Planując ubezpieczenie mieszkania, chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznać się z podpisywaną polisą. Posiadane ubezpieczenie majątkowe może nas bowiem niemiło zaskoczyć – podpowiadamy z jakimi wyłączeniami musimy się liczyć, aby potem nie żałować podjętej decyzji.
Ubezpieczenie majątkowe mieszkania – wyłączenia
Poniżej przedstawiamy listę najczęściej spotykanych wyłączeń dotyczących ubezpieczenia nieruchomości. Warto być tego świadomym i na omawiane kwestie zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy.
Dowiedz się więcej: Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? >>
Zbyt niska wartość szkody (franszyza integralna)
Najprościej mówiąc, to sytuacja w której wartość szkody jest niższa, niż wysokość franszyzy integralnej określonej w polisie. W takim przypadku, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Stosowanie takiego zapisu to bardzo popularna metoda, pozwalająca na częściowe ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Okres karencji ubezpieczenia
Decydując się na ubezpieczenie majątkowe musimy mieć świadomość zapisu dotyczącego karencji. Jeśli szkoda powstanie w wyznaczonym przez ubezpieczyciela czasie (liczonym od podpisania polisy) ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.
Ten zapis jest często spotykany, gdyż firmy ubezpieczeniowe w ten sposób zabezpieczają się na wypadek powstania nagłego zagrożenia i związanego z tym dużego zainteresowania ubezpieczeniem majątkowym.
Rodzaj mienia
Ubezpieczenie majątkowe może nie obejmować pewnych elementów posiadanego przez nas mienia. Najczęściej wyłączeniu podlegają:
- dzieła sztuki,
- papiery wartościowe,
- antyki,
- rękopisy,
- programy komputerowe,
- biżuteria,
- karty płatnicze,
- dokumenty prywatne,
- budynki w trakcie budowy/przebudowy,
- mienie ruchome pozostawione na balkonach/tarasach, w piwnicach.
Tak samo jak w przypadku innych ubezpieczeń (komunikacyjne, NNW, OC), także ubezpieczyciel oferujący ubezpieczenie majątkowe, stosuje zapisy wyłączenia swojej odpowiedzialności, w przypadku szkód powstałych w wyniku działania ubezpieczonego lub osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków i wszelkiego rodzaju środków odurzających.
Zaniedbanie lub celowe działanie
Ubezpieczenie majątkowe, może nie zostać wypłacone, w sytuacji gdy ubezpieczyciel wykaże, że powstała szkoda, wynikła na skutek zaniedbania ubezpieczonego (np. nieodśnieżanie dachu budynku, brak odpowiedniej konserwacji domu itp.) lub jego celowego działania (np. niezamknięcie drzwi na klucz przed wyjazdem do pracy).
Czynniki atmosferyczne
Złe warunki atmosferyczne są częstym powodem wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego sprzedającego ubezpieczenie majątkowe. Do najpowszechniejszych czynników, mających wpływ na odrzucenie wniosku o wypłatę odszkodowania zaliczają się:
- pleśń,
- niszczycielskie działanie mrozu,
- podniesienie wód gruntowych,
- długotrwałe zawilgocenie.
Prowadzenie działalności gospodarczej
Ubezpieczenie majątkowe mieszkania może zawierać zapis o wyłączeniu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń, w przypadku szkód, powstałych na skutek wykonywania zawodu lub prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej.
Inne przyczyny
Istnieją także mniej standardowe sytuacje, na skutek których, odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona, a ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Są to przykładowo:
- wojna,
- ataki terrorystyczne,
- trzęsienie ziemi,
- osunięcia ziemi spowodowane pracami górniczymi,
- zmiany poziomu napięcia energii elektrycznej,
- działanie energii jądrowej.
Dowiedz się więcej: Co się bardziej opłaca: ubezpieczenie mieszkania na własną rękę czy w banku? >>
Zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie majątkowe, warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które obejmują także zapis dotyczący włączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Prawdą jest, że im większy zakres ochrony (mniejsza liczba wyłączeń), tym wyższa cena polisy ubezpieczeniowej. Pytanie tylko, czy warto oszczędzać decydując się na ubezpieczenie majątkowe domu lub mieszkania.
Oferta ubezpieczenia majątkowego różni się, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, warto więc zapoznać się z przynajmniej kilkoma dostępnymi wariantami i na ich podstawie dokonać wyboru najkorzystniejszej opcji.
Dowiedz się więcej: Czym jest ubezpieczenie majątkowe i co obejmuje >>

ZOBACZ RÓWNIEŻ