Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
12 Cze, 2018 - 02:00
Ubezpieczenie grupowe na życie - na czym polega i jak wybrać

Ubezpieczenie grupowe na życie – na czym polega i jak wybrać

Mariola Krzyżak

Ubezpieczenie grupowe na życie to popularna usługa, która może zostać zaproponowana Ci przez pracodawcę, biuro podróży lub zaoferowana przez szkołę Twoich dzieci. Na czym polega oraz jakie są jej wady i zalety? Jakich świadczeń możesz oczekiwać posiadając taką polisę? Dowiedz się więcej i bądź świadomy swoich praw!

Ubezpieczenie grupowe na życie to rodzaj polisy, który może być zaproponowany wszędzie tam, gdzie jesteśmy członkami pewnej wspólnoty osób. Najczęściej spotykamy się z taką ofertą w miejscu pracy, w szkołach lub biurach podróży.

Tego typu ubezpieczenie jest zazwyczaj bardzo atrakcyjne cenowo w stosunku do obiecywanych świadczeń. Na czym więc polega, kto dokładnie może z niego skorzystać i jakie są jego wady i zalety?

Czym jest ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe to polisa na życie obejmująca pewną wspólnotę ludzi. Najczęściej ofertę przystąpienia do takiego świadczenia otrzymujemy w naszym miejscu pracy. Firmy bardzo chętnie proponują swoim pracownikom atrakcyjne pakiety ubezpieczeń, by tym samym podnieść ich zadowolenie oraz dać poczucie bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej: Pozytywne motywowanie pracowników – najlepsze sposoby >>

Ubezpieczyciel proponuje więc przedsiębiorstwom ubezpieczenie grupowe o niskich stawkach, gdyż opłaty sumują się na całą grupę osób. W ten sposób przy stosunkowo niewielkich nakładach pieniężnych możemy zapewnić sobie polisę zabezpieczającą nas na wypadek różnych niespodziewanych wydarzeń.

Należy wspomnieć jednak, że stroną umowy z ubezpieczycielem jest nasz pracodawca, a nie bezpośrednio my, jak w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Naszym zadaniem jest jedynie wypełnienie deklaracji przystąpienia do takiej polisy.

Oznacza to w praktyce, że to pracodawca bezpośrednio negocjuje warunki umowy, a my możemy jedynie je uznać lub nie. Podobną polisę może zaoferować nam bank, w którym zaciągamy kredyt, biuro podróży lub szkoła, do której uczęszczają nasze dzieci.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – jak wybrać? >>

Ubezpieczenie grupowe - zakres ochrony

Ubezpieczenie grupowe – zakres ochrony

Wybierając grupowe ubezpieczenie na życie konsumenci mogą cieszyć się szeroką ochroną, często znacznie większą niż w przypadku polis indywidualnych. Należy jednak zaznaczyć, że obszary objęte ubezpieczeniem będą dopasowane do uśrednionej wartości potrzeb pracowników danej firmy, co może wpłynąć na to, że będą one większe lub mniejsze.

Dzięki temu jednak, że ubezpieczona jest cała grupa, wysokość składek rozkłada się na poszczególne osoby pozwalając często na zwiększenie zakresu ochrony.

W zależności więc od ubezpieczyciela i potrzeb objętej ochroną grupy polisa na życie obejmuje najczęściej:

  • ubezpieczenie na wypadek śmierci pracownika lub członków jego rodziny;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • ubezpieczenie zdrowotne, które często występuje jako dodatek do podstawowej ochrony.

Warunki umowy mogą ulegać negocjacjom w zależności od potrzeb danej grupy. Będą także dopasowane do wieku pracowników, ich liczby, a także zawodu jaki wykonują. Wielu ubezpieczycieli, np. PZU Życie, oferuje także ubezpieczenia bonusowe, obejmujące chociażby narodziny dziecka.

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe na życie?

W przeciwieństwie do polis indywidualnych, warunki ubezpieczenia grupowego są negocjowane przez naszego pracodawcę, szkołę, bank czy biuro podróży. Nie mamy więc bezpośredniego wpływu na to, jaki zakres ochrony zostanie nam zaproponowany.

Możemy jedynie zgodzić się na przedstawianą nam ofertę lub nie. Warto jednak pamiętać o tym, że przed podpisaniem deklaracji przystąpienia do takiego świadczenia trzeba koniecznie zapoznać się dokładnie z wytycznymi umowy, by mieć pewność co do zakresu ochrony.

Jeżeli jesteśmy zadowoleni z polisy, to możemy ją kontynuować także po zrezygnowaniu z pracy w danej firmie – zamieniając ją na ubezpieczenie indywidualne.

Dowiedz się więcej: Przeczytaj OWU zanim się ubezpieczysz >>

Ubezpieczenie grupowe a indywidualne – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenia na życie na pierwszy rzut oka diametralnie się nie różnią. Zarówno grupowa, jak i indywidualna polisa obejmuje ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obydwa rodzaje zapewniają nam więc ochronę i zabezpieczenie przed wieloma sytuacjami.

Różnice pojawiają się przede wszystkim w przypadku dopasowania ubezpieczenia do własnych potrzeb i oczekiwań. W przypadku polisy grupowej nie będziemy mieli praktycznie żadnego wpływu na konkretne warunki, a do tego będą one dopasowane do uśrednionej jakości potrzeb ogółu.

Dużą różnicę można zaobserwować także w cenie. Ubezpieczenie grupowe pozwala na uzyskanie dużego zakresu ochrony przy znacznie niższych kosztach, gdyż cena rozkładana jest na wiele osób.

Ubezpieczenie grupowe a indywidualne

Ubezpieczenie grupowe – zalety

Cena

Przystąpienie do ubezpieczenia grupowego niesie ze sobą wiele zalet. Największą z nich dla wielu może być cena. W przypadku zbiorowych polis nakłady pieniężne sumują się na wszystkie osoby, dzięki czemu małym nakładem pieniężnym możemy zapewnić sobie szeroką ochronę.

W zależności od ubezpieczyciela ceny oscylują wokół 50 zł miesięcznie, co jest stosunkowo niskim kosztem w porównaniu do ubezpieczeń indywidualnych. Do tego składki najczęściej są odprowadzane z naszej pensji, co zwalnia nas z obowiązku regulowania rachunków i pilnowania terminów.

Proste warunki przystąpienia

Kolejną z zalet jest łatwość uzyskania takiej polisy. Ubezpieczenie grupowe nie wymaga wykonania badań lekarskich w celu oszacowania ryzyka. W większości przypadków mogą być nim objęte osoby do 70 roku życia, co sprawia, że wiek oraz stan zdrowia nie są czynnikiem utrudniającym, jak w przypadku ubezpieczeń indywidualnych.

Taka forma zabezpieczenia nie wymaga od nas także wypełniania wielu formularzy oraz zapoznawania się z (często skomplikowanymi) ogólnymi warunkami umowy. Wszystko załatwiane jest przez pracodawcę (szkołę, bank lub biuro podróży), a nam pozostaje jedynie zapoznanie się i podpisanie zazwyczaj jednostronicowej deklaracji.

Dowiedz się więcej: Jakie korzyści daje i ile kosztuje ubezpieczenie na życie? >>

Ubezpieczenie grupowe – negatywne strony

Brak możliwości negocjowania warunków

Jedną z większych wad ubezpieczenia grupowego może być fakt, że warunki zakresu ochrony oraz wysokości świadczeń ustalane są przez pracodawcę. W ten sposób otrzymujemy gotową umowę, w której znajdują się już ustalone konkrety. Korzystając z takiej polisy jesteśmy więc częścią całej grupy, a warunki zostały dopasowane do uśrednionych potrzeb wszystkich osób.

Pozycja prawna

Problemem w niektórych przypadkach może okazać się nasza sytuacja prawna w przypadku przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. Stronami umowy są bowiem ubezpieczyciel i nasz pracodawca lub szkoła naszych dzieci. My jesteśmy jedynie klientem, przez co nie mamy wpływu nie tylko na warunki kontraktu, ale także na ewentualne zerwanie umowy.

Dopasowanie warunków do potrzeb całej grupy

Jeżeli zespół, w którym pracujemy jest zróżnicowany wiekowo, to warunki umowy będą dopasowane zarówno do osób młodych, jak i znacznie starszych. W ten sposób ryzyko oceniane jest przez ubezpieczyciela na potencjalnie wyższe, a my ponosimy koszty za coś, czego w teorii jeszcze nie potrzebujemy.

Tak zwany czynnik rozproszenia może więc działać na naszą niekorzyść, a w takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem może być polisa indywidualna.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie na życie – poznaj 5 najważniejszych pytań, które warto zadać sobie przed wyborem polisy >>

Określony czas ubezpieczenia

W większości przypadków umowa na ubezpieczenie grupowe jest podpisywana na określony czas z możliwością automatycznego przedłużenia. Z tego powodu musimy być gotowi na to, że nasz pracodawca czy szkoła naszych dzieci zdecydują się na zmianę ubezpieczyciela, co może wiązać się z nowymi warunkami zakresu ochrony. Warto więc mieć to na uwadze i na bieżąco sprawdzać naszą sytuację.

Dowiedz się więcej: Czy warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne? >>

Ubezpieczenie grupowe na życie to świetna propozycja dla wielu osób, która pozwoli na zabezpieczenie się w wielu sytuacjach losowych. Jest to opcja tańsza niż polisy indywidualne, ale zapewnia nam podobną ochronę. Przystąpienie do takiego świadczenia jest bardzo proste, dlatego warto skorzystać z oferty przedstawianej nam przez pracodawcę, bank, biuro podróży czy szkołę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ