Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
26 Mar, 2019 - 00:00

Trądzik niemowlęcy – przyczyny, objawy, leczenie

Elzbieta Tchorowska

Trądzik niemowlęcy, choć brzydko wygląda, w większości przypadków jest całkowicie niegroźny. Jak pomóc dziecku z tym schorzeniem i co warto o nim wiedzieć?

Trądzik niemowlęcy (łac. acne neonatorum) to dolegliwość dermatologiczna, która występuje dość często w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny oraz poznaj domowe sposoby na trądzik. Pojawienie się trądziku u niemowlaka nie powinno być powodem do zmartwień, niemniej wszystkie choroby u dzieci wymagają konsultacji ze specjalistą.

Trądzik – co to jest?

Najbardziej znaną odmianą trądziku jest trądzik pospolity (łac. acne vulgaris), czyli przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego. Towarzyszy jej wzmożona aktywność gruczołów łojowych (łojotok) oraz nasilone rogowacenie naskórka, który zatyka pory. Cechą charakterystyczną tej przypadłości są m.in. zaskórniki (otwarte i zamknięte), krosty, grudki czy ropne torbiele.

Przyczyn jego pojawienie się jest sporo, np.:

 • zwiększona produkcja łoju,
 • zablokowanie przez czop rogowy aparatu włosowo-łojowego,
 • reakcje zapalne i immunologiczne,
 • bakterie Propionibacterium acnes.

Uwarunkowania genetyczne również wpływają na pojawienie się trądziku.

Hormony androgenowe, wydzielane przez gonady nadnerczy, kontrolują wydzielanie się łoju. Zwiększone jego wydzielanie, może wynikać więc z nadmiernej produkcji androgenów. To z kolei może być objawem wielu chorób.

Nie należy zatem samodzielnie leczyć trądziku, wizyta u dermatologa jest konieczna. To lekarz ocenia zmiany skórne oraz zleca dalsze postępowanie.

Dowiedz się więcej: Najskuteczniejsze sposoby na trądzik

Trądzik niemowlęcy

Trądzikiem niemowlęcym nazywamy z kolei dolegliwość, która występuje u niemowlaków między 3 a 12 miesiącem życia. Zdarza się, że utrzymuje się dłużej. Ten rodzaj trądziku jest tak naprawdę odmianą trądziku pospolitego, który dotyka malutkie dzieci. Szacuje się, że pojawia się on u 20% niemowlaków, częściej jednak u chłopców.

Trądzik niemowlęcy – jak wygląda ta dolegliwość?

Po narodzinach wydzielanie łoju jest podobne jak u osoby dorosłej. Dlatego objawy trądziku u malucha są również podobne – wypryski na nosku, czole czy policzkach są podobne do tych, które widzimy u nastolatków. Niekiedy zaobserwujemy także trądzik niemowlęcy na głowie naszej pociechy.

Czasami możemy pomylić go z innymi zmianami skórnymi np. z: prosakami, rumieniem noworodkowym, krostkowym zapaleniem mieszków włosowych, a także z potówkami. Zdarza się też, że trądzik niemowlęcy mylony jest z objawami alergii czy atopowego zapalenia skóry. Istotne jest zatem, by bacznie obserwować malca i nie leczyć zmian skórnych na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą.

Trądzik u tak małych dzieci to dolegliwość uwarunkowana predyspozycją wiekową. Najczęściej więc nie jest on powodem do zmartwienia.

Trądzik niemowlęcy to częsta dolegliwość u maluchów

źródło zdjęcia: Getty Imagessframephoto

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Jednoznacznie nie stwierdzono, co jest przyczyną występowania trądziku u niemowląt. Pojawianie się go zaobserwowano w różnych sytuacjach, stąd ta trudność. Za jedną z przyczyn trądziku u niemowląt na pewno uznać możemy poziom hormonów płciowych, czyli androgenów.

Przez jakiś czas po porodzie jego stężenie utrzymuje się jeszcze we krwi dziecka. Przyczynia się to więc to zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, a co za tym idzie, zatkania się ich i powstania zmian skórnych.

Niektórzy specjaliści twierdzą także, że po porodzie hormony androgenne przekazywane są wraz z mlekiem matki, co łączy się z tym, że trądzik utrzymuje się u naszego niemowlaka jeszcze przez kilka tygodni lub miesięcy.

Są również naukowcy, którzy uważają, że za przyczynę trądziku niemowlęcego odpowiadają bakterie występujące w kanale rodnym matki. W wyniku porodu następuje kolonizacja tamtejszymi bakteriami, co może odpowiadać za pojawienie się tych zmian skórnych.

Inną z przyczyn wystąpienia tej dolegliwości jest przegrzanie malucha. Nie zawsze wiemy, czy nasze dziecko jest odpowiednio ubrane. Nakładamy więc zbyt wiele warstw ubrań bądź dodatkowo okrywamy je kocykiem. Chłodniejsze powietrze powoduje, że zmiany te zanikają.

Warto również wspomnieć, że trądzik niemowlęcy możemy wywołać poprzez stosowanie tłustych kremów do pielęgnacji skóry. Często zatykają one gruczoły łojowe, co powoduje pojawienie się zmian skórnych na twarzy naszego niemowlaka.

Dowiedz się więcej: Krem z filtrem dla niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Kiedy należy się martwić?

U nieznacznej części niemowlaków trądzik może mieć ostrą postać, która wymaga pilnej pomocy specjalisty. Dzieje się tak, gdy na twarzy dziecka pojawiają się torbiele bądź wypryski, które zawierają ropę. Konsultacja z lekarzem jest również konieczna, kiedy zmiany skórne nie ustępują, tylko się nasilają.

Wizyta u specjalisty jest wymagana, kiedy trądzik pojawia się u naszego malucha w nietypowych miejscach, czyli w okolicach:

 • pachwin,
 • szyi,
 • pod pachami.

Bardzo rzadko dolegliwość ta jest objawem guza wirylizującego bądź wrodzonej hiperplazji nadnerczy.

Warto o tym pamiętać, by w każdym przypadku konsultować się ze specjalistą, który zweryfikuje przyczynę pojawienia się trądziku niemowlęcego u naszego dziecka. Możemy udać się do pediatry lub od razu do dermatologa dziecięcego.

Sposoby na trądzik niemowlęcy

Jak zatem radzić sobie z takimi zmianami skórnymi? W literaturze fachowej przeczytamy o sposobach domowych oraz farmakologicznych. Stawiajmy także na profilaktykę, dzięki której możemy ustrzec dziecko przed tym schorzeniem. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na trądzik niemowlęcy.

Jak uniknąć trądziku niemowlęcego u noworodka?

Mówiąc o profilaktyce, mamy szczególnie na myśli:

 • dbanie o prawidłową temperaturę ciała dziecka, czyli nieprzegrzewanie go,
 • używanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka – wybierajmy kosmetyki hypoalergiczne oraz te z delikatnym, naturalnym składem,
 • odpowiedni dobór ubranek i pościeli dziecka – wybierajmy te z dobrych jakościowo materiałów (np. bawełna), bez sztucznych, poliestrowych tkanin,
 • stosowanie łagodnych detergentów do prania ubranek dziecięcych.

Domowe sposoby na trądzik niemowlęcy

Stawiajmy na codzienną pielęgnację skóry dziecka, tak by zniwelować szanse na pojawienie się zmian trądzikowych na skórze niemowlaka. Do domowych sposobów walki z tą dolegliwością zaliczamy przede wszystkim przemywanie twarzy dziecka wodą z mydłem, które jest dedykowane takim maluchom. Ma ono łagodniejszy skład.

Pamiętajmy o dobrym, delikatnym osuszeniu skóry miękkim ręcznikiem po kąpieli dziecka. Starajmy się ponadto, by twarz naszego malca była zawsze sucha i czysta, szczególnie po karmieniu.

Dobre rezultaty dają również kąpiele w krochmalu. Choć wydaje się to dziwne, to nie ma lepszego środka nawilżającego dla dzieci.

Dowiedz się więcej: Naturalna pielęgnacja skóry dziecka (metody, kosmetyki i porady)

Na trądzik niemowlęcy często pomagają domowe sposoby leczenia

źródło zdjęcia: Getty Images / Mixmike

Kiedy konieczne są leki?

Zazwyczaj trądzik niemowlęcy znika w wyniku zastosowania sposobów domowych. Kiedy jednak nie przynosi to żadnego efektu,  możemy zastosować specjalny krem na trądzik niemowlęcy np.:

 • maść cynkową (np. Sudocrem, Pasta Zinci),
 • maść z witaminą A,
 • połączenie obu powyższych, np. krem Vitella Zn, który zawiera optymalne proporcje witamin A i E oraz wapnia i cynku.

Wiele publikacji naukowych opisuje skuteczne działanie izotretynoiny podawanej doustnie. Do wskazań jej podania zaliczamy ciężkie zmiany trądzikowe jak np. guzki czy torbiele.

Pamiętajmy, że w każdym przypadku musimy skonsultować się z lekarzem, który zbada przyczynę pojawienia się trądziku niemowlęcego oraz zaleci wdrożenie ewentualnego leczenia. W żadnym wypadku nie wolno podawać małym dzieciom samodzielnie leków bez konsultacji ze specjalistą.

Trądzik niemowlęcy to zazwyczaj niegroźna dolegliwość skórna, która pojawia się w 3-4 tygodniu po porodzie. Dbając o odpowiednią pielęgnację naszego malucha, możemy nie tylko zapobiec jego pojawieniu się, ale skutecznie się go pozbyć. Kiedy jednak domowe sposoby na trądzik zawodzą, konieczna jest konsultacja ze specjalistą i wdrożenie leczenia farmakologicznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ