Mateusz Baj
Mateusz Baj
02 Maj, 2019 - 06:55
Najpiękniejsze trasy rowerowe nad polskim morzem

Najpiękniejsze trasy rowerowe nad polskim morzem

Mateusz Baj

Promienie słońca odbijające się w błękitnej tafli, wiatr we włosach i malownicze kurorty – poznaj najpiękniejsze trasy rowerowe nad polskim morzem!

Urlop nad Bałtykiem nie musi oznaczać wyłącznie kąpieli w morskich falach i opalania się na plaży. Atrakcyjne trasy rowerowe nad polskim morzem przyciągają coraz więcej miłośników dwóch kółek, którzy podczas urlopu wolą aktywnie spędzać czas.

Najlepsze trasy rowerowe nad Bałtykiem

Wybierasz się na wakacje nad Bałtyk i zastanawiasz się, czy zabrać ze sobą rower? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że tak! Tym bardziej że pogoda nad naszym morzem nie zawsze rozpieszcza, a w mniej słoneczne dni wycieczki rowerowe będą jak znalazł.

Rower możemy pożyczyć także na miejscu, ponieważ w polskich miejscowościach turystycznych powstaje coraz więcej wypożyczalni. A gdzie dokładnie można jeździć? Poniżej przedstawiamy najciekawsze trasy rowerowe nad polskim morzem.

Trasa rowerowa ze Świnoujścia na wschód

Dla osób lubiących duże rowerowe wyzwania ciekawą propozycją może być przejechanie polskiego odcinka szlaku R-10. Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 (EuroVelo 10) przebiega dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Trasa o łącznej długości 7.930 km łączy najważniejsze miasta nadmorskie wzdłuż całego wybrzeża Bałtyku.

Polski odcinek szlaku liczy 588 km długości. Rozpoczyna się w Świnoujściu i prowadzi wzdłuż wybrzeża przez największe miejscowości, m.in.:

  • Międzyzdroje,
  • Dziwnów,
  • Rewal,
  • Kołobrzeg,
  • Mielno,
  • Darłowo,
  • Ustkę,
  • Łebę,
  • Władysławowo,
  • Gdynię, Sopot i Gdańsk.

Dalej biegnie wzdłuż Zalewu Wiślanego przez Frombork i Braniewo, by opuścić granicę naszego kraju w Obwodzie Kaliningradzkim.

Szlak prowadzi przez nadmorskie tereny leśne, a w miejscowościach turystycznych biegnie ścieżkami rowerowymi lub mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Jest oznaczony kolorem zielonym, ale zdarzają się odcinki, w których będziemy musieli skorzystać z urządzenia z GPS-em lub aplikacji z mapami, gdyż jego oznakowanie pozostawia w niektórych miejscach wiele do życzenia.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci nad morzem 

Trasy rowerowe nad polskim morzem - okolice Darłowa

źródło zdjęcia: Getty Images / fotokon

Trasa rowerowa z Władysławowa na Hel

Szlak rowerowy R-10 omija Półwysep Helski. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć ten unikatowy geograficznie i przyrodniczo fragment naszego kraju, polecamy trasę z Władysławowa na Hel. Szlak rowerowy rozpoczyna się we Władysławowie i przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę dociera na Hel. Jego długość to około 40 km.

Nawierzchnia trasy rowerowej miedzy Władysławowem a Helem nie jest jednolita i zmienia się kilkukrotnie. Czasem jest żwirowo-piaszczysta, innym razem ma postać nierównej kostki brukowej, a niekiedy korzystający z niej rowerzyści muszą dzielić się wąskim chodnikiem z pieszymi.

Mimo tych mankamentów trasa warta jest polecenia, gdyż przebiega przez piękne przyrodniczo i widokowo tereny. Wytrwali mogą przejechać trasę w obydwie strony, mniej wytrwali mogą wrócić koleją.

Trasa nadmorska w Trójmieście

Wiele osób na wczasy nad morzem wybiera Trójmiasto, które słynie nie tylko z pięknych plaż, ale także licznych zabytków, deptaków oraz wielu atrakcji i imprez organizowanych latem dla turystów.

Wypoczywając w tym regionie, warto wybrać się na przejażdżkę malowniczą trasą rowerową Gdańsk – Sopot – Gdynia. To jedna z najpiękniejszych ścieżek rowerowych, którą z łatwością może przebyć każdy cyklista.

Liczy ona jedyne 30 km, co sprawia, że można z powodzeniem pokonać ją w jeden dzień nawet w obydwie strony.
Po drodze napotkamy wiele różnych atrakcji i pięknych zakątków, takich jak chociażby rezerwat Kępa Redłowska z imponującymi klifami.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto

Trasa rowerowa Łeba – Rowy

Trasa liczy niespełna 40 km i prowadzi przez imponujący widokami i bogactwem przyrodniczym Słowiński Park Narodowy. Po jednej stronie mijamy malownicze wybrzeże Bałtyku wraz z pięknymi klifami, a po drugiej romantyczne Jezioro Łebsko i Gardno. Po drodze warto więc robić częste przystanki, by móc napawać wzrok urodą majestatycznych wydm, czy cieszyć się zaciszem i zapachem lasu.

Trasa rowerowa Mielno – Kołobrzeg

Rowerem wzdłuż Bałtyku? Dlaczego nie! Trasy rowerowe nad polskim morzem zachęcają do aktywnego wypoczynku. Droga licząca 35 km pozwoli na odwiedzenie klimatycznych kurortów, a po wjechaniu do Ustronia Morskiego będziemy mogli pedałować, rozkoszując się krajobrazem nad samym wybrzeżem.

Droga rowerowa Międzyzdroje – Dziwnów – Rewal

Tym razem do pokonania mamy niecałe 50 km, jednak to, co oferuje nam ta trasa, warte jest wysiłku. W wielu miejscach będziemy mogli poruszać się tuż przy plażach, a pedałowanie w rytm szum nadmorskich fal jest jeszcze przyjemniejsze. W okolicach Dziwnowa w dodatku po jednej stronie będziemy mieć Bałtyk, a po drugiej Zalew Kamieński.

Droga rowerowa Mierzeją Wiślaną

Trasy rowerowe nad polskim morzem sprostają także bardziej zaawansowanym rowerzystom. Przejechanie 52 km wzdłuż Szlaku Jantarowego wymaga posiadania roweru górskiego o nieco grubszych oponach.

Trasa rozpoczyna się przy Mikoszewie i biegnie aż do Krynicy Morskiej. Większą część będziemy jechać tutaj przez las, drogami polnymi, co z pewnością spodoba się amatorom obcowania z naturą w jej najpiękniejszej odsłonie.

Trasy rowerowe nad polskim morzem - sposób na aktywny wypoczynek

źródło zdjęcia: Getty Images / gorsh13

Rower – mile widziany nad morzem

Turystyka rowerowa nad Bałtykiem dynamicznie się rozwija i praktycznie każda większa miejscowość wytyczyła swoje szlaki turystyczne, trasy rowerowe oraz ścieżki rowerowe. Niestety, bardzo często poszczególne gminy wytyczyły trasy rowerowe tylko na swoim obszarze, nie koordynując tych działań z sąsiednimi miejscowościami (wyjątkiem jest tu szlak R-10 przebiegający wzdłuż całego polskiego wybrzeża).

Jeśli więc planujemy nieco dalsze wycieczki, przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w mapę ze szlakami rowerowymi tego fragmentu wybrzeża, nad który się wybieramy.

Coraz więcej osób docenia trasy rowerowe nad polskim morzem. Dwa kółka to ostatnio bardzo modny i szybki sposób dotarcia na plażę, zwłaszcza kiedy nasz hotel, namiot czy kwatera położone są z znacznej odległości od morza. Rower – jeśli nie jest to najnowszy i najdroższy model – można spokojnie zostawić przed wejściem na plażę, przypinając go prostym zabezpieczeniem antykradzieżowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ