Elżbieta Bula
Elżbieta Bula
02 Gru, 2018 - 01:00
Zalecana temperatura wody do kąpieli noworodka

Zalecana temperatura wody do kąpieli noworodka

Elżbieta Bula

Podpowiadamy, jaka jest zalecana temperatura wody do kąpieli noworodka i na które szczegóły dodatkowo warto zwrócić szczególną uwagę.

Narodziny dziecka to wyjątkowa chwila w życiu każdej mamy i każdego taty. Nic dziwnego, że szczególna więź jaka łączy rodziców i dziecko pojawia się już w chwili jego przyjścia na świat. Zaraz po uczuciu szczęścia, które trudno opisać, szybko pojawiają się strach i obawy. Czy na pewno dam radę? Czy potrafię opiekować się tak małą istotą? Szczególnym wyzwaniem jest pierwsza kąpiel dziecka. Tutaj znowu pojawiają się pytania, chociażby jaka powinna być temperatura wody do kąpieli noworodka?

Temperatura wody do kąpieli noworodka – to musisz wiedzieć

Pielęgnacja dziecka to jeden z podstawowych tematów poruszanych w szkole rodzenia. Zajęcia przygotowują do roli rodzica, a przy tym dają choć niewielką pewność, że znajomości zasad i wiedza na temat chociażby odpowiedniej temperatury wody do kąpieli noworodka czy prawidłowego ułożenia dziecka podczas kąpieli będzie pomocna.

Właściwa temperatura wody a kąpiel malucha

Temperatura wody do kąpieli noworodka powinna wynosić około 37 stopni Celcjusza. Przyjemnie ciepła woda jest dla dziecka bardzo kojąca i uspokajająca. Nie musi być przegotowana, można zastosować wodę prosto z kranu.

Temperaturę warto sprawdzić przydatnym termometrem, który ze względu na swój ciekawy kształt i kolor w późniejszym czasie posłuży jako zabawka dla ciekawego świata bobasa. Czasem zdarza się, że w samej wanience wklejony jest specjalny pasek wskazujący temperaturę poprzez kolory i tak np.:

  • czerwony – woda zbyt gorąca,
  • zielony – woda odpowiednia,
  • niebieski – woda zbyt zimna.

Przyzwyczajenie noworodka do wody, czyli jak rozpocząć kąpiel?

Zanim zaczniemy kąpiel, pomieszczenie powinno być uprzednio wywietrzone, lecz należy zapewnić w nim odpowiednią temperaturę, tak żeby niemowlę nie zmarzło i nie przeziębiło się.

Warto najpierw delikatnie zmoczyć głowę i szyję a następnie klatkę piersiową, rączki i nogi, na samym końcu stopy i pośladki maleństwa. W ten sposób dziecko łatwiej przyzwyczai się do nowego otoczenia. Trzeba także uważać, żeby zbytnio nie zamoczyć kikuta pępka oraz zwrócić szczególną uwagę na uszka. W miejscach za uszami gromadzi się sporo brudu, tak samo na małej szyi i w zgięciach kończyn.

Nie zapominajmy też o jamie ustnej i dziąsełkach oraz o języku. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki, które można stosować już od pierwszych dni życia. Wyjątkowych „krzykaczy” można owinąć pieluszką tetrową tak, aby czuli się bezpiecznie, a później delikatnie ściągać ją w trakcie kąpieli.

Pierwszy kontakt noworodka z wodą a wanienka do kąpieli 

Bardzo istotną sprawą jest wybór odpowiedniej wanienki. Sklepy oferują różne rozwiązania i pomysły. Dobrze jest zakupić nieco większą wanienkę, która posłuży nam przez dłuższy czas, czasem nawet do trzeciego roku życia i dłużej. Można dostosować do niej stojak lub włożyć ją bezpośrednio do dużej wanny w łazience.

Dla noworodków przygotowano różnego rodzaju wkłady, które ułatwiają kąpiel utrzymując maluszka w pozycji półleżącej. Wykonane są z różnego typu materiałów, zarówno z tworzyw sztucznych jak i np. z gąbki. Trzeba pamiętać, że po każdej kąpieli warto dokładnie przemyć i wysuszyć używane przedmioty.

Przewijak po kąpieli to podstawa

Co jeszcze należy przygotować? Poza wyborem wanienki oraz doborem odpowiedniej temperatury wody do kąpieli niemowlaka ważny jest także dobrze zorganizowany przewijak. Przyjemny w dotyku, czysty i ciepły ręcznik otuli malucha zaraz po wyjęciu z wody.

Wszystkie niezbędne rzeczy powinny być pod ręką – pozwoli to na sprawne i szybkie przewijanie niemowlaka, a przy tym oszczędzi stresu związanego z bieganiem po całym mieszkaniu w poszukiwaniu pieluszki z jeszcze mokrym dzieckiem na rękach.

 
Zalecana temperatura wody do kąpieli noworodka - przygotowanie do kąpieli

Jak widać podstawowa pielęgnacja maluszka jest jednym z najistotniejszych elementów opieki nad dzieckiem. Odpowiednia temperatura wody do kąpieli noworodka, wybór kosmetyków, przygotowanie miejsca do osuszania i przewijania to tylko kilka zadań, które poza dodatkowym stworzeniem uspakajającej atmosfery należy do zadań rodziców.

Dobrze przygotowana kąpiel pozwala jednak uniknąć wielu niespodziewanych sytuacji i sprawne przejście do kolejnego, niełatwego etapu, jakim jest usypianie maluszka. Czyściutki i zrelaksowany bobas na pewno spokojnie zaśnie słuchając pięknej kołysanki śpiewanej przez zadowoloną mamę i dumnego tatę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ