ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
07 Mar, 2018 - 12:28

Ubezpieczenie AC – przed czym chroni i czy warto je wykupić

ARTYKUŁ PARTNERA

Ubezpieczenie AC (autocasco) jest szczególnie wskazane w przypadku nowych samochodów. Pozwala uniknąć kosztów wynikających ze szkód, których jesteśmy sprawcami. Dowiedz się, czym jest AC i przed czym chroni. Przeczytaj, w jaki sposób dobrać idealną ofertę ubezpieczeniową i jak otrzymać najtańsze ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie AC, zwane również autocasco, to ubezpieczenie dobrowolne samochodu, o którym powinni pomyśleć nie tylko właściciele nowych aut. Dzięki niemu można zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kradzieży auta, czy też uniknąć kosztów wynikających ze szkód, których sami jesteśmy sprawcami. Poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie jest AC, przed czym chroni, a także jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Czym się różni ubezpieczenie OC od AC?

Istnieją dwie formy ubezpieczenia samochodu. Jedna polisa jest obowiązkowa i każdy właściciel pojazdu musi ją opłacać co roku, druga natomiast jest dobrowolna.

Obligatoryjnym ubezpieczeniem jest OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), czyli musi je wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. OC obejmuje podstawowe świadczenie na rzecz poszkodowanych w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku samochodowego przez osobę ubezpieczoną.

Mówiąc wprost – kupujemy polisę OC, by nie musieć martwić się o koszty likwidacji szkód powstałych z naszej winy na innych osobach i ich mieniu. Oprócz tego możemy również wykupić dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie AC, które – w odróżnieniu od OC – chroni nas i nasze auto.

Dowiedz się więcej: Gdzie znajdziemy najtańsze OC w bieżącym roku? >>

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Ten rodzaj polisy gwarantuje nam przede wszystkim naprawę naszego auta, nawet jeżeli to my jesteśmy sprawcami kolizji. Jednak rodzajów ubezpieczenia AC jest bardzo dużo. Ze względu na jego nieprzymusowy charakter, podmioty je oferujące proponują różny zakres świadczeń, w równie odmiennych cenach.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie auta na wyjazd zagraniczny >>

Ubezpieczenie AC może chronić również przed innymi zagrożeniami, np.:

 • aktami wandalizmu osób trzecich,
 • uszkodzeniem auta w wyniku kolizji drogowej,
 • potrąceniem zwierzyny,
 • kradzieżą auta,
 • zdarzeniami losowymi (np. intensywne opady gradu, uderzenie pioruna, zniszczenia popowodziowe itp.).

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie AC w wersji mini – na czym polega? >>

Zakres ubezpieczenia jest bardzo ważny i można się z nim najdokładniej zapoznać, czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Jest to najważniejszy dokument, z którego można poznać rzeczywiście wszystkie parametry oferty.

Ogólnie warto zapamiętać, że pełne ubezpieczenie samochodu AC powinno zapewniać ochronę na wypadek kradzieży auta, a także w przypadku szkód wynikających ze zderzenia z innymi pojazdami i rzeczami.

Towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują między sobą nie tylko zakresem świadczeń w ramach ubezpieczenia AC. Często składową oferty są też inne bezpłatne usługi, które mają zapewniać komfort kierowcy, przykładowo:

 • auto zastępcze w przypadku awarii pojazdu lub kolizji drogowej,
 • bezpłatne holowanie z limitem lub bez limitu kilometrów.

Dowiedz się więcej: Franszyza integralna w AC – co to jest? >>

Ostatnio dość popularna jest także specyficzna odmiana AC – tzw. minicasco, które zapewnia okrojony zakres ochrony, najczęściej na wypadek kradzieży auta. Wielu ubezpieczycieli oferuje takie AC w wersji mini w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Jest to dla wielu kierowców dużo korzystniejsze cenowo rozwiązanie niż pełne ubezpieczenie AC.

Inne ważne parametry autocasco

Wybierając ubezpieczenie AC, warto sprawdzić nie tylko zakres oferowanej ochrony czy usług dodatkowych, ale także zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • czy suma ubezpieczenia maleje po wypłacie określonego świadczenia, czy zostaje niezmienna przez cały okres opłacania składki,
 • czy suma ubezpieczenia jest stała, czy maleje z każdym miesiącem wraz ze starzeniem się samochodu,
 • czy ubezpieczenie przewiduje udział własny w szkodzie (franszyza redukcyjna)
 • czy ubezpieczyciel pokryje każdą szkodę, czy tylko od pewnej wartości np. powyżej 300 zł (franszyza integralna),
 • ograniczenia, czyli wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (z reguły ubezpieczenie AC nie obejmuje np. szkód powstałych wskutek rażącego niedbalstwa, czy podczas prowadzenia auta przez kierowcę pod wpływem środków odurzających).

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu AC?

Dla większości kierowców cena autocasco jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze oferty. Niestety od ceny polisy zależy zwykle zakres ochrony ubezpieczeniowej, a także zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela (ograniczenia w postaci np. franszyzy integralnej). Nie zawsze nadmierna oszczędność może być więc opłacalna.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ubezpieczenia OC, gdzie wszystkie polisy oferują w zasadzie to samo, a więc cena pełni kluczową rolę w wyborze najlepszej oferty. Warto pamiętać, że przy zakupie AC przysługują zniżki za bezszkodową jazdę.

Cena autocasco zależy również od parametrów samochodu, rodzajów zabezpieczeń w samochodzie, doświadczenia kierowcy itp. W wielu wypadkach opłaca się kupić ubezpieczenie AC w pakiecie z OC u tego samego ubezpieczyciela, ponieważ wówczas można liczyć na atrakcyjny rabat lub pakiet dodatkowych usług gratis. Można jednak trafić na inne promocje – np. tańsze AC dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie opon – kiedy warto je wykupić i po co? >>

Ubezpieczenie AC - czy warto wykupić?

Czy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Dobrowolne ubezpieczenie AC jest szczególnie polecane właścicielom nowych aut, za które zapłacili niemałą sumę pieniędzy. W Polsce nierzadkie są przypadki kradzieży czy umyślnych uszkodzeń samochodów (rysy wyrządzone ostrym przedmiotem, wybicie szyby, wgniecenie drzwi).

Trzeba również brać pod uwagę zdarzenia losowe mogące zniszczyć nasze auto (intensywne opady gradu, gałęzie zerwane w wyniku intensywnych wiatrów).

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie skutera – jak działa i ile kosztuje? >>

Wykupienie dodatkowej polisy zapewni właścicielowi samochodu komfort psychiczny w takich przypadkach. Pozwoli również uniknąć kosztownych napraw w przypadku kolizji, których właściciel ubezpieczenia AC jest sprawcą.

Warto wykupić ten rodzaj polisy ubezpieczeniowej w wielu sytuacjach, ale zwłaszcza wtedy, jeżeli posiadamy drogi samochód i często go używamy. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na cenę i zakres ochrony, jaką proponuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe, aby wybrać najlepszą dla siebie ofertę (czyli dopasowaną do indywidualnych potrzeb).

Pełna ochrona, czyli również w przypadku drobnych szkód, najczęściej jest potrzebna w dużych miastach dla osób, które jeżdżą na co dzień drogim samochodem. Z kolei mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy poruszają się autem tylko lokalnie, spokojnie mogą wybrać mniejszy zakres ubezpieczenia AC lub wręcz najtańsze minicasco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ