Ubezpieczenie AC często jest wykupowane przez posiadaczy droższych samochodów. Wynika to z poczucia potrzeby zapewnienia kompleksowej ochrony posiadanego pojazdu. Szereg świadczeń w ramach tego ubezpieczenia zapewnia np. naprawę auta nawet w sytuacji, gdy szkoda powstała z naszej winy. Jednak jeżeli nie wypracowaliśmy solidnej zniżki, warto rozważyć opcję mini autocasco.
Ubezpieczenie AC mini – czym jest?
Mini AC można określić, jako okrojoną wersję pełnego ubezpieczenia AC. W praktyce oznacza to znacznie ograniczony szereg zdarzeń, z tytułu których możemy uzyskać odszkodowanie. Na polskim rynku ubezpieczeniowym jest to produkt mało popularny. W rzeczywistości nawet nie wypracowano spójnego nazewnictwa dla tych polis. Decyduje o tym fakt, że w potencjalna grupa odbiorców mini autocasco jest bardzo wąska.
Dla kogo mini AC to dobry pomysł
Ubezpieczenie AC w ograniczonej wersji dedykowane jest w zasadzie dwóm typom klientów.
- Pierwszą grupą są kierowcy, którzy z różnych powodów nie potrzebują tak kompleksowej ochrony, jaka oferowana jest w ramach pełnej polisy AC.
- Do drugiej grupy należy zaliczyć młodych wiekiem i stażem uczestników ruchu drogowego, którzy nie posiadają odpowiednich zniżek. W konsekwencji, pełne ubezpieczenie AC jest dla nich po prostu za drogie.
Mini autocasco – co obejmuje?
Mini AC obejmuje zazwyczaj tylko kilka typów zdarzeń, z tytułu których zostanie wypłacone odszkodowanie. Zazwyczaj ochroną objęte są szkody całkowite, przy których koszt naprawy przekracza 70% wartości auta. Odszkodowanie zostanie również wypłacone w przypadku pożaru lub kradzieży pojazdu.
Ubezpieczenie AC mini nie obejmuje natomiast wszelkich szkód, powstałych w wyniku kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego, a także z nieruchomościami. Te odpowiedzialności są wyłączone w ramach mini autocasco.
Dowiedz się więcej: Franszyza integralna w AC – co to jest? >>

Czy ubezpieczenie mini AC się opłaca?
Opłacalność mini AC jest mocno uzależniona od wartości pojazdu. Dodatkowa opłata za mini autocasco nie będzie wysoka w przypadku samochodów o wartości nie przekraczającej 15 tys. złotych. W przypadku droższych aut, warto porównać oferty mini autocasco ze standardowymi produktami AC. W praktyce może się okazać, że ceny będą zbliżone, zaś zakres odpowiedzialności w pełnej polisie autocasco znacznie szerszy.
Ubezpieczenie AC jest produktem, który warto rozważyć w przypadku posiadania samochodu. Zakres ochrony jest tu znacznie szerszy, niż w przypadku obowiązkowych polis OC. Odpowiedzialność obejmuje również te zdarzenia, które stały się z naszej winy. Jednak dla kierowców, którzy albo nie mają wypracowanych zniżek lub nie potrzebują tak szerokiej ochrony, a wartość ich auta nie przekracza 15 tys. złotych, ciekawą alternatywą może być mini autocasco.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Tanie OC vs polisa rozszerzona – czy warto wykupić usługi dodatkowe?
- Najtańsze OC dla bezkolizyjnych kierowców
- Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC – rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
- Na co uważać wypożyczając samochód?
- Wypożyczenie samochodu a ubezpieczenie – czy i kiedy wykupić?
- Czym jest franszyza redukcyjna w ubezpieczeniu auta