Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
16 Wrz, 2018 - 01:00
Łatwe odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Łatwe odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Grzegorz Bryszewski

Poznaj najlepsze propozycje odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które z pewnością się pojawią! Przygotuj się do rozmowy już dziś!

Jeśli masz bardzo skromne doświadczenie zawodowe i na zaskakujące sytuacje reagujesz stresem, to pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej może być dla Ciebie poważnym wyzwaniem. Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to niemalże standard.

Na szczęście wiele rozmów z przyszłym i potencjalnym pracodawcą ma podobny przebieg, a do wymagających i trudnych pytań można się przygotować. Na pewno pomoże Ci także poznanie najważniejszych reguł, według których powinny się odbywać takie spotkania. Zapraszamy do lektury!

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – czemu się pojawiają?

Jeden z ważnych celów rozmowy kwalifikacyjnej polega na próbie potwierdzenia informacji, które znajdują się w naszych dokumentach aplikacyjnych (właśnie dlatego nie warto tam kłamać!) i sprawdzeniu czy rzeczywiście posiadamy umiejętności, które będą niezbędne na stanowisku, o które się ubiegamy.

Nietrudno przewidzieć, że rekruter mógłby znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania prowadząc z nami długą i indywidualną rozmowę. Brak czasu i konieczność porównania kandydatów według konkretnych i jasnych kryteriów sprawia jednak, że osoba prowadzą rekrutację będzie korzystała ze scenariusza rozmowy dopasowanego do konkretnego stanowiska.

Jeśli pożądane przez nas stanowisko jest średniego lub wyższego szczebla, polega na kontakcie z klientem albo wymaga poważnej porcji kreatywności, to możemy być pewni, że pojawią się tam także te pytania, które uważane są za trudne.

Mogą się one pojawić nawet w innych sytuacjach, bo czasem liczyć się będzie nie właściwa odpowiedź na wybrane pytanie, tylko nasz sposób reakcji na stresującą sytuację, błyskotliwość i kreatywność. W takim ujęciu nawet konkretna i rzeczowa odpowiedź przecząca będzie dobrze przyjęta, źle odebrany może być natomiast zbyt długi czas namysłu, jąkanie się i wyjątkowo nieprzemyślana odpowiedź.

Dowiedz się więcej: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? >>

TOP 6: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Łatwe odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - spotkanie z rekruterem

1. Czemu chce Pan pracować w naszej firmie i co o niej Pan wie?

Powyższe pytanie mogłoby się znaleźć na czele listy najczęściej zadawanych pytań podczas rozmów kwalifikacyjnych, a wielu kandydatów uważa je za nudne i banalne. Ze strony rekruterów sytuacja wygląda jednak całkowicie inaczej – wciąż muszą oni rozmawiać z kandydatami, którzy nie mają żadnego pojęcia o charakterze i działalności firmy, w której chcieliby pracować.

Aby dobrze odpowiedzieć na pytanie o chęć pracowania w danej firmie, trzeba poświęcić trochę czasu przed rozmową i zdobyć najważniejsze informacje o działalności, strukturze i najnowszych produktach lub usługach danej organizacji. Ważne będzie poznanie także celów i wartości firmy oraz próba dopasowania do nich swoich umiejętności i doświadczenia.

Idealny kandydat do pracy będzie więc w stanie udowodnić, że posiada cechy, która ceni sobie potencjalny pracodawca i jest w stanie pomóc w osiągnięciu misji i celów firmy. Dobrze przyjęta może być także inicjatywa ze strony kandydata, czyli pytanie o kierunki rozwoju firmy i aktualne działania. Jeśli to możliwe, warto także podkreślić, ze wcześniej korzystaliśmy z produktów i usług danej organizacji.

2. Dlaczego zrezygnował Pan z poprzedniej pracy?

Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie ważna dla naszego potencjalnego pracodawcy, gdyż za jej pomocą może sprawdzić, czy powody odejścia z poprzedniego miejsca nie pojawią się także w nowym miejscu. W ten sposób można także sprawdzić, czy wina nie leży po naszej stronie – być może nie potrafimy pracować w grupie, mamy problemy z pracą pod wpływem stresu albo szybko się nudzimy, gdy otrzymujemy proste i powtarzalne zadania.

Jak dobrze wypaść na tym etapie rozmowy kwalifikacyjnej? Tutaj potrzebna będzie umiejętność dyplomacji i szczerość – warto więc podać prawdziwe powody odejścia, ale bez nadmiernego krytykowania dawnego pracodawcy. Powinniśmy też pamiętać, że brak odpowiedzi na to pytanie może być dyskwalifikujące, odejście z pracy „bez wyraźnego powodu” również nie zostanie dobrze przyjęte.

Pamiętajmy, że tego typu trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często wyglądają niepozornie, lecz nasza odpowiedź powinna być zawsze dobrze przemyślana.

3. Jaka jest Pana największa wada?

Celem tego pytania jest sprawdzenie, czy kandydat potrafi szczerze i konkretnie ocenić swoje wady i czy próbuje je naprawić. Aby dobrze wypaść w trakcie tego pytania warto się starannie przygotować i opowiedzieć o jednej ze swoich wad, która jednak nie będzie miała dużego znaczenia dla wykonywania obowiązków na stanowisku, o które się ubiegamy.

Może to być na przykład „nieśmiałość” – jeśli nie musimy pracować w grupie i kontaktować się z klientami. Samo wskazanie wady jednak nie wystarczy – powinniśmy także wspomnieć o sposobach na jej zmniejszenie lub zniwelowanie.

W przypadku tego pytania najgorsza możliwa odpowiedź brzmi: „Nie mam żadnych wad”, źle przyjęte będą także (popularne kilka lat temu) stwierdzenia, gdzie wskazywano wady, które mogą być zaletami, np. perfekcjonizm.

4. Jaka jest Pana największa zaleta?

Tego typu trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej również mają na celu sprawdzenie świadomości wad i zalet danego kandydata, więc także w tym wypadku warto się przygotować do udzielenia odpowiedzi bliskiej ideału. Jakie więc będą idealne zalety? Przede wszystkim powinny one być dostosowane do charakteru pracy, o jaką się ubiegamy i powinniśmy potrafić je udowodnić w sposób jednoznaczny i konkretny.

Wspominanie o kreatywności i brak wskazania projektów, które ją potwierdzają może więc zostać wyjątkowo krytycznie przyjęte przez rekrutera. Lepsze rozwiązanie to wskazanie elastyczności jako swojej wyraźnej zalety. Aby udowodnić posiadanie tej zalety możemy więc przykładowo opowiedzieć o skutecznym i szybkim przejęciu obowiązków osoby, które nagle poszła na urlop zdrowotny albo pochwalić się sytuacją, gdy świetnie poradziłeś sobie z nauką nowego oprogramowania.

Opisując swoje zalety nie warto jednak przesadzać – wystarczy wskazanie 2-3 swoich mocnych stron i około 10-minutowa rozmowa na ich temat.

5. Co Pana motywuje?

Właśnie za pomocą tego pytania pracodawca może sprawdzić, co sprawia, że chce nam się przychodzić do pracy i angażować się w wykonywanie obowiązków. Jak idealnie odpowiedzieć na to pytanie?

Część rekruterów sugeruje, że dobrym, lecz trochę ryzykownym rozwiązaniem jest odpowiedź „pieniądze”. Ta odpowiedź powinna zostać dobrze przyjęta przez rozsądnego pracodawcę, który jest gotowy do finansowego nagradzania zaangażowania, z drugiej strony jednak być może właśnie z powodu takiej odpowiedzi stracimy szansę na pracę u przedsiębiorcy, który nigdy nie daje podwyżek i premii.

Co jeszcze może motywować do pracy? Odpowiedzi jest wiele: uznanie, osiągnięcia, rozwój osobisty, niezależność i tzw. work-life balance.

Pamiętajmy jednak, że to pytanie także jest podchwytliwe. Odpowiedź musi być więc dostosowana do obowiązków na konkretnym stanowisku i nie może być sprzeczna z informacjami w dokumentach aplikacyjnych.

Uwaga! Odpowiedź w stylu: „Nic mnie nie motywuje” zazwyczaj oznacza utracenie szansy na zdobycie pracy.

6. Jak zważyć słonia bez wagi?

Celem takiego pytania będzie sprawdzenie naszej umiejętności nieszablonowego myślenia i pracy pod presją. Często takie niestandardowe, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają na celu ustalić, czy rzeczywiście mamy pewne kompetencje i umiejętności, których nie da się wykazać podczas normalnej rozmowy.

Jak dobrze wypaść, gdy pada podobne „pytanie na inteligencję”? Musimy pamiętać, że szybkie udzielenie prawidłowej odpowiedzi nie jest w tym przypadku ogromnie ważne, możemy natomiast zaimponować rekruterowi reagując na pytanie bez stresu i z poczuciem humoru. Ważne będzie także opisanie toku naszego myślenia i wskazanie sposobów reakcji na nietypowe wyzwanie, inaczej mówiąc – opisanie możliwych sposobów zważenia słonia bez wagi będzie świetną odpowiedzią, rekruter nie będzie natomiast od nas oczekiwał dobrej znajomości anatomii tych zwierząt.

Rekruter czeka także na ciekawą i kreatywną odpowiedź, jedną z możliwych odpowiedzi na to pytanie jest namówienie zwierzęcia do wejścia do łodzi i zmierzenie jej zanurzenia. Kolejnym etapem rozwiązania nietypowego problemu będzie wkładanie do tej samej łodzi ciężarków wypożyczonych z siłowni – dokładną wagę zwierzęcia uda nam się poznać, gdy łódź zanurzy się do takiego samego poziomu, jak w przypadku słonia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ