Jolanta Brzozowska
Jolanta Brzozowska
14 Gru, 2017 - 01:00
Ubezpieczenia turystyczne - gdzie wykupić i czego oczekiwać?

Ubezpieczenia turystyczne – gdzie wykupić i czego oczekiwać?

Jolanta Brzozowska

Jesteś fanem sportów ekstremalnych?  Fascynuje Cię  kolarstwo górskie, baloniarstwo, skoki narciarskie, akrobacje na nartach? Koniecznie skorzystaj z szerokiej oferty polis turystycznych  – dobrze wybrane  ubezpieczenie turystyczne, umożliwi Ci spokojny wypoczynek bez obaw o Twój sprzęt i zdrowie.

Ubezpieczenia turystyczne to usługa, z której korzysta coraz więcej osób. Ma to zapewne związek z tym, że coraz częściej podróżujemy i to już nie tylko do krajów europejskich, ale również do egzotycznych miejsc na całym świecie. A wiadomo, takie wyprawy siłą rzeczy niosą ze sobą różne ryzyka. Świadomi tego turyści, zabezpieczają siebie i swój majątek polisami ubezpieczeń turystycznych. W którym Towarzystwie Ubezpieczeniowym się ubezpieczyć? Jaką polisę wybrać? Przyjrzyjmy się niektórym ofertom.

Ubezpieczenia turystyczne PZU

PZU to jeden z największych i najbardziej popularnych ubezpieczycieli. W swej ofercie ma wiele rodzajów ubezpieczeń, w tym oczywiście ubezpieczenie turystyczne o nazwie Wojażer. Polisa ta występuje w pakiecie podstawowym i wersji rozszerzonej.

Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer

Pakiet podstawowy

W pakiecie podstawowym ubezpieczenia Wojażer znajdziemy przede wszystkim ochronę związaną z kosztami leczenia i assistance w pakiecie podstawowym.

Pakiet podstawowy obejmuje więc koszty wizyt lekarskich, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego czy koszty leków. Polisa obejmuje też koszty ratownictwa (czyli poszukiwania osób zaginionych) i transportu medycznego.

Nie mamy tu określonej gwarantowanej sumy ubezpieczenia, jest ona ustalana indywidualnie. Dla kosztów leczenia i assistance może wynosić 120 000 zł, 160 000 zł lub 200 000 zł.

Pakiet rozszerzony

PZU oferuje również rozszerzony pakiet ubezpieczenia Wojażer, który dodatkowo obejmuje koszty pomocy prawnej, informacyjnej, pomocy tłumacza czy koszty transportu (gdy na przykład musimy wcześniej wrócić do Polski z tytułu niespodziewanych wydarzeń). To pakiet na wypadek nieplanowanych kosztów.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne >>

Ubezpieczenia turystyczne PZU – pakiety Assistance

PZU przygotowało również pakiety Assistance, a więc wparcie na wypadek jakichkolwiek problemów podczas podróży. Możemy tu wyróżnić następujące ubezpieczenia turystyczne:

Pakiet Rodzina

Opcja ta obejmuje transport do domu podróżujących z nami członków rodziny (jeżeli okaże się, że musimy pozostać dłużej w szpitalu) czy zakwaterowanie członka rodziny, który będzie się nami opiekował.

Pakiet Dziecko/Osoba Niesamodzielna

Ta propozycja umożliwi pokrycie kosztów transportu do kraju dzieci lub osób dorosłych, ale niesamodzielnych, w przypadku, gdy osoba dorosła będzie podczas podróży hospitalizowana.

Pakiet Biznes

To opcja dla osób podróżujących w celach służbowych. Umożliwia pokrycie kosztów transportu, zakwaterowania, rekonwalescencji. Udzielone zostanie też wsparcie w przypadku kradzieży dokumentów.

Pakiet Sport

To dobre rozwiązanie dla tych, którzy podczas podróży planują uprawiać sport. Ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztów badań, poszukiwania i ratownictwo oraz naprawę zniszczonego sprzętu sportowego lub jego wynajem.

Pakiet Rowerzysta

To świetna propozycja dla podróżujących rowerem. Jeśli w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń nasz rower zostanie uszkodzony lub zniszczony, albo po prostu skradziony, ubezpieczyciel pokrywa koszty wypożyczenia roweru (do 7 dni). W grę wchodzi też pokrycie kosztów transportu, w celu naprawy roweru, i kosztów samej naprawy.

Dowiedz się więcej: Czy i kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru? >>

Poza powyższymi, w ramach ubezpieczenia PZU Wojażer możemy skorzystać z dodatkowych rozszerzeń:

 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (gdy zdarzy się nam wyrządzić jakąś szkodę osobom trzecim),
 • ubezpieczenie kontynuacji leczenia po podróży,
 • ubezpieczenie dla osób z chorobami przewlekłymi,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży,
 • ubezpieczenie rezydenta,
 • ubezpieczenie Rezygnacji z Uczestnictwa albo skrócenia uczestnictwa w zorganizowanym wypoczynku .

PZU Wojażer to bardzo elastyczna oferta, zawierająca sporo opcji dodatkowych, dzięki którym możemy wręcz idealnie dopasować polisę do naszych potrzeb. Koszty ubezpieczenia będą różne, w zależności od tego, jaką opcję i z jaką sumą ubezpieczenia wybierzemy. Przy właściwym wyborze tych funkcji, możemy cieszyć się ubezpieczeniem od 5 zł dziennie.

Dowiedz się więcej: Kiedy warto wykupić i przed czym chroni ubezpieczenie telefonu >>

Ubezpieczenia turystyczne WARTA

Również Towarzystwo Ubezpieczeniowe WARTA posiada w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne – Warta Travel Plus.

Ubezpieczenia turystyczne Warta Travel Plus

 • Jeśli udajemy się na wypoczynek w Polsce, ubezpieczenie podstawowe gwarantuje nam wypłatę świadczenia z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Jeżeli chcemy wyjechać za granicę, poza wypłatą świadczeń z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków, otrzymamy pomoc w zakresie usług Assistance.

Co obejmują usługi Assistance?

Pakiet Assistance Standard

Otrzymujemy tu podstawowy zakres pomocy w razie choroby czy nieszczęśliwego wypadku na przykład: transport ubezpieczonego, doraźną pomoc medyczną. Otrzymujemy też pomoc prawną, pomoc w odzyskaniu dokumentów i pokrycie kosztów ratownictwa.

Pakiet Assistance Super

Zapewnia nam dużo bogatszą ofertę pokrycia kosztów związanych z podróżą niż pakiet standard. Można do nich zaliczyć koszty:

 • powrotu osób bliskich ubezpieczonego,
 • opieki nad nieletnimi dziećmi,
 • zastępczego kierowcy,
 • odwiedzin osoby bliskiej,
 • rekonwalescencji,
 • pomocy tłumacza.

Ubezpieczenie Warta – Pakiet SKI plus

Towarzystwo WARTA oferuje również ciekawy Pakiet SKI plus, który gwarantuje pokrycie kosztów karnetu, jeśli nie może być on wykorzystany z powodu choroby ubezpieczonego i pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego, który został skradziony lub zniszczony.

Interesującą opcją jest tu gwarancja wypłaty 40 zł za każdy dzień, w którym pogoda uniemożliwiła nam zjeżdżanie na nartach. Warta oferuje również sporo opcji dodatkowych, do których możemy zaliczyć:

 • ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, przy czym warto zaznaczyć, że sprzęt narciarski rozumiany jest tu przez ubezpieczyciela nie tylko jako narty, ale jako cały osprzęt i ekwipunek,
 • ubezpieczenie osób z chorobami przewlekłymi,
 • ubezpieczenie dla windsurferów,
 • ubezpieczenie kosztów kontynuacji leczenia w Polsce,
 • ubezpieczenie wykonywania pracy za granicą,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego.

W ofercie Warta Travel Plus warto wyróżnić to, że aż 10 z 19 opcji pomocy assistance nie zawiera żadnych ograniczeń kwotowych. Oznacza to, że w razie wypadku czy poważnej choroby, ubezpieczyciel pokryje 100 procent poniesionych kosztów podróży.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze >>

Ubezpieczenia turystyczne AXA

Firma AXA ma w ofercie ubezpieczenia turystyczne o nazwie Multitravel i Travel.

Ubezpieczenie AXA – Multitravel

Jak już sama nazwa wskazuje, polisa ta łączy w sobie ubezpieczenie od wielu ryzyk. To wygodne rozwiązanie, niejako zwalniające nas z obowiązku wybierania dodatkowych opcji.

Ubezpieczenie turystyczne Multitravel charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem ochrony i wysokimi sumami ubezpieczenia.

Polisa Multitravel zawierać będzie:

 • koszty leczenia,
 • assistance,
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej,
 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z biletu lotniczego,
 • ubezpieczenie kosztów rezerwacji noclegu,
 • ubezpieczenie opóźnienia w dostarczeniu bagażu,
 • ubezpieczenie opóźnienia lotu,
 • ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu utraconej w wyniku kradzieży z włamaniem lub rabunku,
 • ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży z włamaniem pozostawionego w miejscu zamieszkania ubezpieczonego podczas podróży zagranicznej,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Polisa może być zawarta w trzech wariantach: BASIC, PREMIUM lub MAXIMUM. Pakiety te obejmują jednakowy zakres ubezpieczenia, ale różnią się gwarantowaną sumą ubezpieczenia. Należy wspomnieć, że w pakiecie MAXIMUM, gwarantowana suma ubezpieczenia z tytułu ubezpieczenia kosztów leczenia i natychmiastowej pomocy assistance wynosi aż 250 000 euro.

Oferta Multitravel towarzystwa ubezpieczeniowego AXA godna jest także uwagi z tego względu, że bez dodatkowych opłat, w zakresie ubezpieczenia, zawarte są również koszty leczenia następstw chorób przewlekłych do 10% sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, amatorskie uprawianie sportów i automatyczne przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej do 72 h w razie niemożności powrotu ubezpieczonego do kraju z powodów od niego niezależnych.

Multitravel to wygodna polisa i dla podróżujących rodzin, i dla amatorów sportów.

Przykładowy koszt wyjazdu czteroosobowej rodziny do Austrii w terminie 18-24.12.2017 wyniesie w podstawowym pakiecie BASIC 162,40 zł.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co należy wiedzieć? >>

Ubezpieczenie AXA – Travel

Jeśli jednak wolelibyśmy samodzielnie ukształtować warunki swojego ubezpieczenia, Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA przygotowało ofertę o nazwie Travel.

Dotyczy ona wyjazdów zagranicznych. Ubezpieczenie, w zależności od wariantu, dotyczy: pokrycia kosztów leczenia, transportu do szpitala lub do kraju, zwrotu kosztów przy utracie bagażu, wypłaty odszkodowania po wypadku, leczenia stomatologicznego i opóźnienia lotu.

Ubezpieczenie to występuje aż w 4 wariantach: SMALL, MEDIUM, LARGE i XLARGE. Pakiety LARGE i XLARGE obejmują:

 • koszty leczenia i assistance,
 • transport do placówki medycznej,
 • leczenie stomatologiczne,
 • transport bliskich osób,
 • opóźnienie lotu,
 • NNW
 • ubezpieczenia bagażu,
 • opóźnienie bagażu,
 • OC.

Pakiety te różnią się od siebie sumami ubezpieczenia.

Mniejszy zakres mają pozostałe dwa pakiety. Pakiet MEDIUM, poza jeszcze niższymi sumami ubezpieczenia, nie zawiera ubezpieczenia OC. Natomiast pakiet SMALL nie zawiera opcji transportu bliskich osób, opóźnienia lotu, opóźnienia bagażu i OC.

W ramach polisy Travel, ubezpieczyciel umożliwił też opcje dodatkowe, takie jak ubezpieczenia przy wykonywaniu pracy fizycznej i ubezpieczenia następstw chorób przewlekłych i nowotworowych.

Ubezpieczenie Travel występujące w 4 wariantach, zapewne umożliwi nam wybór warunków pasujących do naszej sytuacji.

Przykładowy koszt podróży rodziny składającej się z 4 osób w terminie 18-24.12.2017 do Austrii będzie wynosił: w pakiecie SMALL: 44,26 zł, a w pakiecie LARGE 73,77 zł.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie na życie – poznaj 5 najważniejszych pytań, które warto zadać sobie przed wyborem polisy >>

Ubezpieczenia turystyczne Mbank

Również Mbank ma ciekawą ofertę ubezpieczeń turystycznych. Przygotowano 3 warianty ubezpieczenia: MINIMUM, MEDIUM, MAKSIMUM. W wariancie MEDIUM i MAKSIMUM znajdziemy następujący zakres ubezpieczenia:

 • koszty leczenia,
 • koszty lekarstw i środków opatrunkowych oraz udzielenie doraźnej pomocy lekarskiej,
 • koszty transportu medycznego,
 • koszty transportu zwłok,
 • NNW,
 • OC,
 • opieka nad towarzyszącymi członkami rodziny ubezpieczonego,
 • opieka nad towarzyszącymi nieletnimi dziećmi,
 • koszty pobytu i podróży powrotnej osoby towarzyszącej,
 • koszty podróży osoby wezwanej do towarzyszenia,
 • kontynuacja zaplanowanej podróży,
 • pomoc prawna,
 • utrata lub uszkodzenie bagażu podróżnego,
 • pomoc w przypadku, gdy ubezpieczony, ze względu na stan zdrowia, nie może kontynuować podróży powrotnej samochodem.

Powyższe dwa warianty różnią się oczywiście gwarantowaną sumą ubezpieczenia. Najwyższa gwarantowana suma ubezpieczenia związana z kosztami leczenia, wynosi w wariancie MAKSIMUM 250 000 zł.

Wariant MINIMUM jest znacznie uboższy. Zawiera on pięć pierwszych pozycji zakresu ubezpieczenia, czyli: koszty leczenia, koszty lekarstw i środków opatrunkowych oraz udzielenie doraźnej pomocy lekarskiej, koszty transportu medycznego, koszty transportu zwłok, NNW.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla seniora – jak wybrać? >>

Ubezpieczenia turystyczne Allianz

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz przygotowało naprawdę szeroką ofertę pakietów ubezpieczeniowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb turystów.

Pakiet Na Podróż

To atrakcyjny pakiet w trzech wariantach: BASIC, MEDIUM, PREMIUM. W zależności od wybranego pakietu, możemy liczyć na sumę ubezpieczenia w wysokości 80 000 zł, 200 000 zł, 500 000 zł.

Pakiety MEDIUM i PREMIUM w swej ofercie zawierają: koszty leczenia i assistance, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i sprzętu elektronicznego oraz amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych. W pakietach tych możemy też liczyć na telefoniczną konsultację medyczną w języku polskim.

Pakiet BASIC uboższy jest o OC i ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu elektronicznego. Nie będziemy też mogli skorzystać z konsultacji medycznej w języku polskim.

Dowiedz się więcej: Czy warto wykupić ubezpieczenie laptopa >>

Przykładowy koszt podróży czteroosobowej rodziny do Austrii w terminie 18-24.12.2017 w podstawowym wariancie BASIC wynosi: 103,60 zł.

Pakiet Rodzina W Podróży

Oferta ta jest podobna w swych założeniach do powyższej (Pakiet Na Podróż), również występuje w trzech wariantach: BASIC, MEDIUM, PREMIUM. W dwóch ostatnich opcjach uzyskujemy ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, takich jak:

 • maratony biegowe i biegi długodystansowe,
 • football amerykański,
 • narty wodne,
 • żeglarstwo morskie,
 • jazdy quadem.

Pakiet Sportowy Wyjazd

To oferta dla amatorów sportów, w tym ekstremalnych. Pakiet występuje w trzech wariantach: BASIC, MEDIUM, EXTREME z gwarantowanymi sumami ubezpieczenia 100 000 zł, 200 000 zł, 500 000 zł.

Wszystkie pakiety umożliwiają nam assistance 24h oraz transport zorganizowany przez Allianz bez limitu. Wybierając pakiet MEDIUM i EXTREME, zyskujemy dodatkowo dostęp do konsultacji medycznych w polskim języku.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla osób uprawiających sporty ekstremalne >>

Pakiet Turystyka PL

Jak nazwa wskazuje, oferta przeznaczona dla turystów wypoczywających w Polsce. Pakiet również występuje w trzech wariantach: BASIC, SKI, EXTREME.

Wybierając wariant EXTREME zyskujemy ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, sprzętu elektronicznego oraz sprzętu sportowego, transport medyczny, amatorskie uprawianie sportów ekstremalnych.

Wariant SKI wyłącza amatorskie uprawianie sportów ekstremalnych, natomiast w wariancie BASIC otrzymujemy ubezpieczenie NW, OC, transport medyczny i amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych.

Pakiet Roczny Wyjazd

To pakiet, który w zależności od wybranego wariantu pokrywa koszty leczenia i assistance od 160 000 zł do 600 000 zł. Również obejmuje assistance 24 h i transport organizowany przez Allianz, a w przypadku wariantu MEDIUM i PREMIUM konsultacje medyczne w języku polskim.

Pakiet Praca Fizyczna Za Granicą

To ciekawa propozycja dla osób pracujących poza granicami naszego kraju. Również występuje w trzech wariantach: BASIC, STANDARD, OPTIMUM.

Pakiet OPTIMUM zawiera sporą sumę ubezpieczenia, bo aż 500 000 zł. Ponadto w wariancie tym znajdziemy: ubezpieczenie NW, OC, ubezpieczenie bagażu podróżnego i sprzętu elektronicznego, ubezpieczenie wykonywania pracy fizycznej, w tym pracy wysokiego ryzyka.

Ubezpieczenia z tytułu pracy fizycznej wysokiego ryzyka nie znajdziemy jednak w wariancie STANDARD i BASIC. W pakiecie BASIC nie będzie też ubezpieczenia OC, bagażu podręcznego i sprzętu elektronicznego. Oczywiście sumy ubezpieczeń też są odpowiednio niższe.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Pakiet Podróż Biznesowa

Z kolei ta oferta przeznaczona jest dla osób podróżujących w celach biznesowych. Również spotkamy tu trzy warianty: BASIC, STANDARD, OPTIMUM. Suma ubezpieczenia z tytułu kosztów leczenia i asisstance wynosi odpowiednio: 80 000 zł, 200 000 zł, 500 000 zł.

Wszystkie warianty zawierają ubezpieczenie z tytułu wykonywania pracy umysłowej i NW. Wersja STANDARD i OPTIMUM dodatkowo ubezpiecza nasz sprzęt i odpowiedzialność cywilną.

Oferta ubezpieczeń Towarzystwa Allianz wyróżnia się ilością możliwych kombinacji pakietów ubezpieczeń, uwzględniających różne cele podróży.

Ubezpieczenia turystyczne, w myśl przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony”, stają się coraz bardziej popularne. Ubezpieczyciele oferują nam przeróżne możliwości pakietów ubezpieczeniowych. Warto się im bliżej przyjrzeć, aby znaleźć idealne rozwiązanie dla naszych potrzeb.

ZOBACZ RÓWNIEŻ