Mateusz Baj
Mateusz Baj
10 Wrz, 2017 - 01:00
Co się bardziej opłaca: ubezpieczenie mieszkania na własną rękę czy w banku?

Co się bardziej opłaca: ubezpieczenie mieszkania na własną rękę czy w banku?

Mateusz Baj

Ubezpieczenie mieszkania za pośrednictwem banku – czy to się opłaca? Być może lepiej zrobić to na własną rękę lub poprzez brokera?

Ubezpieczenie mieszkania jest najczęściej warunkiem koniecznym, aby otrzymać na nie kredyt zabezpieczony hipoteką. Czy lepiej zrobić to samodzielnie czy za pośrednictwem banku?

Zakup mieszkania na kredyt zabezpieczony hipoteką wiąże się najczęściej z obowiązkiem ubezpieczania nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Bank zabezpiecza się w tej sposób na wypadek, gdyby z kredytowanym przez niego mieszaniem lub domem stało się coś złego (na przykład uległby spaleniu).

Ubezpieczając mieszkanie kupione na kredyt dokonujemy cesji polisy na rzecz banku. W sytuacji, gdyby nasze mieszkanie uległo zniszczeniu, ubezpieczyciel w pierwszej kolejności przeleje kwotę wynikającą z umowy na rzecz banku, która to suma zmniejszy (lub w zupełności anuluje) nasze zobowiązanie kredytowe.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie nieruchomości – co konkretnie obejmuje >>

Kredytobiorco, masz wybór

Podpisując umowę kredytową z bankiem, najczęściej zobowiązujemy się, że będziemy ubezpieczać mieszkanie aż do całkowitej spłaty kredytu. Bank precyzuje rodzaj wymaganej polisy (czyli jej zakres) oraz sumę ubezpieczenia, która co do zasady nie może być mniejsza niż kwota zaciąganego kredytu.

O wyborze konkretnej oferty oraz ubezpieczyciela decyduje jednak zawsze klient. Warto pamiętać, że bank nie może zmusić nas ani do wyboru konkretnego towarzystwa, ani konkretnej oferty. Może jedynie określić swoje wymagania odnośnie rodzaju ubezpieczenia.

Banki coraz częściej zachęcają kredytobiorców, aby zamiast ubezpieczania nieruchomości na własną rękę, podpisali umowę ubezpieczenia bezpośrednio w banku z wybranym przez tę instytucję towarzystwem ubezpieczeniowym. Przekonują, że to oszczędność czasu i wysiłku.

Dowiedz się więcej: Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? >>

Oszczędność czasu, ale czy pieniędzy?

Skorzystanie z propozycji banku to przede wszystkim wygoda. Otrzymujemy bowiem gotową ofertę, która jest już dopasowana do wymagań banku. Nie trzeba zatem poświęcać czasu i energii na szukanie ubezpieczenia i sprawdzanie czy konkretna polisa na pewno spełni wszystkie wytyczne. Wystarczy tylko podpisać dokumenty i gotowe.

Warto jednak mieć świadomość tego, że banki bardzo rzadko robią cokolwiek bezinteresownie. Jeśli więc oferują nam ubezpieczenie w konkretnym towarzystwie, zapewne otrzymują za to od ubezpieczyciela jakieś wynagrodzenie. Możemy być zatem pewni, że w cenie składki ubezpieczeniowej zostaniemy obciążeni daną kwotą.

Jeśli zatem dysponujemy czasem, warto samemu przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Zwłaszcza, że istnieją w internecie strony, na których możemy szybko porównać oferty i ceny poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli więc poświęcimy na to odrobinę energii, zapewne bez trudu znajdziemy ofertę, która będzie spełniała wymagania naszego banku, a jednocześnie będzie korzystniejsza cenowo, od tej przez niego zaproponowanej.

Podsumowując, ubezpieczenie mieszkania lub domu za pośrednictwem banku oferującego nam kredyt, to na pewno oszczędność czasu i spora wygoda. Jeśli jednak liczy się dla nas każdy grosz i chcemy oszczędzić na ubezpieczeniu, warto poszukać oferty bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ