Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
27 Sie, 2017 - 06:00

Top 9: Najlepsze bajki dla dzieci w wieku szkolnym

Sylwia Łysak

Przedstawiamy najlepsze bajki dla dzieci w wieku szkolnym – zobacz ranking i pokaż dziecku filmy, które bawią i uczą. Zaplanuj rodzinny seans filmowy już dziś – świetna zabawa gwarantowana zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych! Wyciskający łzy Król Lew, a może wzruszający Wall-E? Sprawdź wszystkie propozycje!

Pełnometrażowe bajki dla dzieci zostały stworzone z myślą o dzieciach i dorosłych – mają bawić jednych i drugich, a przy okazji edukować tych najmłodszych. Różnorodność tytułów filmów animowanych jest ogromna. Trudno jest wyodrębnić pozycje, które zasługują na szczególną uwagę. W tym artykule spróbujemy to zrobić. Przedstawiamy ranking najlepszych bajek dla dzieci w wieku szkolnym.

Bajki dla dzieci od Disney’a

Zacznijmy od klasyków, wśród których prym wiodą bajki disneya – Walt Disney Pictures oraz Disney Pixar. Na największą uwagę rodziców dzieci w wieku szkolnym zasługują następujące pozycje pochodzące tych wytwórni:

1. Pocahontas

Piękna opowieść o zderzeniu kultur ludzi „dzikich” i „cywilizowanych”. Indiańska księżniczka zakochuje się w angielskim żołnierzu, ucząc go szacunku do drugiego człowieka i przyrody.

Bajka z pointą „Nie wszystko ma swoją cenę, gdyż są na tym świecie rzeczy bezcenne”. Dla dzieci – lekcja podstawowych wartości. Dla rodziców – romans wyciskający łzy i skłaniający do filozoficznej zadumy, dokąd zmierza nasz świat. Bajka w technice rysunkowej.

Dowiedz się więcej: Telewizja online – przegląd najpopularniejszych serwisów VOD >>

 

2. Toy Story

Nieprawdopodobne przygody ożywionych zabawek. Kowboj Chudy, uważający się za ukochaną zabawkę swojego właściciela, zaczyna rywalizować o jego względy z astronautą Buzzem Astralem.

Bajka przedstawia kalejdoskop zalet przyjaźni, uczy lojalności i odwagi, a także przypomina o tym, że wszystkie rzeczy należy szanować. Dla dzieci – wspaniała rozrywka i cenna lekcja. Dla rodziców – duża dawka miejscami całkiem „dorosłego” humoru i emocje jak z dobrego filmu akcji. Bajka w technice animowanej.

 

3. Król Lew

Najlepsze bajki dla dzieci to także „Król Lew” – absolutnie klasyczna historia walki o władzę. Simba, młody król lwów, samym już istnieniem, krzyżuje plany objęcia tronu swojemu wujowi, Skazie.

Opowieść uświadamia tak małych i dużych, jak zgubna może być rządza władzy i że nie wszystko jest takim, jakie się wydaje. Dla dzieci – piękna bajka przemycająca wiedzę o porządku świata, hierarchiach, władzy i przebiegłości ludzi dążących do niej za wszelką cenę, dla dorosłych – typowy wyciskacz łez nawet największych twardzieli. Bajka w technice rysunkowej.

Dowiedz się więcej: Bajki do czytania – które będą najlepsze dla Twojego dziecka? >>

 

4. Piękna i Bestia

Mądra dziewczyna z francuskiej prowincji, podrywana przez miejscowego narcyza, ratuje swojego ojca przed gniewem niebezpiecznej Bestii. Wkrótce okazuje się, że historia potwora ma drugie dno, a sama Bestia zakochuje się w głównej bohaterce.

Wspaniała bajka, która uczy nie oceniania ludzi po wyglądzie oraz tego, że wszystkie czyny mają swoje konsekwencje. Dla dzieci – klasyczna historia, którą warto znać, przedstawiona w pięknej formie, dla rodziców – iście bajeczny romans. Bajka w technice rysunkowej. Można obejrzeć również jej aktorską wersję z Emmą Watson (2017).

 

5. Wall-E

Opowieść o nie tak dalekiej przyszłości, w której widzimy zaśmieconą i opuszczoną planetę Ziemię. Mieszka tu tylko Wall-E, robot sprzątający, którego zadaniem jest kompresowanie śmieci w sześciany. Nagle poznaje Evę, robota poszukującego roślinności.

Wspaniała bajka o tym, do czego dąży współczesny świat. Dla dzieci – lekcja szacunku do przyrody i ograniczania kontaktu z technologią, dla rodziców – film do przemyśleń z kilkoma momentami wyciskającymi łzy.

 

6. Odlot

Historia staruszka, który postanawia spełnić marzenie żony i odlecieć wraz z domem na największy wodospad Ameryki Południowej. Przypadkiem zabiera ze sobą ośmioletniego chłopca, wraz z którym ratuje dzikie ptaki przed złym kolekcjonerem.

Bajka ma wiele morałów, w tym najważniejszy: wszystko przemija. Dla dzieci – pełna przygód podróż w krainę fantazji i marzeń, dla rodziców – kolejny wyciskacz łez.

Dowiedz się więcej: Wakacje z dzieckiem – najciekawsze gadżety do podróżowania z maluchem >>

 

Produkcje DreamWorks animation

Równie ciekawe bajki dla dzieci prezentuje nam wytwórnia DreamWorks animation. Dwie najciekawsze pozycje z jej dorobku to:

7. Shrek

Alternatywna wersja legendy o księżniczce zamkniętej w najwyższej komnacie najwyższej wieży. Shrek – na pierwszy rzut oka niebezpieczny stwór, postanawia ją uwolnić, by odzyskać swój dom. W wyprawie towarzyszy mu zabawny i nieco irytujący Osioł.

Największe morały płynące z bajki? „Nie oceniaj ludzi po pozorach” i „Szanuj przyjaciół”. Dla dzieci – pełnia rozrywki i spojrzenie z boku na bajkowy świat. Dla dorosłych – ciekawa historia z wątkiem romansowym, genialnym dubbingiem i rubasznym humorem.

Dowiedz się więcej: VOD TV, czyli telewizja na życzenie – który serwis wybrać? >>

 

8. Madagaskar

Przygody zebry, lwa, żyrafy i hipopotama z ZOO w Nowym Jorku. Po ucieczce z ZOO trafiają do dziczy na Madagaskarze, gdzie okazuje się, że w naturalnych warunkach są dla siebie nawzajem pożywieniem.

Opowieść, która dowodzi, że przyjaźń przetrwa wszystko. Dla dzieci – zabawna historia o dzikich zwierzętach, dla rodziców – dobra komedia bez aktorów.

 

Kultowa bajka Century Fox

Na koniec proponujemy legendarną już pozycję Century Fox:

9. Epoka Lodowcowa

Opowieść o wędrówce prehistorycznych zwierząt. Ostatni Mamut Maniek, wraz ze swoimi przyjaciółmi – leniwcem i tygrysem szablozębnym, starają się oddać ludziom uratowane przez nich niemowlę.

Bajka świetnie tłumaczy prawa natury oraz potęgę czasu. Morał? „Rodzina, jaka by nie była, jest najważniejsza”. Dla dzieci – wizualizacja czasów prehistorycznych w animowanej formie. Dla rodziców – film przygodowy ze świetnym dubbingiem i humorem w dobrym guście.

 

Szukając odpowiedniej bajki dla dzieci, zajrzyjmy do dorobku Disneya – Walt Disney Pictures i Pixar to wytwórnie, które wypuściły na ekrany najlepsze bajki XXI wieku. Możemy też skusić się na dzieła DreamWorks animation, których jest równie dużo.

Inną propozycją dla dzieci (i dorosłych) będzie wspólne oglądanie bajek, które skradły nasze serca lata temu. Są wśród nich również bajki polskie (np. Reksio czy Przygody kota Filemona), które nie bez powodu uważane są za kultowe.

Dowiedz się więcej: TOP 10: Najlepsze bajki naszego dzieciństwa >>

Do wyboru do koloru – miłego oglądania!

ZOBACZ RÓWNIEŻ