Bujna roślinność, także w wersji monumentalnej, kolor przygaszonej zieleni, naturalne materiały i wzory geometryczne – to najnowsze trendy aranżacyjne nie tylko stylu nowoczesnego.
Zieleń kojąca i relaksująca
Wnętrza pomalowane na zielono są bardzo przytulne, ale także relaksujące. W końcu nic nie działa bardziej odprężająco niż kontakt z naturą. Jakie kolory będą modne w 2020 roku?
Najważniejsi producenci farb i instytucji zajmujących się prognozowaniem trendów kolorystycznych wskazują na zieleń. Wśród kolorów roku 2020 pojawiło się kilka jej odcieni – Back to Nature, Adeline, Tranquil Dawn, Minty Fresh, Neo Mint.
Jednak propozycje producentów nie oznaczają jedynie rekomendacji zakupu farb w tych barwach. Kolory możemy śmiało wykorzystać w formie płytek podłogowych i ściennych, tapet, mebli, oświetlenia czy w formie popularnych dodatków takich jak pościele, narzuty, koce, poszewki, ceramika. Możliwości jest naprawdę sporo.
Back to nature – oliwkowa oaza
Back to Nature to odcień wybrany przez amerykańską firmę Behr Paint Company. Ciepła, oliwkowa zieleń o jasnych tonach budzi skojarzenia z łąką, relaksującą polaną. Ma sprawić, że poczujemy się odprężeni i zrelaksowani w zaciszu domowym.
Back to Nature należy do podstawowej palety barw ziemi, a co się z tym bezpośrednio wiąże, jego wybór podyktowany jest spersonalizowanym przekazem. Poszanowanie natury i życie w harmonii z przyrodą to nasz obowiązek.
Back to Nature to trend, który zachęca do stworzenia idealnego duetu z tym co nas otacza. Jak to zrobić? Odcień dobrze sprawdzi się zarówno jako główna barwa we wnętrzu, jak i w zestawieniu z kolorem brązowym i niebieskim – najlepiej z efektem lekkiego przydymienia i przybrudzenia.
Ciekawy zabieg można także uzyskać, miksując go z mocniejszymi oraz nieco żywszymi kolorami – turkusem czy rubinowym różem.
Adeline – butelkowa zieleń
Adeline to ciemny i mocny odcień butelkowej zieleni, jednocześnie kolor roku 2020 według brytyjskiej firmy Graham & Brown. Jak podkreślają specjaliści marki, Adeline to doskonały sposób na odświeżenie trendu modnej dotychczas szmaragdowej zieleni. Ponadto mocna i butelkowa zieleń budzi skojarzenia z dojrzałym kolorem liści drzew, co również wpływa na poczucie odprężenia i relaksu.
Jak wprowadzić Adeline do naszych wnętrz? Odcień będzie doskonale pasować nie tylko do granatu i czerni, ale również do barw kontrastujących – jasnym różem, miętą, czerwienią czy musztardową żółcią.
Tranquil Dawn – miętowa szarość
Tranquil Dawn to odcień zieleni powszechnie znany jako “miętowa szarość”, wybrany jako kolor roku 2020 według Global Aesthetic Center AkzoNobel. Delikatny odcień szarości z domieszką zieleni i niebieskości, to – według specjalistów marki – symbol porannego świtu i otwarcia na nowe doświadczenia.
Odcień idealnie sprawdzi się w zestawieniu z pastelami – subtelnym różem czy beżem. Fanów mocnych i oryginalnych aranżacji z pewnością zadowoli połączenie Tranquil Dawn z intensywnym brązem, żółcią czy ciemną zielenią.
Minty Fresh – chłodne pastele
Kolejnym kolorem roku 2020, tym razem według specjalistów marki Dunn-Edwards, ogłoszono Minty Fresh. To dobrze znana wszystkim chłodna i pastelowa zieleń o intensywnych, mentolowych tonach.
W jaki sposób wprowadzić ją do naszych wnętrz? Minty Fresh perfekcyjnie sprawdzi się w połączeniu z bielą, beżem, brązem i szarością, tworząc klasyczną i ponadczasową mieszankę. Dobrze skomponuje się również z różem i żółcią – nawet w odważnych i intensywnych odcieniach.
Neo Mint – miętowa zieleń
Neo Mint to propozycja koloru 2020 według specjalistów WGSN. Miętowa, delikatnie intensywna i neonowa zieleń świetnie sprawdzi się jako przewodni kolor we wnętrzu. Można go również połączyć z bielą, szarością, a także błękitem.
Dla fanów stylu glamour i art deco, polecamy mieszankę Neo Mint ze złotem. Miętowy odcień pięknie wygląda także w duecie z pudrowym różem, tworząc niezwykle subtelną aranżację.
Królestwo roślin
Zielone wnętrze nie może obyć się bez roślin – i to nie byle jakich. Dużą popularnością cieszy się monstera – tropikalne pnącze osiągające nawet 3 metry. Jednak domową urban jungle stworzymy korzystając z wielu innych gatunków.
Niektóre z nich idealnie sprawdzą się w roli naturalnych oczyszczaczy powietrza, usuwając szkodliwe związki. Paprotka, skrzydłokwiat, begonia, epipremnum złociste – sprawdzą się perfekcyjnie.
Warto postawić również na dodatki. Rattanowe osłonki, drewniane stojaki i podstawki do kwiatów – dzięki nim osiągniemy naturalny i uniwersalny efekt, pasujący do wszystkich wnętrz.