Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
01 Lis, 2018 - 07:40
Trzeci trymestr ciąży – przebieg i porady

Trzeci trymestr ciąży – przebieg i porady

Mariola Krzyżak

Trzeci trymestr ciąży to czas wzmożonego oczekiwania na poród. Jak wygląda i w jaki sposób radzić sobie z coraz większym ciężarem?

Wejście w trzeci trymestr oznacza, że przyszli rodzice są już na ostatniej prostej ciąży i niedługo odbędzie się poród. Brzuch będący domem dla rozwiniętego już w znacznym stopniu dziecka staje się coraz większy, a mama i tata coraz intensywniej muszą przygotowywać się do narodzin nowego członka rodziny. Ostatnie trzy miesiące stają się więc na nowo czasem wzmożonej ekscytacji oraz strachu przed nadchodzącymi zmianami oraz samym porodem. Jak radzić sobie z zachodzącymi zmianami i jak w najlepszy sposób się na nie przygotować?

Trzeci trymestr – w jaki sposób przebiega?

Kalendarz ciąży powoli dobiega końca. Wchodząc w ostatni etap, nasze zniecierpliwienie znacznie się zwiększa. Słodki ciężar do noszenia w ciele kobiety jest przyczyną nie tylko ogromnej radości, ale także wielu nieprzyjemnych symptomów, które, podobnie jak w pierwszym trymestrze ciążymogą skutecznie uniemożliwiać nam normalne funkcjonowanie. Wizja zbliżającego się porodu jest więc nie tylko nadzieją na pozbycie się uciążliwych dolegliwości, ale także wywołuje w nas uczucie strachu przed związanym z nim bólem oraz wystąpieniem ewentualnych powikłań.

Warto jednak nastawiać się pozytywnie i wizualizować sobie jak najlepszy przebieg rozwiązania, jednocześnie uzbrajając się w wiedzę, które pomoże nam być przygotowanym na każdą ewentualność.

Dowiedz się więcej: Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

Trzeci trymestr ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Co dzieje się w brzuchu kobiety?

Nasz maluszek w trzecim trymestrze nie jest już lekką kruszynką. Jego waga stale rośnie, a wraz z nią zwiększa się kobiecy brzuch. Rozwijająca się ciąża tydzień po tygodniu staje się coraz bardziej widoczna. Nic dziwnego, na początku siódmego miesiąca dziecko waży zaledwie kilogram, by w ostatnim miesiącu minimum potroić tę wartość. Do tego dzidziuś pływa w ponad litrze wód płodowych. W brzuchu mamy staje się coraz ciaśniej i niewygodniej, dlatego bardzo często się wierci, co dla kobiety może być przyjemne, lub wręcz bolesne. Intensywne ruchy dziecka i kopniaki w żebra lub miednicę nie należą do najprzyjemniejszych, jednak nasz bobas też musi czasem rozprostować kości.

W tym okresie coraz wyraźniej nawiązuje się więź matki z dzieckiem. Naukowcy nazywają to komunikacją prenatalną. Kobiety zazwyczaj bardzo trafnie potrafią oceniać nastrój swego maluszka, odczytując jego ruchy i zachowania.

Bobas w brzuchu odbiera także większość bodźców płynących z zewnątrz. Nie tylko świetnie interpretuje emocje matki, ale także słyszy głosy płynące z otoczenia i potrafi je rozróżniać. Udowodniono, że głos matki wpływa na niego bardzo pozytywnie, co obrazuje się w spadku tętna. Maluch posiada także umiejętność rozpoznawania głosów, więc warto zachęcać również tatę do częstego rozmawiania ze swoim potomstwem. To właśnie na tym etapie można już również wprowadzać muzykę, która może wpływać na malucha kojąco.

Bardzo ważne wydarzenie odbywa się około 37. tygodnia ciąży. To właśnie wtedy płuca rozwijają się już w takim stopniu, że nasze dziecko będzie zdolne do oddychania powietrzem. Jeżeli do porodu dojdzie na tym etapie, będzie on uznawany za prawidłowy.  Przed tym momentem mały człowiek będzie uznawany za wcześniaka, jednak nie oznacza to i tak większych problemów rozwojowych, gdyż współczesna medycyna jest w stanie doskonale radzić sobie z takimi przypadkami.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć)

Trzeci trymestr ciąży – jakie dolegliwości mogą się pojawić?

Jakie zmiany zachodzą w ciele matki i jak sobie z nimi radzić?

Ból kręgosłupa

Największym problemem przyszłej mamy w trzecim trymestrze jest ogromny brzuch. W zależności od organizmu oraz stosowanej diety, do noszenia możemy mieć od kilku do kilkunastu kilogramów więcej. To właśnie ten ciężar jest przyczyną większości dolegliwości. Przede wszystkim przyszła mama odczuwa ból kręgosłupa. Wiąże się to nie tylko z uciskiem macicy na to miejsce. Ciało kobiety ze względu na duży brzuch znacznie zmienia swoją pozycję, a kręgosłup jest przeciążony.

Istnieje jednak wiele sposobów pozwalających radzić sobie z tym problemem. Przede wszystkim liczy się profilaktyka: zadbany układ kostny przed ciążą będzie stwarzał mniej dolegliwości.

Jeżeli jednak ból się pojawia, warto zadbać przede wszystkim o swoją wygodę. Kobiecie może pomóc wygodny, profesjonalny materac dający właściwe podparcie. Wielu paniom w zaawansowanej ciąży pomagają także specjalne poduszki w kształcie długiego węża, które ułatwiają dobranie właściwej pozycji. Jeżeli ból nie ustępuje, zalecane jest wykonywanie delikatnych masaży.

Ukojenie może przynieść także kąpiel (pamiętajmy, że na tym etapie woda nie powinna być zbyt gorąca). Bardzo dobre efekty przynosi także joga dla ciężarnych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia odciążają najbardziej bolesne odcinki, a także świetnie działają na psychikę przyszłej mamy.

Płytki oddech i zadyszka

Zwiększony ciężar wpływa także na problemy oddechowe. Pojawia się zadyszka przy aktywności fizycznej, a nawet w spoczynku. Uciskająca na przeponę macica nie pozwala często na wzięcie głębokiego oddechu. Zmniejszona ilość tlenu w krwi mamy może powodować odczuwanie zmęczenia oraz zawroty głowy.

Są jednak sposoby na radzenie sobie z płytkim oddechem. Technik ułatwiających oddychanie możemy nauczyć się w szkole rodzeniaUczęszczanie na zajęcia w trzecim trymestrze jest bardzo pomocne. Oprócz przygotowania się do akcji porodowej możemy bowiem korzystać także z rad specjalistów, którzy pomogą nam w pokonaniu tego etapu. Również w domu możemy ćwiczyć nasz oddech, podglądając śpiewaków. Odpowiednie operowanie przeponą może bowiem okazać się kluczem do sukcesu.

Obrzęki kończyn

Obciążony układ krwionośny również daje się we znaki. W trzecim trymestrze przyszła mama może odczuwać nieprzyjemne kołatanie serca. Pojawia się także problem z puchnącymi stopami, które często nie sposób zmieścić w żadne buty. Najlepszym sposobem na takie dolegliwości jest po prostu odpoczynek. Najlepiej ze stopami uniesionymi do góry.

Przez zwiększony ciężar każda codzienna aktywność może zakończyć się opuchnięciem stóp. Pamiętajmy więc o noszeniu wygodnych butów z przewiewnego materiału. Można nosić także specjalne pończochy uciskające właściwe miejsca. Należy natomiast zrezygnować ze zbyt dopasowanych skarpet czy podkolanówek.

Nietrzymanie moczu

Niezwykle wstydliwą dolegliwością, która bardzo często pojawia się przy końcówce ciąży, jest niemożność dotarcia do toalety we właściwym momencie, a także popuszczanie niewielkiej ilości moczu. Jest to zupełnie normalne i wiąże się z powolnym obniżaniem się łożyska i uciskiem na pęcherz. Warto więc na ten okres zaopatrzyć się w komfortowe wkładki, które pochłoną ciecz i zniwelują nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy także o profilaktyce: jeszcze przed zajściem w ciążę warto wykonywać ćwiczenia zwiększające siłę mięśni Kegla. Pomoże nam to w uporaniu się z problemem, który może występować także już po narodzinach dziecka.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

Trzeci trymestr ciąży - w tym okresie kobieta potrzebuje dużej ilości odpoczynku

źródło zdjęcia: Getty Images / Vesnaandjic

Trzeci trymestr to także skurcze macicy

Już pod koniec drugiego etapu ciąży pojawiają się pierwsze skurcze. W trzecim trymestrze są one jednak zdecydowanie mocniejsze i występują coraz częściej. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które przygotowują kobietę do porodu. Rzadko są one bardzo bolesne, jednak często wiążą się z uczuciem strachu: czy to już? Warto więc przyjmować je ze spokojem i obserwować ich częstotliwość, gdyż ich główną cechą jest nieregularność występowania. Pamiętajmy, że nasze ciało doskonale wie, w jaki sposób powinno się zachowywać i potraktujmy skurcze jako ćwiczenie przed właściwą akcją porodową.

Dowiedz się więcej: Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Trzeci trymestr ciąży to czas wytężonego oczekiwania na narodziny małego człowieka. Warto w tym okresie nieco zwolnić i pozwolić sobie na odpoczynek. Pamiętajmy, że to ostatni moment, w którym nasze dziecko spokojnie mieszka sobie w brzuchu mamy. Już niedługo będziemy musieli poświęcić mu znacznie więcej uwagi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ