Michał Nielub
Michał Nielub
19 Paź, 2017 - 02:00
Czy warto wykupić ubezpieczenie laptopa

Czy warto wykupić ubezpieczenie laptopa

Michał Nielub

Ubezpieczenie laptopa wydaje się być rozsądną decyzją. Jednak istnieją liczne wyłączenia, w tym tak podstawowe jak to, kto może taką polisę wykupić.

Ubezpieczenie laptopa nie oznacza zapewnienie ochrony naszego sprzętu przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Istnieją liczne wykluczenia, w tym tak fundamentalne jak to, kto może być właścicielem polisy – osoba prywatna czy przedsiębiorca lub przedsiębiorstwo.

Ubezpieczenie laptopa – rodzaje

Należy zaznaczyć już na wstępie, że w zasadzie ubezpieczenie laptopa może występować w dwóch formach. Pierwsza obejmuje przedłużoną gwarancję. Drugi wariant jest typową polisą ubezpieczeniową od różnych okoliczności. Należą jednak do rzadkości i zawierają liczne wyłączenia.

Dowiedz się więcej: Czym jest ubezpieczenie majątkowe i co obejmuje >>

Przedłużona gwarancja

Dłuższa gwarancja jest produktem dosyć często spotykanym na rynku – z tą opcją powiązane jest zazwyczaj ubezpieczenie telefonu. Wpływa na to prostota takiej polisy. Polega ona na wydłużeniu gwarancji z 2 do np. 5 lat. W praktyce oznacza to pewność, że jeżeli sprzęt zepsuje się np. po 3 latach, sprzedawca będzie musiał uznać reklamację i wysłać go serwisu. Wszystko za darmo, bo w ramach gwarancji.

Ubezpieczenie laptopa w formie polisy

Polisa ubezpieczeniowa jest produktem rzadziej spotykanym, niż przedłużenie gwarancji. Tego typu produkty są wycofywane z rynków i zastępowane innymi. Pewien wyjątek stanowią tutaj przedsiębiorcy. Można znaleźć na rynku ubezpieczenie laptopa, dzięki któremu zapewnią oni sobie ochronę przed np. nieumyślnym uszkodzeniem.

Ubezpieczenie laptopa w polisie domu

Ubezpieczenie takie można wykupić jako opcję w polisie ubezpieczeniowej domu. Jest to element szerszego produktu, który zapewnia m.in. zwrot skradzionego mienia, jakie znajdowało się wewnątrz domu. Obowiązują również jednak pewnie ograniczenia. Jeżeli laptop zostanie skradziony poza naszym mieszkaniem, wówczas ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia.

Co obejmuje i czy warto

Taka polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj chroni nasze urządzenie przed mechanicznymi uszkodzeniami. Może obejmować np. zalanie kawą, pęknięcie monitora itp. Jednak na rynku nie funkcjonuje żaden produkt, który zagwarantuje świadczenia w przypadku utraty danych z dysku twardego.

Ubezpieczenie laptopa może być dobrym pomysłem, należy jednak zastanowić się, jaki rodzaj wybrać. Najciekawszą propozycją wydaje się być przedłużona gwarancja – w szczególności, gdy produkowany sprzęt elektroniczny zazwyczaj ulega zepsuciu po 2-3 latach użytkowania. Opłacalność polisy ubezpieczeniowej laptopa pozostaje jednak kwestią dyskusyjną – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ