Mateusz Baj
Mateusz Baj
11 Paź, 2017 - 03:00
Ubezpieczenie GAP - na czym polega i dlaczego warto je wykupić

Ubezpieczenie GAP – na czym polega i dlaczego warto je wykupić

Mateusz Baj

Na czym polega ubezpieczenie GAP, jakie są rodzaje tego ubezpieczenia samochodu i w jakich sytuacjach warto je wykupić.

Ubezpieczenie GAP to dodatkowe ubezpieczenie, które ma pokryć różnicę między wysokością odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela a zobowiązaniem z tytułu umowy leasingowej lub pożyczki.

Jak działa ubezpieczenie GAP?

To ubezpieczenie jest ściśle związane z utratą wartości auta, która następuje w miarę upływu czasu. Dotyczy to zwłaszcza nowych samochodów – każdy, kto kupował takie auto wie, że wystarczy wyjechać samochodem poza drzwi salonu, aby straciło ono na wartości nawet kilka tysięcy złotych. Ubezpieczenie GAP ma za zadanie pokryć różnicę pomiędzy ceną auta wynikającą z umowy sprzedaży (albo leasingu), a jego rzeczywistą wartością w dniu wystąpienia szkody.

Prześledźmy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że wzięliśmy w leasing auto, które kosztowało 140 tysięcy złotych. Po dwóch latach systematycznego i sumiennego spłacania rat leasingowych, mieliśmy poważną stłuczkę (nie z naszej winy) i samochód nadawał się wyłącznie do kasacji. Jednak ubezpieczyciel uznał, że w chwili zdarzenia auto – po dwóch latach użytkowania – warte było już tylko 100 tys. zł i taką kwotę odszkodowania otrzymaliśmy z OC sprawcy. Jeśli mieliśmy wykupione ubezpieczenie GAP, różnicę – czyli 40 tys. zł – powinniśmy uzyskać od naszego ubezpieczyciela.

Innymi słowy można zatem powiedzieć, że ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy wartością fakturową nowego pojazdu (zakupionego lub wziętego w leasing) a jego wartością rynkową z dnia wystąpienia szkody całkowitej.

Ubezpieczenie GAP ma zastosowanie przy wystąpieniu szkody całkowitej, czyli w przypadku kradzieży auta albo takiego uszkodzenia, że jego naprawa przekraczałaby wartość samochodu i w związku z tym jej dokonywanie jest bezcelowe. Przy ubezpieczeniu GAP nie ma znaczenia czy odszkodowanie wypłacane jest z tytułu ubezpieczenia AC czy z ubezpieczenia OC sprawcy.

Dowiedz się więcej: Assistance Europa sposobem na ubezpieczenie w podróży >>

Ubezpieczenie GAP – rodzaje ubezpieczenia

Na rynku funkcjonują trzy rodzaje ubezpieczenia GAP:

  • Najdroższy (ale zarazem dający największą ochronę) wariant ubezpieczenia to ubezpieczenie fakturowe – z takiej polisy pokrywana jest różnica pomiędzy wartością auta w chwili wystąpienia szkody a kwotą, która widnieje na fakturze.
  • Z kolei w najtańszym wariancie – finansowym – ubezpieczyciel pokrywa jedynie różnicę pomiędzy pozostałą do spłaty sumą rat leasingowych a kwotą odszkodowania.
  • Wariant indeksowy zapewnia natomiast wypłatę dodatkowego odszkodowania w wysokości ustalonego w polisie procentu od wartości auta (najczęściej jest to od 20 do 30% jego wartości). Jest to pośredni wariant ubezpieczenia, tańszy od fakturowego a droższy od finansowego.

Ubezpieczenie GAP – czy warto

Ubezpieczenie GAP to stosunkowo tania polisa. Zawiera się ją zwykle  na cały okres trwania leasingu, a koszty takiego ubezpieczenia są najczęściej doliczane do rat. Koszt to zwykle od 0,4 % wartości auta (przy wariancie finansowym) do 1,2 % (w opcji fakturowej).

Gdy wykupimy ubezpieczenie GAP, w przypadku wystąpienia szkody całkowitej, otrzymamy dwa odszkodowania: jedno z autocasco lub OC sprawcy a drugie – pokrywające różnicę – właśnie z polisy GAP.  Pozwoli nam to na zakup auta podobnej wartości co utracony w wyniku kradzieży lub wypadku pojazd.

ZOBACZ RÓWNIEŻ