Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
07 Maj, 2018 - 02:00
Trogir: Zabytki, które musisz zobaczyć!

Trogir: Zabytki, które musisz zobaczyć!

Arkadiusz Cierniak

Trogir to piękna, chorwacka perła ukryta w sercu Dalmacji. Zachwyca turystów wieloma atrakcjami i niezwykłą atmosferą. Co stanowi o pięknie miasta Trogir? Zabytki! Wspaniałe historyczne zabudowania w połączeniu z piękną pogodą przyciągają co roku wielu miłośników historii. Może będziesz kolejnym z nich?

Planując wakacje w Chorwacji nie sposób pominąć Trogiru. Chorwacka miejscowość położona w ścisłym centrum Dalmacji od lat zachwyca i przyciąga turystów. Miasta w Chorwacji są niezwykle popularnym kierunkiem, który obierają Polacy planując wczasy. Wspaniałe zabytki, zawsze słoneczna pogoda i urokliwe miejsca to bez wątpienia argumenty zachęcające do odwiedzenia Bałkanów, jednak na tle konkurencji, wyjątkowo dobrze prezentuje się wspomniany Trogir. Atrakcje, które oferuje odwiedzającym są wyjątkowe i nadają temu miejscu niepowtarzalnego klimatu.

Nie bez powodu przyjezdni określają je mianem małej Wenecji, a fakt iż zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO tylko potęguje piękno oraz prestiż miasteczka Trogir. Zabytki w tym regionie bez wątpienia zauroczą każdego fana historii. Czas je odkryć!

Trogir : zabytki – jak wejść do miasta?

Brama Lądowa

Droga do perły środkowej Dalmacji jest tylko jedna i prowadzi przez bramy miasta. Jedną z nich jest Brama Lądowa, przy budowie której zastosowano jasny kamień. W XVI wieku dokonano jej gruntownej przebudowy. Brama nosi także miano Północnej, ponieważ w zamierzchłych czasach prowadziła bezpośrednio w północne rejony Trogiru.

Na gzymsie łuku budowli znajduje się lew świętego Marka, natomiast nad nim główna ozdoba miejskiej bramy – figura błogosławionego Jana z Trogiru. Jego postać jest patronem miasteczka. Późnorenesansowe ozdoby nadają bramie niezwykłego uroku i stanowią preludium wrażeń, które otrzymamy podczas zwiedzania tego urokliwego miejsca.

Brama Morska

By dostać się do miasta od strony południa przyjdzie nam przejść przez Bramę Morską. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się niewielka loggia (wnęka w zewnętrznej stronie budynku). Wokół tej niepozornej przestrzeni narosła legenda, jakoby miała służyć za schronienie przybyłym do miasta spóźnialskim po zamknięciu bram. W rzeczywistości stanowiła zaś komorę celną.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

Trogir: Zabytki - brama miejska

źródło zdjęcia: Depositphotos / dreamer4787

Zabytki w Trogirze: pałacowa przestrzeń

Pałac Ćipiko

Podczas zwiedzania Trogiru bez wątpienia natkniemy się na pałacowe zabudowania. Jedno z nich stanowi okazały Pałac Ćipiko (chorw. Palača Ćipiko). Wzniesiona w 1457 roku budowla to dom rodzinny najzamożniejszej niegdyś w regionie rodziny Ćipiko. Przechodząc przez progi pałacu warto zwrócić uwagę na rzeźbę drewnianego koguta. Ciekawostką jest fakt iż pochodzi z historycznego, tureckiego okrętu.

O uroku pałacu świadczą przede wszystkim okazałe triforia, czyli trzyczęściowe okna z balustradą z jasnego kamienia. Pałacowego charakteru nadają także pilastry, czyli płaskie filary ulokowane przy ścianie, w tym miejscu wykończone wspaniałymi spiralnymi motywami.

Przypatrując się zabudowie między łukami, z łatwością dostrzeżemy figury czterech aniołów. Jeśli dobrze się przyjrzymy dostrzeżemy, że dwa z nich trzymają zwoje ozdobione herbami zamożnego rodu Ćipiko. Dziś jedna z najważniejszych atrakcji miasta jest siedzibą agencji turystycznej, jednak miejsce w żaden sposób nie zamyka się na tłumnie przybywających tu turystów.

 

Pałac Stafileo

Drugim z obiektów jest Pałac Stafileo (chorw. Palača Stafileo) zbudowany w XV wieku. Nie jest on może tak okazały jak dom rodzinny rodu Ćipiko, jednak wyróżniają go gotyckie okna w stylu weneckim, które bogato zdobią rzeźbione motywy roślinne.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Trogir – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

 

Katedra św. Wawrzyńca – sakralna wizytówka Dalmacji

Trogir, zabytki oraz jego przestrzeń opiewają we wspaniałe zabudowania ulokowane pośród pięknego krajobrazu. Choć na wizerunek skarbu środkowej Chorwacji, jak zwykło się nazywać tę miejscowość, wpływa wiele pięknych zabytków, to mogąc wybrać się tylko do jednego z nich, zdecydowanie postawilibyśmy na Katedrę św. Wawrzyńca (chorw. Katedrala Sv. Lovre). Jest ona architektoniczną wizytówką miasteczka.

Ta perła dalmackiej architektury, powstała na zgliszczach kościółka zniszczonego przez Saracenów w 1123. Pod koniec XII wieku, bo w 1193 roku rozpoczęto jej budowę.

Dzwonnica katedry

Charakter i piękno katedry podkreśla okazała dzwonnica z XIV wieku. Postawiono ją, gdy prace przy budowie katedry były już praktycznie zakończone. Tym samym stała się ostatnim elementem, który w doskonały sposób ukazuje piękno budowli, górując nad całą okolicą.

Dowiedz się więcej: Trogir: Muzea, które warto odwiedzić >>

Wnętrze katedry

We wnętrzach katedry można godzinami zachwycać się płaskorzeźbami, które stanowią jedną z największych europejskich kolekcji. Przedstawiają one liczne sceny biblijne, jak: Zwiastowanie, Boże Narodzenie, czy Kuszenie Jezusa na pustyni.

Niezwykle cenne historyczne artefakty odkryć można w katedralnej zakrystii. Pieczęć kapituły pochodząca z XV wieku, stare szaty liturgiczne, wyjątkowy na skalę światową, piętnastowieczny ołtarz z kości słoniowej, czy okazały srebrny dzban z XVI wieku to wspaniałe ozdoby podkreślające wyjątkowość i doskonałość starych katedralnych zabudowań.

Przechadzając się po wnętrzach katedry nie sposób pominąć kaplic Jana Ursiniego oraz świętego Hieronima. Ponadto tamtejsze ołtarze, jak ten Maryi Dziewicy czy Zwiastowania, to istne dzieła sztuki, które zachwycają zwiedzających z całego świata.

Wspomniana powyżej kaplica Ursiniego powinna być punktem obowiązkowym naszego zwiedzania. Dlaczego? Ta wyjątkowa przestrzeń wykonana w XV wieku przez znanego mistrza – Nikolę Florentczyka (Nikola Firentinac) to przykład doskonałego zdobnictwa i dbałości o najmniejsze szczegóły.

Pierwszym co przykuwa uwagę jest misternie wykonany sarkofag Ivana Ursiniego. Wykonano go w stylu gotyckim i przedstawia relief (płaskorzeźbę) biskupa Ivana, który pełnił tę funkcję w XI w.

Przestrzeń kaplicy wypełniona jest wizerunkami aniołów, cherubinów i świętych. Wrażenie robi fakt, że ich liczba oscyluje w granicach 160 i oddaje ogrom pracy, który florencki mistrz włożył w wykonanie tego miejsca.

Przy okazji nie sposób nie wstąpić do tutejszego skarbca, w którego wnętrzach ukryte są cenne historyczne kodeksy oraz ciekawy, gotycki tryptyk. Uwagę powinno przykuwać także sklepienie tego miejsca, które zbudowano bez użycia jakichkolwiek podpór i uznaje się je za pierwszy taki architektoniczny twór od czasów średniowiecza.

Wieża widokowa

Na koniec warto wybrać się na wieżę, z której rozpościera się cudowny widok na całe miasteczko. Zwiedzanie obowiązkowe, choć należy podkreślić, że wejście do obiektu kosztuje 15 kun.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 >>

Trogir: Zabytki - Katedra św. Wawrzyńca

źródło zdjęcia: Depositphotos / dreamer4787

Trogir : zabytki – fortyfikacje i polski akcent

Twierdza Kamerlengo

Czworoboczna twierdza Kamerlengo to budowla obronna, którą w XV wieku wybudowali Wenecjanie. Posiada spory wewnętrzny dziedziniec i naprawdę wysoką wieżę, która dumnie góruje nad fortyfikacją i miasteczkiem Trogir. Zabytki nie zawsze jednak są utrzymane w doskonałym stanie. Tej twierdzy co prawda nie można odmówić uroku, jednak należy podkreślić, że jest niestety mocno zaniedbana, a jej stan pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo wszechobecne jest tu ptactwo, zagnieżdżone w zakamarkach budowli.

Warto jednak przejść przez wnętrze twierdzy i wdrapać na szczyt, gdyż naszym oczom ukaże się piękny widok na całą okolicę miasteczka oraz wyspę Ciovo.

Warto wiedzieć: Za zwiedzanie tego zabytku pobierana jest opłata rzędu 15 kun.

Dowiedz się więcej: Wyspa Ciovo w Chorwacji – co zobaczyć? >>

Trogir: Zabytki - Twierdza Kamerlengo

źródło zdjęcia: Depositphotosdvoevnore

Plac Jana Pawła II w sercu miasta

Nieopodal zabudowań obronnych znajduje się plac Jana Pawła II. Jego wyjątkową przestrzeń zdobi ratusz z XIV wieku. Został zaprojektowany przez architekta z Wenecji i wybudowano go w stylu gotycko-romańskim. Stanowi jedną z głównych wizytówek miasteczka Trogir. Zabytki, którymi miejscowość zachęca turystów stanowią bez wątpienia o jej wyjątkowości, jednak ratusz to ich kwintesencja, która rozwiewa wszelkie wątpliwości, dla których Trogir określa się mianem „małej Wenecji”.

Budowla w stylu weneckich pałaców ozdobiona szlacheckimi herbami oraz schodami z ciekawie wykonaną poręczą to coś zdecydowanie wartego zobaczenia, nie tylko dla znawców historii!

 

Jeśli jesteś fanem historii i uwielbiasz atrakcje, a przy okazji pragniesz wypocząć w samym sercu Dalmacji, to bez wątpienia powinieneś zdecydować się na Trogir. Zabytki, które tworzą charakter i duszę miasteczka to z pewnością bardzo mocny argument na spędzenie wakacji w tym miejscu. Warto jednak dodać, że nie jedyny! Planując rodzinne wczasy warto zdecydować się na Trogir z dziećmi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

 

Oprócz wspaniałej architektury i ciekawej lekcji historii, którą można zaserwować dzieciakom, należy dodać możliwość uczestnictwa w letnim festiwalu, podczas którego rodziny również znajdą coś dla siebie. Całą familią można wybrać się również na filmy puszczane regularnie pod gołym niebem w pobliżu twierdzy Kamerlengo.

Dodając do tego fakt, że ceny w Chorwacji nie należą do najwyższych, a tutejsza pogoda rozpieszcza i dopisuje turystom przez całe lato, otrzymujemy doskonałe miejsce na spędzenie najbliższych wakacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ