Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
26 Paź, 2018 - 10:25

Taryfikator mandatów w Niemczech i obowiązujące zasady ruchu drogowego

Mariola Krzyżak

Jak wygląda taryfikator mandatów w Niemczech i jakie zasady obowiązują na drogach? Dowiedz się więcej i jedź bezpiecznie do celu!

W kraju naszych zachodnich sąsiadów istnieją rygorystyczne przepisy ruchu drogowego, które ściśle regulują zasady poruszania się po różnego rodzaju drogach. Za ich nieprzestrzeganie grozi nam surowa kara. Jak wygląda taryfikator mandatów w Niemczech i za jakie przewinienia będziemy musieli sięgnąć głębiej do portfela? Odpowiadamy!

Zasady ruchu drogowego – najważniejsze różnice i taryfikator mandatów w Niemczech

Cały świat kocha niemieckie autostrady! Przede wszystkim dlatego, że to jedyne miejsce na mapie, gdzie bez ograniczenia można docisnąć pedał gazu. Szerokie, wielopasmowe jezdnie zachęcają do sprawdzenia prawdziwej szybkości auta. Pamiętajmy jednak, że nie warto jeździć szybciej, niż nasz anioł stróż potrafi latać. Nie jest też prawdą, że bez górnej granicy prędkości można jeździć po każdej autostradzie, a duża szybkość jest w pełni akceptowana!

Ogólne zasady poruszania się po drogach naszych zachodnich sąsiadów nie różnią się znacznie od tego, co znamy z polskich realiów. Również taryfikator mandatów w Niemczech jest oparty na karach za podobne wykroczenia. Jest jednak kilka ważnych wskazówek dotyczących obowiązujących tutaj reguł, które pozwolą nam na bezpieczne dotarcie do celu i uniknięcie mandatów.

Zasady poruszania się po niemieckich autostradach

Jak to jest na prawdę z brakiem limitu prędkości?

Brak ograniczenia tempa jazdy sprawia, że poruszanie się z dużą prędkością po autostradzie (jeżeli nie ma znaków zakazu przekraczania określonej szybkości) nie będzie karane przez mandaty. Jednak zalecana prędkość na każdej niemieckiej drodze tego typu wynosi 130 km/h. Oznacza to, że pomimo braku karania mandatami, w razie wypadku można ponieść współodpowiedzialność z tytułu jazdy z wysoką prędkością.

Należy także zwracać baczną uwagę na znaki. To one decydują o tym, gdzie można jechać z jaką prędkością. Na wielu odcinkach mogą się pojawić np. ograniczenia do 120 km/h. Przed wjazdem do tuneli natrafimy natomiast zazwyczaj na znaki nakazujące zmniejszenie prędkości do 80 km/h.

Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym według taryfikatora mandatów w Niemczech jest surowo karane. Już 20-30 km/h więcej na liczniku będzie kosztować nas 80 euro i 1 punkt karny. Wraz ze zwiększaniem się prędkości kwota ta znacznie się powiększa. Przekroczenie szybkości o ponad 70 km/h skutkuje mandatem w wysokości 600 euro, 2 punktami karnymi i 3 miesiącami bez prawa jazdy.

Dowiedz się więcej: Punkty karne: aktualny taryfikator mandatów w Polsce

Taryfikator mandatów w Niemczech i obowiązujące zasady ruchu drogowego

Wjazd i zjazd z autostrady

Przy wjeździe na autostradę należy, podobnie jak w Polsce, zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, aby korzystając z pasa rozbiegowego, przyspieszyć prędkość na tyle, aby płynnie wjechać na główny pas. Przy zjeździe natomiast odpowiednio wcześnie sygnalizujmy zamiar opuszczania autostrady lub jej zmiany.

Na niemieckich trasach często spotka się mnóstwo rozwidleń, a autostrady szybko przechodzą jedna w drugą, dlatego kierunkowskaz to nasz najlepszy przyjaciel. Należy zachować dużą czujność przy wybieraniu wjazdu na drogę, by nie pomylić go ze zjazdem, co zdarza się wielu początkującym kierowcom na niemieckich trasach. Taki błąd oprócz ogromnego niebezpieczeństwa będzie kosztować nas od 75 do 110 euro.

Dowiedz się więcej: Autostrady w Polsce – jak jeździć bezpiecznie i kulturalnie

Zachowanie odpowiedniego dystansu do innych pojazdów

Bardzo ważnym przepisem dotyczącym nie tylko dróg szybkiego ruchu jest ten mówiący o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Niedostosowanie się do zasad jest surowo karane, a taryfikator mandatów w Niemczech przewiduje znacznie wyższe kary niż w Polsce.

Jaki mandat może nam grozić? Przy prędkości powyżej 130 km/h zbyt mała odległość, w zależności od tego, jak blisko zderzaka sąsiada jechaliśmy, może kosztować nas od 100 do 400 euro, punktami karnymi, a także zatrzymaniem prawa jazdy na okres nawet 3 miesięcy. Wysokość mandatu będzie stopniowo maleć wraz z mniejszą prędkością oraz większym dystansem zachowanym w stosunku innych pojazdów.

Polacy w Niemczech muszą pamiętać o tym, że na wielu autostradach montowane są specjalne urządzenia mierzące tą wartość, dlatego policja może w precyzyjny sposób określić wysokość kary.

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w terenach zabudowanych

Pierwszeństwo przejazdu z prawej strony

Różnicą, która może zaskoczyć wielu kierowców rozpoczynających jazdę po niemieckich drogach, może być zasada pierwszeństwa przejazdu. Na większości mniej ruchliwych ulic obowiązuje reguła, w myśl której pierwszeństwo przejazdu posiada osoba nadjeżdżająca z prawej strony, pod warunkiem, że znaki nie mówią inaczej. W praktyce oznacza to, że na mniej ruchliwych ulicach przed każdą drogą wjazdową należy zwolnić na tyle, by móc bezpiecznie ocenić to, czy nikt nie zbliża się w naszym kierunku z prawej strony.

Za wymuszenie pierwszeństwa grozi mandat 25 euro. Jeżeli w przypadku wymuszenia dojdzie do poważniejszych szkód, sprawca zostanie ukarany karą 120 euro i 1 punktem karnym.

Taryfikator mandatów w Niemczech i obowiązujące zasady ruchu drogowego

Przejścia dla pieszych

Taryfikator mandatów w Niemczech przewiduje wysokie kary za nieodpowiednie zachowanie w pobliżu przejść dla pieszych. W kraju naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje zasada bezwzględnego pierwszeństwa pieszych.

Prowadząc pojazd, podczas zbliżania się do pasów jesteśmy zobowiązani do zredukowania prędkości na tyle, aby móc zahamować w momencie, gdy pieszy zdecyduje się wejść na jezdnię. Za niedostosowanie prędkości przy przejściu, na które chciał wejść pieszy, niemiecka policja naliczy mandat w wysokości 80 euro oraz 1 punkt karny. Jeżeli w sytuacji takiej dojdzie do zagrożenia innych uczestników ruchu, kara wzrośnie 100 euro, a spowodowanie wypadku będzie kosztować nas 120 euro.

Niemiecka plakietka ekologiczna

W Niemczech obowiązują strefy, w których zakazany jest wjazd samochodów o zbyt dużej emisji szkodliwych substancji. Każdy z pojazdów musi mieć przyklejoną na szybie specjalną plakietkę: zieloną, pomarańczową lub czerwoną, które wydawane są na podstawie dowodów rejestracyjnych. Tylko zielona plakietka upoważnia nas do wjazdu do określonych znakami stref, które obejmują najczęściej miasta. Za jej brak możemy zostać obciążeni mandatem w wysokości 80 euro.

Taryfikator mandatów w Niemczech – koszt najpopularniejszych wykroczeń

Podejmowana przez nas praca w Niemczech wymaga często dojazdów samochodem do miejsca zatrudnienia. Niemieckie drogi pokonujemy także bardzo często podczas wyjazdów na zagraniczne wycieczki. W kraju naszych zachodnich sąsiadów jeździ się bardzo komfortowo, jednak za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą nam surowe kary. Poniższą listę wysokości mandatów warto potraktować więc jako przestrogę i motywację do baczniejszego kontrolowania się za kierownicą.

  • przejazd na czerwonym świetle: 90 euro i 1 punkt karny, a w przypadku kiedy światło pali się dłużej niż 1 sekundę 200 euro oraz 2 punkty karne oraz odebranie prawa jazdy na minimum miesiąc,
  • wyprzedzanie prawym pasem: minimum 30 euro w terenie zabudowanym, a 100 euro i 1 punkt karny poza nim,
  • używanie telefonu za kierownicą bez zestawu głośnomówiącego: 100 euro i 1 punkt karny. Jeżeli stworzymy zagrożenie: 150 euro, 2 punkty karne oraz miesiąc bez prawa do jazdy,
  • jazda pod wpływem alkoholu: przekroczenie zakazu jazdy przy promilach powyżej 0,5 za pierwszym razem kosztuje 500 euro, 2 punkty karne i miesiąc zakazu jazdy, za drugim razem 1000 euro, 2 punkty oraz 3 miesiące zakazu jazdy. Jeżeli jednak w naszej krwi znajduje się powyżej 0,3 promila, a policjant uzna, że stworzyliśmy zagrożenie, to dostaniemy 3 punkty karne, może nam zostać zabrane prawo jazdy lub otrzymamy karę pieniężną.

Taryfikator mandatów w Niemczech przewiduje restrykcyjne kary pieniężne za łamanie przepisów drogowych. Być może to właśnie dlatego tutejsze drogi są uważane za bezpieczne, a liczba wypadków jest statystycznie mniejsza niż w Polsce. Jeżdżąc po drogach naszych zachodnich sąsiadów, warto bacznie przyglądać się znakom i przestrzegać przepisów, gdyż ich ignorowanie może okazać się dla nas nie tylko niebezpieczne, ale też kosztowne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ