Michał Nielub
Michał Nielub
10 Paź, 2017 - 04:00

Ubezpieczenie AC w wersji mini – na czym polega?

Michał Nielub

Ubezpieczenie AC jest chętnie wybierane w przypadku droższych pojazdów w celu zapewnienia większej ochrony auta. Jeżeli nie mamy solidnych zniżek, warto zastanowić się nad mini autocasco.

Ubezpieczenie AC często jest wykupowane przez posiadaczy droższych samochodów. Wynika to z poczucia potrzeby zapewnienia kompleksowej ochrony posiadanego pojazdu. Szereg świadczeń w ramach tego ubezpieczenia zapewnia np. naprawę auta nawet w sytuacji, gdy szkoda powstała z naszej winy. Jednak jeżeli nie wypracowaliśmy solidnej zniżki, warto rozważyć opcję mini autocasco.

Ubezpieczenie AC mini – czym jest?

Mini AC można określić, jako okrojoną wersję pełnego ubezpieczenia AC. W praktyce oznacza to znacznie ograniczony szereg zdarzeń, z tytułu których możemy uzyskać odszkodowanie. Na polskim rynku ubezpieczeniowym jest to produkt mało popularny. W rzeczywistości nawet nie wypracowano spójnego nazewnictwa dla tych polis. Decyduje o tym fakt, że w potencjalna grupa odbiorców mini autocasco jest bardzo wąska.

Dla kogo mini AC to dobry pomysł

Ubezpieczenie AC w ograniczonej wersji dedykowane jest w zasadzie dwóm typom klientów.

  • Pierwszą grupą są kierowcy, którzy z różnych powodów nie potrzebują tak kompleksowej ochrony, jaka oferowana jest w ramach pełnej polisy AC.
  • Do drugiej grupy należy zaliczyć młodych wiekiem i stażem uczestników ruchu drogowego, którzy nie posiadają odpowiednich zniżek. W konsekwencji, pełne ubezpieczenie AC jest dla nich po prostu za drogie.

Mini autocasco – co obejmuje?

Mini AC obejmuje zazwyczaj tylko kilka typów zdarzeń, z tytułu których zostanie wypłacone odszkodowanie. Zazwyczaj ochroną objęte są szkody całkowite, przy których koszt naprawy przekracza 70% wartości auta. Odszkodowanie zostanie również wypłacone w przypadku pożaru lub kradzieży pojazdu.

Ubezpieczenie AC mini nie obejmuje natomiast wszelkich szkód, powstałych w wyniku kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a także z nieruchomościami. Te odpowiedzialności są wyłączone w ramach mini autocasco.

Dowiedz się więcej: Franszyza integralna w AC – co to jest? >>

Ubezpieczenie AC w wersji mini - na czym polega i czy się opłaca

Czy ubezpieczenie mini AC się opłaca?

Opłacalność mini AC jest mocno uzależniona od wartości pojazdu. Dodatkowa opłata za mini autocasco nie będzie wysoka w przypadku samochodów o wartości nie przekraczającej 15 tys. złotych. W przypadku droższych aut, warto porównać oferty mini autocasco ze standardowymi produktami AC. W praktyce może się okazać, że ceny będą zbliżone, zaś zakres odpowiedzialności w pełnej polisie autocasco znacznie szerszy.

Ubezpieczenie AC jest produktem, który warto rozważyć w przypadku posiadania samochodu. Zakres ochrony jest tu znacznie szerszy, niż w przypadku obowiązkowych polis OC. Odpowiedzialność obejmuje również te zdarzenia, które stały się z naszej winy. Jednak dla kierowców, którzy albo nie mają wypracowanych zniżek lub nie potrzebują tak szerokiej ochrony, a wartość ich auta nie przekracza 15 tys. złotych, ciekawą alternatywą może być mini autocasco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ