Mateusz Baj
Mateusz Baj
09 Wrz, 2017 - 05:00
Ubezpieczenie mieszkania na kredyt krok po kroku

Ubezpieczenie mieszkania na kredyt krok po kroku

Mateusz Baj

Ubezpieczenie mieszkania kupionego na kredyt. Podpowiadamy – krok po kroku  – jak to zrobić oraz jakie dokumenty należy przygotować.

Ubezpieczenie mieszkania kupionego na kredyt jest zazwyczaj koniecznością. Bez niego bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego.

Kiedy kupujemy mieszkanie na kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, bank będzie z pewnością żądał jego ubezpieczenia. Stanowi to zabezpieczenie dla banku na wypadek, gdyby nasze mieszkanie uległo zniszczeniu, a my nie bylibyśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań.

Ubezpieczenie mieszkania – na własną rękę albo w banku

Obecnie banki bardzo często zachęcają kredytobiorców, aby zamiast ubezpieczać nieruchomości na własną rękę, podpisali umowę ubezpieczenia bezpośrednio w banku. Jest to wygodna forma zakupu polisy, gdyż nie musimy sami kompletować dokumentów ani sprawdzać czy dane ubezpieczenie będzie odpowiadać wymogom naszego banku. Takie oferty są bowiem “szyte na miarę” i niejako automatycznie spełniają wszystkie wytyczne.

Nie każdy jednak chce podpisywać umowę ubezpieczenia oferowaną  przez bank. Część osób woli samodzielnie poszukać towarzystwa ubezpieczeniowego. Jakie są tego korzyści?

Po pierwsze, cena. Bank, oferując nam zakup ubezpieczenia w konkretnym towarzystwie, zazwyczaj doliczy sobie do tego swoją prowizję. Szukając ubezpieczenia na własną rękę, najpewniej znajdziemy tańszą ofertę.

Po drugie, wybierając polisę samemu, możemy znaleźć taką, która będzie dokładnie odpowiadała naszym wymaganiom. Możemy zatem nie tylko ubezpieczyć się od ryzyk i zdarzeń wymaganych przez bank, ale dodać także te, od których my sami chcemy ubezpieczyć mieszkanie.

Przykładowo, możemy ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez nas (np. gdy zalejemy mieszkanie sąsiada) albo wykupić mieszkaniowe assistance, czyli darmową pomoc specjalisty w przypadku np. usterki elektrycznej czy awarii sprzętu RTV.

Dowiedz się więcej: Co się bardziej opłaca: ubezpieczenie mieszkania na własną rękę czy w banku? >>

Krok po kroku: samodzielne ubezpieczenie nieruchomości

Jak zatem ubezpieczyć mieszkanie kupione na kredyt?

 1. Wybierz najkorzystniejszą ofertę.
  W internecie bez problemu znajdziemy porównywarki ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych i porównamy ceny.
 2. Upewnij się, czy wybrane ubezpieczenie spełnia wymogi banku.
  Najczęściej banki wymieniają rodzaje ryzyk, od jakich trzeba wykupić ubezpieczenie mieszkania lub domu (są to przykładowo: pożar, powódź, wichura itp.). Ryzyka te powinny być wymienione w umowie kredytowej łączącej nas z bankiem lub na stronie internetowej banku.
 3. Sprawdź, na jaką kwotę musisz ubezpieczyć swoją nieruchomość.
  Najczęściej minimalną kwotą ubezpieczenia nieruchomości jest wysokość kredytu, jaki przyznał nam bank.
 4. Przygotuj dokumenty konieczne do ubezpieczenia nieruchomości.
  Zazwyczaj będzie to po prostu akt notarialny lub umowa deweloperska.
 5. Dokonaj cesji polisy na rzecz banku.
  Czemu służy cesja? W sytuacji, gdyby nasze mieszkanie uległoby zniszczeniu, ubezpieczyciel w pierwszej kolejności przeleje kwotę wynikającą z umowy na rzecz banku. Kwota ta zmniejszy (lub w zupełności anuluje) zobowiązania wynikające z kredytu.
 6. Wyślij kopię dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia wraz z cesją polisy do banku, w którym został zaciągnięty kredyt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ