Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
29 Lip, 2018 - 01:00
Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć)

Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć)

Mariola Krzyżak

Czy wiesz, czym charakteryzują się poszczególne trymestry ciąży i jak je obliczać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Zdrowa, prawidłowo przebiegająca ciąża trwa najczęściej 40 tygodni. Okres ten zwyczajowo dzieli się na trzy trymestry ciąży, co ułatwia rozróżnianie poszczególnych etapów rozwojowych dziecka i zmian zachodzących w ciele kobiety. W jaki sposób obliczyć tydzień, miesiąc i trymestr ciąży? Czym charakteryzują się poszczególne etapy?

Trymestry ciąży – jak obliczać?

Przyjmuje się, że ciąża rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki, chociaż do właściwego zapłodnienia dochodzi zazwyczaj kilka dni później. Jest to jednak umowny termin, który jest najbardziej dokładny z medycznego punktu widzenia i ułatwia prawidłowe prowadzenie profilaktyki i leczenia przez ginekologa.

Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi od 38 do 42 tygodni, czyli 9 miesięcy. Lekarze najczęściej stosują jednak podział na tygodnie, które jako najmniejsze z jednostek są najbardziej precyzyjne. Trymestry ciąży przydają się zwłaszcza do określenia ogólnych zmian typowych dla poszczególnych etapów.

Tygodnie ciąży a miesiące

Wiele problemów przysparza młodym rodzicom dokładne określenie tego ile tygodni i miesięcy ma ciąża oraz w którym trymestrze aktualnie się mieści. Istnieje kilka sposobów obliczania wieku. Przydatnym narzędziem może być kalkulator ciąży. Różne jego wersje można znaleźć online.

Wprowadzając konkretne daty mechanizm dokona obliczeń, podając odpowiedni tydzień, miesiąc lub trymestr. Obliczeń można jednak dokonać także samodzielnie. Niektóre ze sposobów różnią się nieznacznie zakresem czasowym, jednak są to dyferencje minimalne i nie mające wpływu na przewidzenie prawdopodobnej daty rozwiązania.

Poniżej znajdziemy przykładowe sposoby dokonywania obliczeń tygodni na miesiące:

 • 1 miesiąc ciąży – 1-4 tydzień,
 • 2 miesiąc ciąży – 5-8 tydzień,
 • 3 miesiąc ciąży – 9-13 tydzień,
 • 4 miesiąc ciąży – 14-17 tydzień,
 • 5 miesiąc ciąży – 18-22 tydzień,
 • 6 miesiąc ciąży – 23-27 tydzień,
 • 7 miesiąc ciąży – 28-31 tydzień,
 • 8 miesiąc ciąży – 32-35 tydzień,
 • 9 miesiąc ciąży – 36-40 tydzień.

Dowiedz się więcej: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać? >>

Trymestry ciąży a tygodnie i miesiące

Kiedy wiemy już jak wygląda podział dotyczący przeliczania tygodni na poszczególne miesiące, przychodzi moment na określenie konkretnego trymestru ciąży. Całe 9 miesięcy podzielono na trzy okresy, z których każdy trwa kilka mniej więcej trzy miesiące.

Każdy z trymestrów wyróżnia się konkretnymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety, dzięki czemu przyszli rodzice mogą lepiej przewidywać rzeczy, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Określają one także to, jakie kolejne etapy rozwoju będzie uzyskiwać nasz maluszek. Podział na duże okresy pomaga także w planowaniu aktywności w ciąży. W jaki sposób dokonywać obliczeń?

 • I trymestr – trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do końca 12 tygodnia, czyli 1, 2 i 3 miesiąc,
 • II trymestr – trwa od początku 13 do końca 26 tygodnia ciąży, czyli 4, 5 i 6 miesiąc,
 • III trymestr – trwa od 27 tygodnia ciąży do porodu, który występuje najczęściej w 40 tygodniu ciąży. Jest to 7, 8 i 9 miesiąc.

Trymestry ciąży – jak obliczać?

Trymestry ciąży – charakterystyka

Ciąża tydzień po tygodniu wkracza w kolejne etapy, w których zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale przede wszystkim płód, który w kolejnych miesiącach rozwija się w szybkim tempie. Podział na konkretne trymestry jest wyznacznikiem zachodzących zmian i pomocą dla przyszłych rodziców. Czym charakteryzują się poszczególne etapy?

I trymestr ciąży

Dla wielu kobiet jest on jednocześnie czasem największego szczęścia, jak i najbardziej niekomfortowych dolegliwości w ciąży. Kiedy już dowiemy się, że pod sercem przyszłej mamy pojawiło się nowe życie, bardzo szybko przychodzą pierwsze trudy tego wyjątkowego okresu. To właśnie dlatego trymestr ten uważany jest za najcięższy dla organizmu.

Poranne mdłości, wymioty i ogólne osłabienie spędzają sen z powiek, a nagłe zmiany hormonalne powodują, że cierpi także kobieca psychika.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry >>

Jak rozwija się dziecko?

I trymestr jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie wtedy dokonują się zadziwiające procesy, które powodują, że z niewielkiej komórki powstanie skomplikowany organizm, jakim jest nowy człowiek.

Należy więc pamiętać, że jeżeli planujemy powiększenie rodziny, należy już znacznie wcześniej wprowadzić odpowiednią profilaktykę opierającą się na suplementacji kwasu foliowego, zdrowej diecie i rezygnacji z używek.

Dowiedz się więcej: Czego nie jeść w ciąży – jakich potraw i składników unikać? >>

Pierwszy trymestr ciąży jest czasem, kiedy w ciele dziecka kształtują się wszystkie najważniejsze narządy, na czele z mózgiem. Proces ten nazywamy organogenezą i to właśnie od niego zależy, czy nasze dziecko narodzi się zdrowe. Serce naszego maluszka bije już bardzo szybko i miarowo.

Zmiany zachodzące w ciele kobiety

Początki ciąży dla większości kobiet bywają najcięższym okresem. To właśnie przez pierwsze trzy miesiące nieprzyjemne dolegliwości w ciąży są najbardziej intensywne i mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że I trymestr jest obarczony największym ryzykiem poronienia, dlatego zalecana jest szczególna ostrożność. Dla przyszłych rodziców etap ten jest także najbardziej emocjonujący. To właśnie pomiędzy 11 a 14 tygodniem zalecane jest wykonanie pierwszego USG.

Dowiedz się więcej: USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne >>

II trymestr ciąży

Kolejny etap ciąży staje się znacznie przyjemniejszy dla mamy – w brzuchu mieszka już świetnie ukształtowana istota. W II trymestrze kobieta czuje się zazwyczaj bardzo dobrze i wygląda promiennie.

Wkroczenie w ten okres przynosi dużą ulgę dla przyszłych rodziców, gdyż ryzyko poronienia jest znacznie niższe. W organizmie dziecka, którego organy są już stworzone rozpoczyna się ich kształtowanie i doskonalenie.

Jak rozwija się dziecko?

Na początku II trymestru dziecko może mierzyć już nawet 10 cm i ważyć około 70 g. Pod koniec będzie już mieć ponad 30 cm i wagę około 1 kg! W 15 tygodniu zaczyna już słyszeć i „oddychać” wodami płodowymi.

W kolejnych tygodniach układ kostny ulegnie stwardnieniu, a maluszek stanie się coraz bardziej ruchliwy, co przyszła mama będzie wyraźnie odczuwać. Pod koniec 6-go miesiąca dziecko nabiera ludzkich proporcji i wygląda już jak mały człowiek. Przychodząc na świat pod koniec trymestru będzie miało już szanse na przeżycie.

Dowiedz się więcej: Drugi trymestr ciąży – przebieg i porady >>

Zmiany zachodzące w ciele kobiety

Zaokrąglony już wyraźnie brzuch zaczyna dawać się we znaki. Jednak pomimo tego to właśnie w II trymestrze kobieta czuje się zazwyczaj najlepiej. Przypływ energii po początkowych trudnościach pozwala na powrót do ulubionych aktywności.

Kobieta w tym momencie będzie mogła już wyraźni odczuwać ruchy dziecka. W tym czasie wymagane jest także wykonywanie różnych badań kontrolnych.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży) >>

III trymestr ciąży

Ostatni etap przed porodem jest czasem wielkiego oczekiwania. Każdy kolejny tydzień staje się coraz bardziej uciążliwy ze względu na szybko rosnącą liczbę kilogramów do noszenia. W tym momencie rodzice muszą zająć się już intensywnym przygotowywaniem do porodu oraz kompletowaniem wyprawki dla noworodka.

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać? >>

Jak rozwija się dziecko?

Mieszkający w brzuchu maluch jest już w dużej mierze przygotowany do przyjścia na świat. Organem, który jednak potrzebuje najwięcej czasu do pełnego ukształtowania się są płuca. To właśnie ich rozwój jest na tym etapie najbardziej kluczowy. W 34 tygodniu będą on już na tyle rozwinięte, że wcześniejszy poród nie będzie już groźny.

Dowiedz się więcej: Trzeci trymestr ciąży – przebieg i porady >>

Zmiany zachodzące w ciele kobiety

Dolegliwości w ciąży na tym etapie wiążą się przede wszystkim z ciężarem, jaki musi nosić kobieta. Pojawiają się uciążliwe bóle pleców czy obrzęki kończyn. Pod koniec mama może odczuwać także skurcze przepowiadające oraz rozpierające bóle w dole brzucha.

Dowiedz się więcej: Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Trymestry ciąży – charakterystyka

Trymestry ciąży to podział, dzięki któremu przyszli rodzice mogą przewidywać zmiany, jakie będą zachodzić w ciele kobiety oraz w organizmie maluszka. Każdy z nich związany jest z innymi objawami i wyzwaniami. Warto wiedzieć, jak dobrze obliczyć kolejne etapy i jakich symptomów można się spodziewać, by być przygotowanym jak najlepiej na przyjście nowego życia na świat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ