Michał Nielub
Michał Nielub
06 Paź, 2017 - 01:00
Ubezpieczenie motocykla - co powinno obejmować

Ubezpieczenie motocykla – co powinno obejmować

Michał Nielub

Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe. Podobnie jak samochody, jednoślady muszą posiadać ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie właściciel musi liczyć się z konsekwencjami.

Ubezpieczenie motocykla jest obligatoryjne, co wynika z przepisów polskiego prawa. Za brak takiej polisy jego właścicielowi grożą określone konsekwencje finansowe. Podobnie jak ubezpieczenie samochodu, polisa OC dla jednośladu opłacana jest co roku.

Ubezpieczenie motocykla a OC

Motocykl definiowany jest w świetle prawa jako pojazd mechaniczny, podobnie jak samochód, motorower czy skuter. Jednym z obowiązkowych dokumentów, w oparciu o który taki pojazd jest dopuszczony do ruchu, jest ubezpieczenie OC.

Składka opłacana przez cały rok

Jazda motocyklem cechuje się sezonowością. Jednak nie oznacza to, że ubezpieczenie motocykla może zostać wykupione wyłącznie na okres jego faktycznego użytkowania. Podobnie jak ubezpieczenie auta, występuje tu obowiązek zachowania ciągłości polisy OC. W praktyce oznacza to konieczność opłacania składki za cały rok posiadania takiego pojazdu.

Zakres polisy OC i ubezpieczenie AC

Najtańsze ubezpieczenie motocykla powinno w zasadzie obejmować te same elementy, co ubezpieczenie samochodu. Podstawowym zadaniem takiej polisy jest wypłata odszkodowania z tytułu wyrządzonej szkody na rzecz poszkodowanego. Najlepsze polisy obejmują również szereg dodatkowych korzyści, np. Assistance, indywidualny plan rehabilitacji po wypadku, dodatkowe NNW itp.

Istnieje również ubezpieczenie AC dla motocyklistów, chociaż zależy to od Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ergo Hestia w produkcie dedykowanym dla tej grupy klientów przygotowała Autocasco, które obejmuje np. wypłatę odszkodowania w razie kradzieży, a także ochronę na wypadek szkód powstałych w wyniku aktów wandalizmu czy uszkodzeń powstałych na parkingu.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie skutera – jak działa i ile kosztuje? >>

Ubezpieczenie motocykla – koszty

Zazwyczaj ubezpieczenie motocykla podstawową polisą OC jest tańsze, niż polisa samochodowa. Roczna składka najczęściej oscyluje w granicach 200 zł. Jednak jest to uzależnione od konkretnego ubezpieczyciela. W niektórych przypadkach motocykl traktowany jest jako pojazd luksusowy, zaś proponowana wysokość składek może osiągać aż 6 000 złotych.

Warto również mieć świadomość tego, że wypracowane zniżki za ubezpieczenie OC samochodu są często uwzględniane także przy polisie motocykla. Elementów wpływających na wysokość składki jest wiele, zaś kwestia bezszkodowej jazdy lub zniżki z tytułu wieku i doświadczenia również na nią wpływają.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców >>

Kary za brak ubezpieczenia motocykla

Kary za brak ubezpieczenia OC dla motocyklisty są takie same, jak w przypadku innych pojazdów. Jeżeli nie została zachowana ciągłość polisy przez okres dłuższy, niż 14 dni, wówczas posiadacz jednośladu musi liczyć się z karą wynoszącą w 2017 roku 670 złotych.

Dowiedz się więcej: Wypowiedzenie umowy OC – jak wypowiedzieć ubezpieczenie >>

Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkiem każdego jego posiadacza. Oferty są bardzo zróżnicowane, dlatego warto przeprowadzić dogłębną analizę dostępnych produktów. Warto mieć świadomość, że część ubezpieczycieli honoruje zniżki, wypracowane przez ubezpieczenie samochodu.

Istnieje również ubezpieczenie AC, chociaż w przypadku jednośladów nie wszystkie Towarzystwa je oferują. Pamiętajmy, że polisę OC należy wykupić na cały rok, ponieważ za brak ciągłości wynoszącą ponad 14 dni zostanie nałożona kara pieniężna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ