Mateusz Baj
Mateusz Baj
23 Sie, 2017 - 00:40
Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Szlak Green Velo

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Szlak Green Velo

Mateusz Baj

Wschodni Szlak Rowerowy odznacza się bogactwem atrakcji turystycznych i krajobrazowych. Ponadto, trasy rowerowe prowadzące przez 5 województw wyposażone są w Miejsca Obsługi Rowerzystów i Miejsca Przyjazne Rowerzystom.

Szlak Green Velo, znany też jako Wschodni Szlak Rowerowy, to trasy rowerowe o długości ponad dwóch tysięcy kilometrów, prowadzące przez pięć województw wschodniej Polski.

Trasy rowerowe Green Velo prowadzą przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Główna trasa liczy ponad 1887 km, a trasy łącznikowe i boczne – 192 km.

Trasy rowerowe dla każdego

Szlak Green Velo jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po drogach asfaltowych, ale o niskim natężeniu ruchu pojazdów. Biegnie przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju:

 • warmińsko-mazurskiego (397 km),
 • podlaskiego (598 km),
 • lubelskiego (414 km),
 • podkarpackiego (459 km),
 • świętokrzyskiego (210 km).

Do największych atrakcji turystycznych usytuowanych bezpośrednio przy trasie lub w bliskim sąsiedztwie szlaku Green Velo, należą:

 • katedra we Fromborku,
 • zamek w Lidzbarku Warmińskim,
 • kompleks klasztorny w Supraślu,
 • dawne żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk,
 • miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa,
 • nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej,
 • starówka w Przemyślu,
 • zamek w Łańcucie,
 • miasto Sandomierz,
 • ruiny renesansowego zamku w Ujeździe.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Szlak Green Velo - Sandomierz

zdjęcie: Sandomierz

Tropem pomarańczowych tabliczek

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo na całej swojej długości oznakowany jest metalowymi tabliczkami, w charakterystycznym pomarańczowym kolorze. W centralnymi miejscu znaku umieszczony został symbol roweru, a bezpośrednio pod nim kolorowe logo szlaku.

Przebieg trasy rowerowej Green Velo

Szlak Green Velo zaczyna się w Elblągu, skąd zmierza na północny wschód wzdłuż Zalewu Wiślanego. Przebiega przez Frombork i niemal na granicy z obwodem kaliningradzkim dociera do Braniewa. Tam zmienia kierunek na wschodni i przez Warmię oraz Mazury dociera do styku granic trzech państw: Polski, Rosji i Litwy.

Dalej szlak biegnie przez Suwalszczyznę, mijając m.in. Puszczę Augustowską. Na Podlasiu zaczyna się kilkusetkilometrowy odcinek wiodący wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą, gdzie szlak przecina m.in. tereny trzech parków narodowych: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego.

Dalej Green Velo kontynuowany jest przez Lubelszczyznę, przecinając m.in. malownicze tereny nadbużańskie, odwiedzając miasta Chełm i Włodawę oraz Roztoczański Park Narodowy. Następnie trasa szlaku dociera do województwa podkarpackiego.

Tam szlak ponownie zmienia swój kierunek – tym razem biegnie na zachód – i wiedzie przez tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu. Następnie kieruje się na północny wschód, by przez wsie Pogórza Dynowskiego dotrzeć do Rzeszowa, a potem przez Łańcut i Leżajsk do rzeki San. Wzdłuż Sanu szlak biegnie do Sandomierza, a stamtąd przez Góry Świętokrzyskie do Kielc. W końcowym etapie szlak mija m.in. Oblęgorek i dociera do Końskich.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Najciekawsze trasy rowerowe w górach w Polsce >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Szlak Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy

MOR-y i MPR-y na szlaku, czyli pomoc dla rowerzystów

Na całej długości trasy, średnio co 8-10 kilometrów, znajdują się MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów. Na całej trasie jest ich około 230. Usytuowane są zwykle w pobliżu ciekawych miejsc lub innych atrakcji turystycznych. MOR-y wyposażone są w wiaty, ławy, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci. W części nich znajdują się także przenośne toalety.

Uzupełnieniem sieci MOR-ów są MPR-y, czyli Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Są to obiekty noclegowe i gastronomiczne (a także atrakcje turystyczne, centra informacji turystycznej oraz inne tego typu obiekty), które posiadają w swojej ofercie usługi przystosowane specjalnie dla potrzeb rowerzystów (np. w miejscach tych cykliści mogą liczyć na życzliwe przyjęcie oraz zjeść i przenocować, będąc równocześnie spokojnym o bezpieczeństwo roweru).

Warto wiedzieć: Wyszukiwarka MPR-ów znajduje się na stronie internetowej poświęconej Szlakowi Green Velo (sprawdź tutaj).

ZOBACZ RÓWNIEŻ