Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
10 Maj, 2018 - 02:00
Trogir: Muzea, które warto odwiedzić

Trogir: Muzea, które warto odwiedzić

Arkadiusz Cierniak

Perła Dalmacji i miejsce, gdzie poznamy wiele ciekawych opowieści, zamkniętych w murach starych zabudowań, mowa oczywiście o miasteczku Trogir. Muzea, które tam napotkamy przeniosą nas w zamierzchłe czasy i udowodnią, dlaczego ta przestrzeń posiada swój niezwykły urok i charakter. Pora na zwiedzanie!

Decydując się na wakacje w Chorwacji chcemy oprócz dobrej zabawy i relaksu, skosztować nieco kultury, zgłębić tamtejsze obyczaje i wrócić do domu z przeświadczeniem, że dowiedzieliśmy się czegoś nowego, ciekawego i wartego uwagi. Bez wątpienia miasta w Chorwacji są doskonałym miejscem, by spełnić powyższe warunki, jednak to wszystko spotęgowane i podane w zapierający dech w piersiach sposób, uświadczymy właśnie w miasteczku Trogir. Tutejsze muzea po prostu warto zwiedzić! Dlaczego?

Atrakcje, które oferuje ta miejscowość godne uwagi dla miłośników historii, gdyż na każdym kroku Trogir i okolice zachęcają by przekroczyć progi wielkiego pałacu, odwiedzić ciche i magiczne przestrzenie klasztoru czy zanurzyć się w misternie wykonanych zdobieniach wiekowych kościołów.

Jak to jednak możliwe, że w miasteczku, w którym na co dzień mieszka niecałe 15 tysięcy mieszkańców, znajdują się takie skarby architektoniczne i bogate zbiory? Odpowiedź jest prosta! Trogir przechodził niegdyś z rąk do rąk i każdy z ówczesnych zarządców zachwycony urokiem miasteczka dbał o nie i prężnie je rozwijał. W ten sposób w tyglu stylów i w dbałości o zabudowania powstała w sercu Dalmacji urokliwa przystań, która zachwyca przyjezdnych po dziś dzień.

Poniżej podpowiadamy, które muzea w Trogirze są godne uwagi.

Trogir: Muzea, które warto odwiedzić!

1. Muzeum Katedralne, czyli malarskie wizje i ogrom obrazów

Muzeum Katedralne ulokowane jest w ścisłym centrum miasteczka, między pałacem biskupim i rozległymi murami katedry św. Wawrzyńca. Pomysł na powstanie tego miejsca zrodził się, gdy zauważono, że wiele cennych eksponatów w tym regionie znajduje się w miejscach niedostępnych dla turystów. Tym samym powstało nowe miejsce, które wzbogaca historyczną kolekcję miasteczka Trogir.

Muzeum, które jest podzielone na kilka sal, gromadzi głównie znane malarskie zbiory wielu epok. W pierwszej z nich możemy zobaczyć „Ukrzyżowanie Chrystusa” z XIV wieku, które nie tak dawno zdobiło wnętrze kościółka św. Ante na położonej nieopodal wyspie Ciovo.

Dowiedz się więcej: Wyspa Ciovo w Chorwacji – co zobaczyć? >>

By podkreślić prestiż tego miejsca warto nadmienić, że posiada ono bogatą kolekcję obrazów włoskiego mistrza – Paulo Veneziano. W kolejnej z sal możemy podziwiać prace malarza Blaže Jurje Trogiranina, który jest znanym twórcą z regionu Dalmacji.

Wartym zaznaczyć, iż przekrój dzieł z wielu epok pozwala zwiedzającym dostrzec jak na przestrzeni lat ewoluowała sztuka malarska. Ciekawy pomysł i inicjatywa na powstanie tego miejsca sprawiły, że bogatymi zbiorami obrazów może cieszyć się dziś dalmatyński Trogir. Muzea takie jak to nie są w tym regionie częstym zjawiskiem. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!

 

2. Trogir zamknięty w pałacu: Muzeum Miejskie

Muzeum miejskie mieści się pod adresem Gradska Vrata 4 w przestrzeniach pałacowych. Posiada dość długą historię i jest jednym z najbardziej popularnych muzeów w Trogirze. Jego kolekcja opiewa w bardzo stare eksponaty, jak starożytne garnki czy rzeźby z czasów rzymskich.

Zobaczymy tam również pamiątki po miejskiej arystokracji, a nawet kawałek greckiego chodnika z zamierzchłych czasów. Muzeum posiada także bogatą kolekcję pamiątek geologicznych. Warto podkreślić, że wszystkie eksponaty związane są ściśle z historią Torgiru.

 

3. Muzeum przy kościele św. Mikołaja – grecki bożek złapany w kościele

Muzeum przy kościele św. Mikołaja mieści w sobie ciekawe starożytne znalezisko. W klasztorze sióstr benedyktynek podziwiać możemy relief (płaskorzeźbę) greckiego bożka Kariosa z początku III w. p.n.e. Określa się go mianem bożka „ulotnej chwili”. Dlaczego?

Według mitologii młodzieniec ze skrzydłami przy stopach i kitką z przodku głowy jest nieuchwytny, jednak jeśli jakimś cudem uda się złapać go za kosmyk włosów, łapie się też szczęśliwą „ulotną chwilę”. Wyjątkowe, równie jak złapanie za włosy Kariosa, było odkrycie reliefu w 1928 roku przez odwiedzającego Trogir archeologa.

Podczas obfitej kolacji, gdy skończyło się już dalmatyńskie wino, zszedł on do piwnic, by napełnić je ponownie z beczki. Kamień, który leżał nieopodal przykuł jego uwagę i okazał się być niezwykle wartościowym znaleziskiem na skalę światową. Może i Tobie uda złapać się Kariosa? Z pewnością! Piękną lecz ulotną chwilą jest bowiem odkrywanie kultury i historii w murach starego klasztoru, w samym sercu Dalmacji.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

 

Trogir: muzea, zabytki i historia. Czyli jak to wszystko się zaczęło?

Miejscowość niewątpliwie zaskakuje liczbą atrakcji. Na każdym kroku odnajdujemy wspaniałe zabytki czy historyczne muzea, których wnętrza skrywają skarby niemal wszystkich epok. By zrozumieć fenomen Trogiru warto nieco nakreślić jego historię. Kiedy w XII wieku to miejsce otrzymało prawa miejskie nikt nie spodziewał się, jak wartościowym stanie się za kilkaset lat.

Nic nie zwiastowało tak oszałamiającego rozkwitu, bowiem już kilkanaście lat później, w roku 1123 miasto zostało najechane i brutalnie złupione przez Saracenów. Mieszkańcy nie byli w stanie odbudować miejscowości przez lata, nastąpiło to dopiero 70 lat później.

Karta historii zdaje się nie sprzyjać miejscowości, gdyż w 1420 przechodzi pod panowanie Wenecjan. Okazuje się jednak, że ten fakt staje się zbawienny dla kształtowania dalszej historii miasta. Przez 350 lat okupacji przybysze z Wenecji dbają o rozwój Trogiru i skrupulatnie rozbudowują miasteczko, które z czasem staje się jedną z bogatych potęg u wybrzeży Adriatyku. Nie bez powodu miejscowość określana jest mianem miasta-muzeum.

Zachowana w doskonałym stanie przestrzeń w XX wieku zaczyna zdobywać ogromną przychylność turystów, aż w roku 1997 UNESCO decyduje się wpisać trogirską starówkę na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Możemy zwiedzić na niej słynną Katedrę św. Wawrzyńca, liczne kościoły, pałace czy ratusz zbudowany przez Wenecjan.

Od tamtego czasu niesłabnąca popularność Trogiru przyciąga do siebie fanów historii, dumnie prezentując swoje zabytki oraz cenne znaleziska w okolicznych muzeach. Trzeba nadmienić, że zdecydowanie jest co podziwiać!

Dowiedz się więcej: Trogir: Zabytki, które musisz zobaczyć! >>

Trogir: Muzea, które warto odwiedzić - Trogir z lotu ptaka

Nie ma wątpliwości, że bogata historia i mury miasteczka niosą za sobą setki opowieści. Oferują przyjezdnym multum ciekawych miejsc, które tylko czekają aż ktoś zdecyduje się do nich wejść. Trogir, muzea, zabytki i piękna pogoda, a to wszystko zamknięte w małym miasteczku, które nie przytłacza i gwarantuje przyjezdnym niezwykłe kulturalne doznania.

W małej Wenecji zwiedzanie nabiera zdecydowanie innego wymiaru i pozwala oderwać się od rzeczywistości w odkrywaniu śladów barwnej przeszłości. Przeszłości, która zachwyci nie tylko znawców historii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ