Michał Nielub
Michał Nielub
21 Mar, 2018 - 01:00

Telefon dla seniora – który wybrać?

Michał Nielub

Najczęściej najlepszy telefon dla seniora to taki, który ma jak najmniej funkcji, posiada duże klawisze i nie wymaga częstego ładowania. Co do zasady seniorom polecane są więc najprostsze urządzenia, choć zdarzają się też wyjątki. Sprawdź, jaki telefon kupić osobie starszej, by była zadowolona i używała go z ochotą.

Telefon dla seniora zwykle jest prostym urządzeniem, nie posiadającym tak rozbudowanej funkcjonalności, jak najnowsze smartfony. Oczywiście zdarzają się wyjątki, istnieją bowiem seniorzy zainteresowani nowościami technologicznymi. Z kolei firmy produkujące telefony komórkowe zauważyły rosnące zapotrzebowanie wśród seniorów na tego typu produkty, z tego powodu istnieje więc wiele rozwiązań dedykowanych właśnie dla tej grupy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu telefonu dla starszej osoby.

Telefon dla seniora – dlaczego powinien go mieć?

Telefon stacjonarny dla seniora – czy to dobry pomysł? Taki telefon jest wciąż głównym urządzeniem wielu starszych osób, które korzystają z niego w celu komunikowania się z najbliższymi.

Rozwiązanie to posiada jednak swoje wady, przede wszystkim taki telefon  jest na stałe związany z konkretnym mieszkaniem. Telefony komórkowe pozbawione są tej cechy, co ma szczególne znaczenie dla osób starszych. Dlaczego? Przede wszystkim urządzenia mobilne można mieć zawsze ze sobą. Może okazać się to kluczowe, jeżeli np. senior poczuje się źle podczas spaceru i będzie musiał szybko wezwać pomoc. Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości, zaś szybkość z jaką zostanie udzielona pierwsza pomoc, może mieć kluczowe znaczenie dla życia i zdrowia osoby starszej.

Jaki telefon dla seniora wybrać?

Przede wszystkim należy zaznaczyć jedną istotną kwestię – smartfon nie będzie odpowiednim wyborem dla większości osób w słusznym wieku. Seniorzy miewają problemy z obsługą komputera lub bardziej skomplikowanych telefonów, co wynika z faktu, że nie są przyzwyczajeni do korzystania z bardziej zaawansowanych technologii. Muszą również zrozumieć mechanizm działania takich urządzeń, zanim zaczną z nich korzystać. Zdarzają się oczywiście odstępstwa od tej reguły, jednak w większości przypadków dla starszych osób zalecane są proste telefony komórkowe.

Dla seniora telefon z klawiaturą

Zazwyczaj osoby starsze mają problemy z posługiwaniem się ekranem dotykowym. Dlatego zaleca się, by senior dostał telefon z klawiaturą. Klawisze są wyczuwalne i namacalne, przez co obsługa takiego urządzenia nie będzie abstrakcją dla starszej osoby, co zdarza się w przypadku technologii dotykowych.

Telefon dla seniora – na co zwracać uwagę?

Jak zostało wspomniane, warto wybrać telefon z klawiaturą. Należy jednak podczas wyboru uwzględnić fakt, w jakim stanie znajduje się wzrok seniora.

Powszechnym schorzeniem są zaburzenia wzroku (np. dalekowzroczność), w wyniku czego osoby starsze potrzebują np. okularów do czytania. W takim przypadku najlepiej by klawiatura posiadała duże i widoczne klawisze.

Telefon dla seniora nie powinien posiadać zbyt rozbudowanych funkcji. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych. Sporadycznie będzie też używany do pisania SMS-ów, zaś korzystanie z Internetu będzie naprawdę unikalnym działaniem.

Telefon dla seniora – każdy człowiek jest inny

Biorąc pod uwagę kwestię rozmaitości funkcji, warto wziąć pod uwagę charakter seniora. W większości przypadków proste urządzenia będą idealne. Jednak nie każdy człowiek jest taki sam.

Bywa niekiedy i tak, że starsza osoba ma w sobie tyle werwy i chęci do życia, których pozazdrościłby niejeden młodzieniec. Oferowanie takim seniorom prostych urządzeń mobilnych może zostać odebrane jako próba wmówienia, że są starzy – chociaż wcale się tak nie czują. Wszak każdy ma tyle lat, na ile się czuje. Takiemu seniorowi można zakupić smartfon, o ile oczywiście sam już tego nie zrobił.

Telefon dla seniora – karta czy abonament

Wybierając telefon komórkowy dla seniora, warto zastanowić się nad formą płatności za używanie karty SIM i korzystanie z przypisanego do niej numeru. Zasadniczo na rynku istnieją dwie formy – telefony na kartę i telefony na abonament. Oba rozwiązania mają swoje plusy, jak i minusy.

Karta dla seniora – plusy i minusy

Zaletą telefonów na kartę jest zazwyczaj atrakcyjniejsza cenowo oferta. Połączenia oraz SMS-y są tańsze.

Wadą jest jednak konieczność pamiętania o systematycznym doładowaniu konta, by móc dzwonić i wysyłać wiadomości.

Takie rozwiązanie jest zalecane w przypadku, gdy obowiązek doładowania karty spoczywa np. na dzieciach lub wnukach seniora.

Abonament dla seniora – plusy i minusy

Telefon dla seniora można również wziąć w płatności abonamentowej. Zaletą jest to, że nie trzeba wówczas pamiętać o doładowaniach. Wystarczy raz w miesiącu opłacić rachunki, by móc korzystać z urządzenia i jego dostępnych możliwości.

Jednak wadą są zazwyczaj mniej atrakcyjne oferty. Do minusów należy również zaliczyć to, że podpisana umowa zobowiązuje do korzystania z oferty przez określony w niej czas. Zatem jeżeli nawet jakiś operator będzie kusić tańszymi połączeniami, senior będzie zobowiązany do tego, by dotrwać do końca umowy.

Komórka dla seniora – jakie modele?

Telefony komórkowe są szeroko dostępne na rynku – cechuje ich różnorodność zarówno pod względem producentów, modeli, jak i przeznaczenia. Fakt coraz większego zainteresowania takimi urządzeniami wśród seniorów również nie został pominięty. Z tego powodu ten segment na rynku nieustannie się rozwija, co owocuje coraz nowszymi rozwiązaniami i coraz większym wyborem wśród modeli dedykowanych najstarszym klientom.

Telefon komórkowy dla seniora – Maxcom

Wiodącym producentem i pionierem w tym segmencie jest firma Maxcom. To ona wprowadziła pierwszy telefon dla seniora, z dużą klawiaturą i czytelnymi klawiszami.

Telefon dla seniora - Maxcom

źródło zdjęcia: materiały producenta – firma MAXCOM (maxcom.pl)

Telefon z dużymi, czytelnymi przyciskami

Model MM462 został zaprezentowany i udostępniony do sprzedaży jeszcze wówczas, gdy inni producenci telefonów eksperymentowali z pierwszymi dotykowymi modelami. Cena rynkowa również jest atrakcyjna, ponieważ takie urządzenie można nabyć w cenie ok. 107 zł.

Telefon dla seniora - MM462

źródło zdjęcia: materiały producenta (maxcom.pl) – model MM462

Telefon dla seniora, który chce być elegancki i nowoczesny

O wiele bardziej nowoczesną odmianą telefonu komórkowego dla seniora od firmy Maxcom jest model Comfort MM721. Od powyższego modelu różni się przede wszystkim funkcjonalnością (multimedia np. radio, aparat i funkcja latarki), eleganckim designem i nieco mniejszą klawiaturą. Ten model jest droższy od Maxcom MM462, ma jednak więcej aplikacji i udogodnień, które z pewnością doceni każdy nowoczesny senior.

Telefon dla seniora - MM721

źródło zdjęcia: materiały producenta (maxcom.pl) – model MM721

Komórka jak telefon stacjonarny

Producenci telefonów zdają sobie sprawę z tego, że niektórzy seniorzy preferują telefony stacjonarne. Nie trzeba wówczas pamiętać o tym, gdzie się odłożyło telefon, ponieważ ma on swoje stałe miejsce w stacji dokującej.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma Maxcom wprowadziła na rynek model Comfort MM715 SOS. Komórka posiada czytelny układ klawiatury, z którym poradzą sobie bez problemu osoby w każdym wieku. Dodatkowo wyposażona jest w szereg prostych udogodnień (m.in. takie jak: aparat, latarka, funkcja głośnomówiąca, aparat).

Telefon dla seniora - MM715

źródło zdjęcia: materiały producenta (maxcom.pl) – model MM715 SOS

Pamiętajmy, że w większości przypadków telefon dla seniora nie może być skomplikowany. Zbyt wiele wbudowanych funkcji podziała jak odstraszacz dla starszej osoby, która w konsekwencji nie będzie korzystać z takiego urządzenia, pozostając przy ofercie stacjonarnej. Jeżeli jednak senior interesuje się światem i nowościami technologicznymi, warto zainwestować w dedykowany ku temu model, bardziej nowoczesny.

Rolą dzieci i wnuków jest, by przekonać bliską nam starszą osobę do telefonów komórkowych – z uwagi na zdrowie i życie dziadka lub babci. Może zdarzyć się, że któreś z nich zasłabnie podczas spaceru i niezbędna będzie natychmiastowa interwencja. Jeżeli senior nie będzie mieć przy sobie telefonu komórkowego, taka pomoc może nie przyjść wtedy, kiedy będzie najbardziej potrzebna. Może mieć to niekorzystne konsekwencje dla zdrowia, a nawet i życia osoby w podeszłym wieku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ