Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
02 Wrz, 2017 - 01:00
Najlepsze techniki scrapbooking - wszystko o embossing

Najlepsze techniki scrapbooking – wszystko o embossing

Julia Ziółkowska

Najciekawsze techniki scrapbooking to między innymi embossing. Sposoby zdobienia tą techniką są intuicyjne i łatwe do wykonania, a efekty niesamowite.

Embossing jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wyrafinowanych technik używanych w dziedzinie zdobienia, jaką jest scrapbooking. Dziś dowiemy się jak ją stosować i jak zdobić nią przedmioty.

Embossing na gorąco jest sposobem zdobienia papieru, tektury, którego można używać do tworzenia obrazków, kartek pocztowych, listów, opakowań i innych przedmiotów. Embossować można nie tylko papier – tę technikę możemy zastosować także na drewnianych listewkach, ramkach zdjęć i czymkolwiek, co możemy pokryć tuszem a potem pudrem i podgrzać do temperatury około 150 stopni Celsjusza, na przykład bombkach. Najlepsze techniki scrapbooking to właśnie embossing – poniżej ukazujemy jak zastosować tę metodę.

Dowiedz się więcej: Scrapbooking – sztuka zdobienia krok po kroku >>

Embossing – jak uczynić scrapbooking jeszcze piękniejszym

Aby zacząć używać tej pięknej techniki scrapbooking potrzebujemy, oprócz papieru oraz specjalistycznych tuszów i pudrów, również nagrzewnicy do embossingu.

  • Tusze do embossingu zazwyczaj są bezbarwne. Można również użyć innych wolnoschnących tuszy.
  • Przydadzą się także stempelki, po to aby utworzyć wzór na kartce.
  • Zróżnicowane efekty uzyskamy za pomocą pudrów. Mogą być one w różnych kolorach, z brokatem bądź bez, złote, srebrne, drobno- lub gruboziarniste. Do mniejszych detali lepsze są pudry drobnoziarniste, które wypełnią wzorek bardzo precyzyjnie i dokładnie.

 

Embossing krok po kroku

1. Najpierw tworzymy na kartce lub wybranym przedmiocie wzór z tuszu. W tym celu używamy stempelka lub pędzelka. Dostępne są także specjalne markery z tuszem do embossingu, dzięki którym możemy stworzyć napisy. Należy pamiętać, żeby stempelek był dokładnie pokryty przeźroczystym tuszem, ponieważ odbity wzór będzie później obrazkiem.

2. Wysypujemy na przygotowany wzór dość dużą ilość pudru. Puder musi całkowicie pokryć tusz i się do niego przykleić. Możemy lekko potrząsać kartką, aby puder dostał się do wszystkich przestrzeni obrazka. Nadmiar pudru wsypujemy z powrotem do słoiczka.

3. Podgrzewamy obrazek do momentu, gdy puder się stopi i utworzy wypukły wzór. Już chwilę po zakończeniu podgrzewania jest on trwały i suchy.

Potrzebujemy do tego specjalistycznego urządzenia, gdyż zwykła suszarka do włosów ma zbyt niską temperaturę. Koszt nagrzewnicy to około 50-60 złotych. Jest to dobra inwestycja, ponieważ urządzenie może służyć również do suszenia innych elementów malarskich wykorzystujących techniki scrapbooking.

Embossing – efekt wypukłego napisu

Najlepsze techniki scrapbooking - wszystko o embossing - krok po kroku

Embossing – efekt koronki

 

Embossing – różnorodne efekty, jakie możemy uzyskać

Co możemy uzyskać stosując technikę? Możliwości jest wiele, między innymi wzory i napisy, które są wypukłe i mogą być punktem wyjścia do tworzenia bardziej skomplikowanych zdobień. Możemy mieszać ze sobą poszczególne techniki scrapbooking: dodawać wycinanki, ozdobne kamyczki, malować wypukłości farbkami.

Bardzo popularne jest tworzenie białych wzorów na białej kartce, co daje bardzo estetyczne efekty wypukłości podobnych do koronek, przy czym wzory ich zależą jedynie od pomysłowości twórcy. Mogą to być eleganckie czcionki, motyle, ważki, kokardki, kwiaty, grubsze i cieńsze paseczki lub kratka. Dzięki temu nasz scrapbooking nabierze nowego wymiaru.

 

Gruboziarnisty puder daje efekty bardziej szorstkie. Jest idealny do wykonania niektórych pomysłów: wygląda jak piasek lub tworzy powierzchnię podobną do kamienia. Do delikatnych i gładkich wzorów, jak i do precyzyjnych cienkich linii najlepszy będzie puder drobnoziarnisty. Jest on dostępny w różnych wariantach i kolorach, może być lśniący lub matowy.

Można również mieszać puder do embossingu z brokatem lub innymi substancjami, ważne aby nie spalały się one pod wpływem wysokiej temperatury, jak na przykład plastik. W ten sposób możemy wzbogacić naszą technikę zdobienia.

 

Warto wiedzieć: gdy nie mamy nagrzewnicy możemy użyć żelazka. Po prostu kładziemy papier z tuszem i pudrem na powierzchni rozgrzanego żelazka ( stroną bez obrazka w kierunku metalowej stopy żelazka).

Embossing na gorąco na pewno daje dużo satysfakcji, jest dość prosty w wykonaniu i efektowny. Warto zdecydować się na tę technikę w swoim domu.

Najlepsze techniki scrapbooking - wszystko o embossing - akcesoria

ZOBACZ RÓWNIEŻ