Michał Nielub
Michał Nielub
12 Cze, 2017 - 15:14

TOP 10: najlepsze gry logiczne na smartfona

Michał Nielub

Gry logiczne są jedną z lepszych form rozrywki, jakie oferują współczesne telefony. Powstało ich bardzo wiele, co świadczy o ich popularności. Najlepsze z nich opisujemy w tym wpisie.

10. X Construction Lite

Ta gra logiczna polega na zbudowaniu jak najbardziej wytrzymałego mostu. Jest poniekąd kontynuacją bardzo popularnych symulatorów, dostępnych na PC. Popularność tego typu aplikacji na standardowe komputery spowodowała, że i na urządzeniach mobilnych są dostępne. Rozgrywka jest urozmaicona poprzez różnorodność wymagań co do konstrukcji mostu, uzależnionych od ukształtowania terenu. Szczególnie polecana jest zarówno pasjonatom gier logicznych, jak i architektom (w tym niedoszłym).

Najlepsze gry logiczne na smartfona - X Construction Lite

9. Machinarium

Ta pozycja może być zaskoczeniem dla tych, którzy z tą aplikacją spotkali się na komputerach osobistych. Teoretycznie klasyfikowana jest jako gra przygodowa, jednak mnogość zagadek logicznych powoduje, że można ją uznać również za grę logiczną.

Fabuła dotyczy niemego robota, zaś sama akcja osadzona jest w świecie zbudowanym z metalu. Brak tu zieleni, drzew, krzaków czy jakiejkolwiek innej przyrody. Dzięki wysokiej intuicyjności urządzeń mobilnych, rozgrywka będzie jeszcze przyjemniejsza, niż na komputerach osobistych. A zagadki logiczne? Czasami mogą prowadzić do frustracji, co jest oczywiście olbrzymią zaletą!

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Machinarium

8. Cut the Rope

Ponad 400 milionów pobrań tej aplikacji, stworzonej przez ZeptoLab UK, świadczy o ogromnej popularności, która nie słabnie pomimo upływu czasu. Na pierwszy rzut oka rozgrywka nie jest rozbudowana. Wszystkie czynności dokonywane są na planszy wielkości ekranu urządzenia.

Jednak wraz z pokonywaniem kolejnych poziomów trudności, gracz coraz bardziej wciąga się w tę aplikację. Czeka na nas ponad 300 poziomów trudności, co czyni tę grę logiczną z jedną z najlepszych na urządzenia mobilne.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Cut The Rope

7. Roll the Ball

Logika gry bardzo przypomina tą zastosowaną w popularnej w latach dziewięćdziesiątych aplikacji Hydraulik. Zasada rozgrywki jest bardzo podobna. Należy połączyć ze sobą klocki w taki sposób, aby tory umożliwiły dotarcie piłki do wyznaczonego celu. Jednak urozmaicenie dostępnych plansz,  przyjemny interfejs oraz intuicyjność rozgrywki zapewni godziny logicznego grania.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Roll The Ball

6. SCRABBLE

Kto nie zna gry planszowej Scrabble? Dla miłośników cięcia i gięcia słów nie ma lepszego rozwiązania, niż kreatywne układanie zdań. Wielu z młodszych polonistów swoją przygodę ze słowami rozpoczynało od tej pozycji. Ogromna popularność oraz wymagania gry spowodowały, że jest również dostępna na Androida i iOS.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Scrabble

5. The Sims

Ten symulator życia jest doskonale wszystkim znany. W związku z tym, iż rozgrywka wymaga od gracza rozwiązywania problemów codziennego życia, z całą pewnością można uznać, że uzupełnia kanon dostępnych gier logicznych.

Fabuły nie trzeba nikomu przedstawiać, w końcu rozgrywka jest identyczna, jak w przypadku aplikacji na komputery PC. Z tą różnicą, że dostęp do naszej wirtualnej rodzinki jest dosłownie w zasięgu ręki.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - The Sims

4. Mahjong

Kolejna pozycja, która bazuje na pierwowzorze znanym z fizycznych gier planszowych. Oryginalna gra powstała w Chinach i polega na układaniu klocków. O popularności tej gry logicznej świadczy fakt, że jest powszechnie użytkowana zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w Internecie.

W ostatnim czasie została udostępniona również na urządzeniach mobilnych. Poziom trudności oraz dostępna opcja z wykorzystaniem próby czasowej z pewnością przypadną do gustu fanom Mahjonga. Nie znasz jej jeszcze? Czas ściągnąć na telefon!

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Mahjong

3. Little Alchemy

„Mały Alchemik” kojarzony jest głównie z zabawkami, którymi jako dzieci byliśmy obdarowani. Gry logiczne zostały również uzupełnione o tę pozycję. Od fizycznego pierwowzoru jednak różni się tym, że informatycy Recloak umożliwili osiągnięcie 550 wyników.

Na samym początku dostępne są podstawowe żywioły: woda, ziemia, powietrze, ogień. W miarę mieszania kolejnych składników, dostępne są nowe możliwości. Dzięki logicznemu myśleniu można uzyskać zaskakujące rezultaty.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Little Alchemy

2. The Room

Kolejna gra logiczna, która na pierwszy rzut oka nie wydaje się być fascynująca. Opis w Google Play, jak i zrzuty ekranu, z pewnością nie zachęcają do zakupu tej pozycji. Jednak w tym przypadku słuszne staje się stwierdzenie, że aby coś ocenić, należy to najpierw poznać.

Programiści z wytwórni Fireproofs Games stworzyli arcydzieło, o czym świadczą m.in. ilość pobrań oraz wysokie oceny użytkowników. Zasada gry jest prosta – należy dostać się do pudełka, przypominającego sejf. Jednak stopień trudności zagadek logicznych powoduje, że ta gra jest doceniana przez wszystkich graczy, lubiących tego typu formy rozgrywki.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - The Room

1. Chilltriss

Kto z nas nie grał w Tetrisa? Początkowo gra była dostępna na pierwszych konsolach i komputerach. Z czasem przeniosła się na Gameboye. Ta nieco zapomniana już forma rozgrywki, polegająca na układaniu spadających klocków, została odświeżona przez polskich programistów z wytwórni Ancon. Od konkurencji odróżnia ją fakt, że można dowolnie wgrywać tło (np. zdjęcie z telefonu) oraz podmieniać ścieżki dźwiękowe na ulubione utwory.

Najlepsze gry logiczne na smartfona - Chilltris

Gry logiczne cieszą się wielką popularnością od czasów, gdy jeszcze rządziły planszówki. Nie można zatem dziwić się, że użytkownicy urządzeń mobilnych coraz częściej je ściągają, zaś programiści – tworzą. Powyższe zestawienie z pewnością nie wyczerpuje tematu, zawiera wyłącznie prywatną opinię Autora o aplikacjach, po które warto sięgnąć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ