ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
13 Sty, 2017 - 16:47
Transakcje bezgotówkowe są wygodne. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Transakcje bezgotówkowe są wygodne. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

ARTYKUŁ PARTNERA

Transakcje bezgotówkowe, takie jak płatności kartą czy przelewy internetowe są dla wielu naturalnymi metodami płatności. Dla coraz szerszego grona Polaków stają się niezbędnym narzędziem, dzięki któremu oszczędzają czas i mają kontrolę nad swoimi finansami. Czy jednak są to metody całkiem bezpieczne i jak się uchronić się przed złodziejami i hakerami?

Odpowiedź brzmi: tak, transakcje bezgotówkowe są bezpieczne jeśli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Poniżej znajdą się podstawowe informacje, o których musimy pamiętać, aby cieszyć się możliwościami i ułatwieniami, jakie dają nam transakcje internetowe.

Bezpieczeństwo finansów a karty płatnicze

Płatność kartą i korzystanie z elektronicznego pieniądza dla wielu jest chlebem powszednim.   Coraz więcej jest też miejsc, w których bez problemu zapłacimy kartą płatniczą. Znika też problem limitów przy płatnościach kartą, kiedy w sklepach informowano nas, że płatność kartą możliwa jest dopiero od 10 czy 20 złotych. Ma to związek z ustawowym zmniejszeniem opłat interchange. Kartą możemy zapłacić nawet w takich miejscach jak taksówka, czy biletomat w autobusie. W terminale wyposażeni są dostawcy pizzy, a nawet automaty vendingowe. Jednak statystycznie większość transakcji przeprowadzanych w Polsce co nadal transakcje gotówkowe.

Liczba kart płatniczych stale rośnie, z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec III kwartału 2015 r na rynku polskim funkcjonowało aż 34,7 mln kart płatniczych. Coraz popularniejsze są także karty z systemem PayPass. Karty te, posiadają zminiaturyzowany układ scalony, dzięki któremu transakcja może się odbywać przez czytniki zbliżeniowe zamontowane w terminalu płatniczym. Aby zapłacić, wystarczy zbliżyć kartę na odległość kilku milimetrów, a autoryzacja do kwoty 50 zł następuje automatycznie.

Płatność kartą, zarówno zbliżeniową jak i z użyciem kodu PIN jest to wygodna. Nie trzeba planować ile gotówki wypłacić przed zakupami, ani martwić się o to czy nam wystarczy.  Pod kątem bezpieczeństwa karta płatnicza jest pewniejsza niż noszenie przy sobie gotówki. Jeśli skradziona zostanie karta, możemy ją szybko zablokować i nie poniesiemy faktycznej straty jak w przypadku kradzieży gotówki. W przypadku karty zbliżeniowej z systemem PayPass ważne jest to, aby kradzież zgłosić szybko.

Istnieje ryzyko związane z korzystaniem z bankomatów. Przestępcy montując w bankomacie specjalny czytnik kopiują pasek magnetyczny karty. Z pomocą kamery poznają kod PIN. W ten sposób są w stanie stworzyć duplikat naszej karty i korzystając z kodu PIN wypłacić pieniądze z naszego konta. Aby się ustrzec przed takim atakiem, nie korzystajmy z bankomatów podejrzanie wyglądających. Zasłaniajmy też ręka kod PIN podczas wstukiwania.

Karty płatnicze są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jedna z podstawowych to pamiętać PIN, nie zapisywać go, nie udostępniać osobom postronnym i w żadnym wypadku nie nosić przy sobie.

Internetowe konta bankowe, przelewy i płatność kartą online

Zakupy przez Internet były by utrudnione gdyby nie możliwość dokonania szybkich płatności. można korzystać z przelewów z pomocą bankowości internetowej lub zapłacić kartą. Dzięki tym ułatwieniu zawieranie transakcji jest niezwykle szybkie i wygodne. Jest także bezpieczne, ale pod warunkiem, że jesteśmy uważni. Tym o co należy dbać w przypadku płatności kartą lub przy korzystaniu z bankowości internetowej jest kradzież danych, które haker może wykorzystać, aby posługiwać się naszym kontem.

Kradzież danych z kart płatniczych i bankowych kont internetowych jest zjawiskiem niebezpiecznym. Jednak Polska na tle innych krajów wypada niezwykle dobrze. Systemy zabezpieczające, które kontroluje KNF są właściwie nie do złamania przez złodziei. Poziom zabezpieczenia kart kredytowych i bankowości internetowej w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie.

Aby bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej należy pamiętać, że logować się można tylko ze strony zabezpieczonej kodem SSL. Rozpoznamy to po ikonce w kształcie kłódki. Adres strony internetowej banku powinien zaczynać się od: „https”.  W przypadku płatności kartą należy podać imię i nazwisko, numer karty i kod CCV2/CVC2. Niektóre banki korzystają z dodatkowego zabezpieczenia i każdą transakcję musimy potwierdzić kodem SMS. Pamiętajmy, aby zawsze zweryfikować taki SMS i sprawdzić, czy cena się zgadza.

Kradzież danych następuje najczęściej z winy użytkownika. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać danych logowania, a najlepiej żadnych danych przez telefon albo droga mailową. Uważajmy też na nietypowe wiadomości od banków, nie pobierajmy z nich plików. Mogą zawierać programy szpiegujące. Na bezpieczeństwo ma też wpływ komputer, z którego korzystamy, powinien być zabezpieczony antywirusem i firewallem. Nie logujmy się na stronę banku z przypadkowych komputerów – to zwiększa ryzyko kradzieży danych.

Możliwość płatności kartą online i przelewy internetowe ułatwiają nam życie. Ciężko wyobrazić sobie stanie w banku w długiej kolejce aby zapłacić rachunek. Tego rodzaju transakcje dają nam możliwość w łatwy i szybki sposób robić zakupy przez Internet, ustawiać zlecenia stałe na rachunki i kontrolować na bieżąco stan naszych finansów. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie grozi nam niebezpieczeństwo włamania na nasze konto. Systemy bankowe są dobrze zabezpieczone. Jeśli nie będziemy udostępniać danych logowania ani naszych danych osobowych, będziemy za to regularnie zmieniać hasło i uważać, czy logujemy się na właściwej stronie – nasze pieniądze będą bezpieczne.

Aplikacje mobilne i system płatności blik

W dobie smartfonów możliwość płacenia z pomocą telefonu i robienie przelewów z pomocą aplikacji bankowych stały się rzeczywistością. Te najbardziej nowoczesne metody transakcji bezgotówkowych dają nam nowe możliwości. Możemy zrobić przelew z dowolnego miejsca. Nie musimy korzystać z niepewnego komputera. Możemy też zrobić zakupy nie mając ani gotówki ani karty płatniczej, jedynie telefon. To prawdziwa rewolucja, tylko czy bezpieczna?

System płatności mobilnych BLIK umożliwia dokonywanie płatności i wypłacanie gotówki w bankomatach z pomocą telefonu. Coraz więcej sklepów akceptuje tę formę płatności. Transakcja w systemie BLIK jest realizowana między klientem posiadającym odpowiednią aplikację mobilną a sklepem obsługiwanym przez agenta rozliczeniowego. Kody z pomocą których płacimy generowane są przez system Polskiego Standardu Płatności. Są ważne tylko dwie minuty.  System kontrolowany jest przez organy finansowe i banki, jest w pełni bezpieczny. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby w razie kradzieży telefonu zgłosić sprawę do banku i zablokować system płatności mobilnych BLIK.

Dostęp do konta bankowego za pośrednictwem smartphona ma wiele zalet. Możemy sprawdzić stan konta, dokonać płatności i zrobić przelew wszędzie, gdziekolwiek będziemy. Możliwości aplikacji mobilnych banków są zbliżone lub identyczne z dostępem do banku przez Internet z komputera. Pamiętajmy jednak, aby zawsze po zakończeniu operacji wylogować się, odpowiednio często zmieniać PIN i posiadać odpowiednie antywirusowe oprogramowanie na smartfonie.

Transakcje bezgotówkowe to wspaniałe rozwiązanie. Ułatwia dokonywanie płatności, pozwala kontrolować stan konta, ma wiele zalet. Warto z nich korzystać, ze strony banków systemy są zabezpieczone na najwyższym poziomie. Wszystkie transakcje będą bezpieczne  jeśli i my przestrzegać będziemy podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Artukuł powstał przy współpracy ze specjalistami firmy EtuiOchronne.pl