Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
07 Paź, 2018 - 00:00
Termin porodu – to musisz wiedzieć!

Termin porodu – to musisz wiedzieć!

Mariola Krzyżak

Dowiedz się, jak przewidzieć termin porodu i jakie są metody jego określania. Przygotuj się na ten wyjątkowy dzień!

Termin porodu to data, na którą przyszli rodzice czekają z niecierpliwością i lekkim zdenerwowaniem. To właśnie w tym momencie będą oni przeżywać najszczęśliwsze chwile swojego życia, które jednocześnie wiążą się z niepokojem i niepewnością. Statystycznie tylko 4 porody na 100 odbywają się w wyznaczonym wcześniej dniu. Jednak już oszacowanie orientacyjnego terminu pozwala na odpowiednie zaplanowanie działań i przygotowanie się do nowego etapu w życiu.

Jak obliczyć termin porodu?

Przewidywany termin porodu (zwany w skrócie PTP) jest określeniem stosowanym zwyczajowo w medycynie. Wyznaczenie konkretnej daty jest orientacyjne, co oznacza, że rozwiązanie wcale nie musi nastąpić w tym konkretnym dniu.

Przyjmuje się, że narodziny dziecka zarówno 14 dni wcześniej, jak i później są uznawane za porody terminowe. Nie należy więc ściśle sugerować się terminem, a jedynie traktować go jako ogólną wskazówkę.

Ile trwa prawidłowa ciąża?

Najbardziej ogólnie można stwierdzić, że ciąża trwa 9 miesięcy. Jest to jednak jedynie umowna rama czasowa. Mówiąc dokładniej, prawidłowo przebiegająca ciąża trwa od 38 do 40 tygodni, średnio 267 dni. Urodzenie dziecka w takim terminie jest uznawane za zgodne z przyjętą normą.

Pewne rozbieżności w szacunkowym przewidywaniu daty rozwiązania wynikają z faktu, że większości przypadków nie można określić dokładnej daty zapłodnienia. Dlatego za początek ciąży zwyczajowo przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Można więc stwierdzić, że przez kilka, a nawet kilkanaście pierwszych dni medycznej ciąży kobieta wcale nie nosi pod sercem nowego życia.

Dowiedz się więcej: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Termin porodu według reguły Naegelego

Najczęściej stosowaną metodą pozwalającą na ocenienie przewidywanej daty porodu jest reguła opracowana przez niemieckiego ginekologa Naegelego. Opiera się ona na kilku założeniach, które sprawdzają się najlepiej w przypadku, kiedy nie znamy w miarę dokładnego terminu zapłodnienia.

Według przekonań Naegelego należy przyjąć, że ciąża trwa 280 dni, co odpowiada ramom czasowym liczonym od 1 dnia ostatniej miesiączki. Biologicznie czas trwania odmiennego stanu jest nieco krótszy. Lekarz przyjął także, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej 14 dnia 28-dniowego cyklu menstruacyjnego. Na takiej podstawie powstała prosta reguła pozwalająca ustalić z dość dużą dokładnością termin porodu. Jak dokonać obliczeń?

1 dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = przewidywany termin porodu

Na przykład:

7.07.2018 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 14.04.2019

Podczas dokonywania obliczeń warto mieć na uwadze fakt, że nie każda kobieta posiada regularne, 28-dniowe cykle. Dlatego też wyznaczając konkretną datę, należy pamiętać, że w przypadku dłuższych cykli termin porodu będzie przypadał zazwyczaj na okres po przewidzianym dniu, a przy cyklach krótszych przed dniem wynikającym z obliczeń.

Dowiedz się więcej: Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

Termin porodu - reguła Naegelego

źródło zdjęcia: Getty Images / Kwangmoozaa

Jak oszacować termin porodu metodą USG?

Reguła Naegelego jest najłatwiejszym sposobem dokonywania obliczeń, jednak nie jest wolna od błędów, a termin porodu obliczony na jej podstawie jest mniej dokładny od przewidywań, jakie może wykonać lekarz na podstawie badania USG.

Za pomocą obrazów ultrasonograficznych ginekolog jest w stanie precyzyjnie zbadać wiele parametrów, które pozwolą na oszacowanie daty rozwiązania.

Pierwsze badanie tego typu zwykle przeprowadzane jest w 7. lub 8. tygodniu ciąży. Aby było ono jak najbardziej wartościowe w perspektywie określenia wieku ciąży, powinno być wykonane do 12. tygodnia.

Im starsza ciąża, tym trudniej trafnie przewidzieć moment, w którym nastąpi poród. Wpływa na to wiele czynników, w tym geny, które warunkują szybkość rozwijania się płodu. Jeżeli jednak uda nam się odpowiednio wcześnie wykonać USG, to doświadczony lekarz będzie w stanie przewidzieć datę porodu znacznie precyzyjniej niż za pomocą metody Naegelego.

Ciąża tydzień po tygodniu w badaniu USG

Za pomocą ultrasonografu lekarz może obserwować zmiany w rozwoju płodu, oceniając przede wszystkim jego wielkość. To właśnie pomiary pęcherzyka ciążowego oraz tak zwanego CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej pozwalają na stwierdzenie wieku dziecka, a co za tym idzie, wyznaczenia daty porodu.

Jeżeli badanie wykonano odpowiednio wcześnie, wynik powinien być dość precyzyjny. Istnieją bowiem określone normy, które w I trymestrze są zazwyczaj uniwersalne dla każdego zarodka, co umożliwia trafną ocenę.

Pomiarów można dokonywać także na kolejnych etapach, jednak ich wykonanie może być utrudnione ze względu na zwiększoną ruchliwość płodu lub wielkość macicy. Przewidywanie terminu na takiej podstawie jest wtedy znacznie mniej dokładne, jednak same badania są niezbędne i należy wykonywać je według określonych zaleceń.

Mierzenie dziecka i porównywanie wyników z normą może okazać się kluczowe w diagnozowaniu wielu różnych nieprawidłowości rozwojowych.

Termin porodu - badanie USG

źródło zdjęcia: Getty Images / RgStudio

Termin porodu a ruchy dziecka

Kolejnym ze sposobów, które pozwolą w dużym przybliżeniu ocenić szacunkowo wiek ciąży, jest obserwowanie ruchów maluszka w brzuchu mamy. Kobieta może wyczuć poruszanie się dziecka już w 16. tygodniu, jednak to, kiedy świadomie zdamy sobie sprawę z pierwszych kopnięć, jest uzależnione od kilku czynników.

Przede wszystkim wpływ na odczucia przyszłej mamy będzie miało to, czy kobieta już wcześniej rodziła. W przypadku pierwszej ciąży ruchy prawdopodobnie poczujemy dopiero między 18. a 20. tygodniem.

Bardziej doświadczone panie będą mogły czuć je już w 16. tygodniu. Wynika to z większej świadomości swojego ciała, gdyż początkowo możemy pomylić je np. z ruchami jelit.

Wpływ na sposób doświadczania poruszania się maluszka może mieć także waga kobiety. W przypadku nadwagi przyszła mama może mieć problem z szybkim wyczuciem pierwszych kopnięć.

Dowiedz się więcej: Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać i kiedy się ich spodziewać?

Data porodu a wysokość dna macicy

Wiek ciąży można także obliczać w przybliżeniu na podstawie położenia macicy. Wraz z rozwojem dziecka organ zmienia bowiem nieco swoje umiejscowienie w jamie brzusznej. Nie jest to precyzyjny wyznacznik, jednak parametr ten badany jest przez lekarzy i porównywany z normami.

Przyszli rodzice mogą również samodzielnie obserwować zmieniający się brzuch kobiety. Jak wyglądają różnice w położeniu dna macicy w poszczególnych okresach?

 • dno macicy na wysokości jednego lub dwóch palców nad spojeniem łonowym – końcówka 16. tygodnia,
 • dwa lub trzy palce poniżej pępka – końcówka 20. tygodnia,
 • dno macicy na wysokości pępka – końcówka 24. tygodnia,
 • dwa lub trzy palce powyżej pępka – końcówka 28. tygodnia,
 • pomiędzy pępkiem a dolną częścią mostka – końcówka 32. tygodnia,
 • przyleganie do żeber – koniec 36. tygodnia,
 • poniżej łuków żebrowych – koniec 40. tygodnia.

W 37. tygodniu ciąży najczęściej dno macicy zaczyna się już powoli obniżać. Kiedy zauważymy ten proces, możemy szacować, że do rozwiązania pozostało około 3 tygodni w przypadku wieloródek oraz około 4 tygodni u kobiet rodzących po raz pierwszy.

Dowiedz się więcej: Objawy porodu – jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Termin porodu - oczekiwanie na najważniejszy dzień w życiu!

źródło zdjęcia: Getty Images / Artfoliophoto

Termin porodu – co oznaczają różnice w szacunkach?

Data porodu może różnić się w zależności od tego, jaką metodą będziemy próbować ją obliczyć. Jeżeli zastosowanie reguły Naegelego dało inny wynik niż ten, który oszacował lekarz podczas badania USG, może to wynikać z kilku zależności.

Przede wszystkim metoda niemieckiego ginekologa jest skuteczna tylko wtedy, kiedy kobieta jest w stanie określić dokładnie datę ostatniej miesiączki. Jeżeli termin taki jest znany, kluczowy staje się kolejny z czynników, którym jest regularność cyklu menstruacyjnego.

Jeżeli przyszła mama jeszcze przed zajściem w ciążę dokładnie obserwowała swoje ciało, to będzie w stanie ocenić z dość dużą dokładnością swoje cykle. Może jednak zdarzyć się tak, że ich długość nie jest powtarzalna, co oznacza, że nasze obliczenia będą błędne lub znacznie mniej dokładne. W takim przypadku może zdarzyć się więc tak, że termin porodu oszacowany przez lekarza na podstawie USG będzie znacznie rozmijać się z naszym wynikiem.

Jeżeli więc regularne cykle nie były naszą domeną, warto polegać przede wszystkim na wieku ciąży ocenionym przez ginekologa. Można jednak zakładać, że rozbieżności nieprzekraczające dwóch tygodni mieszczą się w normie.

Trymestry ciąży różnią się od siebie stopniem rozwoju maluszka. Wchodząc w drugi etap, szacowanie wieku płodu staje się już znacznie trudniejsze. Jednak jeżeli w takim momencie pojawiają się rozbieżności, mogą one wskazywać na nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Różnica ponad dwóch tygodni w obliczeniach może wskazywać na pogorszenie się stanu płodu.

Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż niezgodność może wynikać jedynie z zakłóceń w przebiegu badania USG, wynikającym chociażby z późniejszego etapu. W razie pojawienia się znacznych odchyleń od normy lekarz zleci dodatkowe badania, które będą miały na celu wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Kontrolowanie wieku ciąży jest istotne aż do samego rozwiązania. Może bowiem okazać się, że poród nastąpi przez cesarskie cięcie na przykład ze względu na zbyt dużą wagę dziecka lub jego stan zdrowia.

Dowiedz się więcej: Szkoła rodzenia – czy warto? Poznaj wszystkie za i przeciw

Termin porodu - na ten dzień warto się przygotować wcześniej!

źródło zdjęcia: Getty Images / AntonioGuillem

Jak przygotować się na termin porodu?

Jak najbardziej precyzyjne określanie wieku ciąży jest ważne przede wszystkim ze względu na możliwość kontrolowania na tej podstawie rozwoju i zdrowia dziecka. Jednak przewidywanie daty porodu jest także ważne dla komfortu psychicznego przyszłych rodziców.

To właśnie dzięki temu będą oni mogli jak najlepiej zaplanować swoje działania i zorganizować obowiązki tak, by rozwiązanie przebiegło w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Akcja porodowa bywa nieprzewidywalna, jednak nawet przybliżony termin porodu będzie punktem orientacyjnym, który zmniejszy nasz niepokój. O co należy zadbać, zanim pojawią się skurcze porodowe?

 • szkoła rodzenia – warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kadry, która w odpowiedni sposób przygotuje do rozwiązania. W takiej szkole możemy dowiedzieć się bardzo wiele na temat technik ułatwiających poradzenie sobie z wyzwaniem, jakim jest poród,
 • wybór miejsca porodu – warto zastanowić się nad tym wcześniej, gdyż wybór miejsca będzie mieć istotny wpływ na to, w jaki sposób będą wyglądały nasze dalsze przygotowania,
 • położna – warto zadbać o wsparcie doświadczonej osoby, która pomoże nam przejść przez akcję porodową. Prywatna położna wymaga uiszczenia opłaty, jednak dla wielu kobiet, zwłaszcza tych, które wcześniej nie rodziły, może okazać się to nieocenioną pomocą,
 • osoba towarzysząca – znając termin porodu, możemy zaplanować, kto będzie nam towarzyszyć podczas rozwiązania. Zazwyczaj jest to partner, jednak warto mieć przygotowany również plan na sytuację, w której nie będzie mógł być on dla nas wsparciem,
 • plan porodu – spisanie konkretnego planu będzie dużym ułatwieniem w przypadku, kiedy pojawią się niestandardowe sytuacje. Jeżeli akcja nie będzie odbywać się w przewidziany sposób, zapisy w planie pozwolą nam na uniknięcie dodatkowego stresu wynikającego z potrzeby podejmowania ważnych decyzji na bieżąco,
 • pakowanie – zbliżający się termin porodu wymaga również spakowania odpowiednich rzeczy, które będą niezbędne podczas pobytu w szpitalu, a także przy jego opuszczaniu. Nie można zapomnieć także o odpowiednich dokumentach!

Dowiedz się więcej: Przygotowanie do porodu krok po kroku

Termin porodu to jedna z najważniejszych dat w życiu rodziców. Jej oszacowanie bywa trudne, a wynik nie zawsze jest precyzyjny. Warto jednak dbać o systematyczne ocenianie wieku ciąży, by mieć pewność, że rozwija się ona prawidłowo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ