo, że któreś z towarzystw je oferuje. Jeżeli jednak interesuje nas standardowy zakres ubezpieczenia – rozważmy wszystkie za i przeciw, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

Ubezpieczenie nieruchomości - co konkretnie obejmuje - rodzaje ubezpieczeń

ZOBACZ RÓWNIEŻ