Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
05 Sty, 2019 - 00:00
Tanie zaproszenia ślubne - na czym zaoszczędzić?

Tanie zaproszenia ślubne – na czym zaoszczędzić?

Grzegorz Bryszewski

Jak stworzyć eleganckie i jednocześnie tanie zaproszenia ślubne? Podpowiadamy skuteczne sposoby na obniżenie kosztów przygotowania zaproszeń dla gości.

Wystarczy skromna porcja kreatywności i nieszablonowe myślenie, by stworzyć naprawdę tanie zaproszenia ślubne, które nie stracą na jakości. W naszym tekście wskazujemy najważniejsze sposoby oszczędzania na zaproszeniach i podpowiadamy, w jaki sposób za pomocą dobrego pomysłu stworzyć oryginalne zaproszenia ślubne, które nie zrujnują naszego weselnego budżetu.

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

Na rynku zaproszeń ślubnych obowiązuje właściwie jedna zasada – im bardziej skomplikowany i indywidualny projekt, tym będzie on droższy. Właśnie dlatego ekskluzywne, eleganckie i oryginalne zaproszenia ślubne kosztują nawet kilkanaście złotych za sztukę.

Taka cena nie wydaje się zaporowa, gdy organizujemy małe wesele dla dwudziestu osób, ale gdy gości będzie dwustu, to koszt kupna takiej papeterii ślubnej stanie się nagle wyjątkowo wysoki.

Tanie zaproszenia ślubne można znaleźć w ofercie wyspecjalizowanych firm (warto sprawdzić oferty specjalne, promocje i wyprzedaże) i na serwisie Allegro. Właśnie tam proste, ale wciąż eleganckie i pomysłowe zaproszenia kosztują na przykład 1,5 zł za sztukę. Czasem w tej cenie zawarta jest też koperta. W wybranych przypadkach we wspomnianej cenie znajduje się także możliwość zmiany paru elementów, co sprawia, że jest to wyjątkowo korzystna cenowo oferta.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą

Gotowe tanie zaproszenia ślubne znaleźć można w Internecie

źródło zdjęcia: Getty Images / DejanSredojevic

Tanie zaproszenia ślubne – zrób to sam!

Najlepszym sposobem na tanie zaproszenia ślubne jest wykonanie ich własnoręcznie od A do Z. Do samodzielnego zaprojektowania zaproszeń ślubnych oraz ich wydrukowania niezbędne będą następujące narzędzia i materiały:

  • dobra drukarka atramentowa kolorowa,
  • papier samoprzylepny,
  • papier do wydrukowania zaproszeń,
  • gilotyna do papieru,
  • dobrej jakości koperty,
  • ewentualne dodatki ozdobne – wstążki, sznurek, małe kwiatki.

Drukarka

To urządzenie powinno obsługiwać papier o różnej grubości i umożliwiać drukowanie zdjęć w kolorze w dobrej jakości. Najlepiej sprawdzą się urządzenia półprofesjonalne. Warto spróbować je wypożyczyć od znajomych. Dobra drukarka będzie także konieczna, jeśli planujemy stworzyć zaproszenia ślubne ze zdjęciem.

Papier

Papier samoprzylepny kosztuje około 20 złotych za 10 arkuszy. Jeśli chodzi o papier do wydrukowania zaproszeń, może to być papier wizytówkowy albo kredowy. W przypadku zaproszeń ślubnych najlepiej sprawdzi się papier o gramaturze 250g/m2-350g/m2.

Gilotyna do papieru

Najtańsza będzie kosztowała około 30 złotych. Gilotyna powinna być metalowa, ponieważ plastikowa może słabo sprawdzić się do tworzenia kilkudziesięciu tanich zaproszeń ślubnych.

Koperty i dodatki

O tym, gdzie kupić powyższe materiały poligraficzne, powinna zadecydować liczba zaproszeń do stworzenia. Jeśli planujemy stworzyć mniej niż 20 zaproszeń, to papier, koperty i gilotynę można kupić w najbliższym sklepie papierniczym. Jednak gdy zaproszeń będzie więcej, to warto rozważyć kupno materiałów w hurtowni lub poszukać tanich ofert na serwisie Allegro.

Staranne zakupy powinny także zdecydowanie obniżyć koszt jednostkowy zaproszeń. Niektórym blogerom ślubnym udało się stworzyć ekskluzywne i naprawdę tanie zaproszenia ślubne, które kosztowały zaledwie 60 groszy za sztukę. To poważne oszczędności, bo podobne druki w specjalistycznych sklepach mogą kosztować nawet 6 złotych za sztukę.

Tanie zaproszenia ślubne najlepiej zrobić własnoręcznie

źródło zdjęcia: Getty Images / CapturedNuance

Najważniejszy będzie projekt

Jakim programem stworzyć wzór zaproszenia?

Osoby posiadające doświadczenie w programach graficznych, mogą od razu usiąść do Adobe Illustratora i właśnie tam opracować swój wzór. W innym przypadku warto zastosować darmowe programy on-line do projektowania grafiki (np. Canva, Crello), które oferują wiele możliwości, a ich używanie jest wyjątkowo łatwe i intuicyjne.

Aby ułatwić sobie pracę, warto znaleźć albo kupić wzory zaproszeń do przerobienia. Można jest znaleźć na wyspecjalizowanych stronach internetowych albo na portalach sprzedających zdjęcia i grafiki.

Wspomniane strony mogą być także cenną wskazówką na temat modnych i popularnych wzorów papeterii ślubnej. Od kilku lat są modne zaproszenia ślubne w stylu boho albo zawierające wyraźnie minimalistyczne wzory.

Po przygotowaniu projektu wystarczy wydrukować zaproszenia, uzupełnić o dodatkowe elementy i wysłać do odbiorców.

Wspomniany wcześniej papier samoprzylepny sprawdzić się może w przypadku konieczności wysyłania kilkudziesięciu lub kilkuset zaproszeń. Możemy więc na nim wydrukować (konieczna będzie elegancka i szykowna czcionka) dane adresowe odbiorców zaproszeń i nalepić je na kopertach. To będzie o wiele szybsze rozwiązanie niż samodzielne adresowanie kopert, które wymaga starannej kaligrafii i cierpliwości.

Jeśli nasze tanie zaproszenie ślubne ma być także eleganckie i oryginalne, to warto dodać do nich elementy dekoracyjne – przewiązać sznurkiem lub wstążką, albo dodać do druków motywy kwiatowe.

Co zamieścić na zaproszeniach ślubnych?

Przed rozpoczęciem projektowania własnych zaproszeń na ślub warto dokładnie przemyśleć i ustalić ich zawartość.

W najprostszym i najtańszym wydaniu zaproszenia będą miały więc wyłącznie funkcję informacyjną, czyli na przykład wskazywały jedynie datę oraz miejsce tej ogromnie ważnej uroczystości. Nawet wtedy warto jednak pomyśleć o zawarciu w zaproszeniu konieczności potwierdzenia przybycia (ułatwi to obliczenie finalnej liczby gości i załatwienie formalności z lokalem) i podaniu do siebie bezpośredniego kontaktu telefonicznego.

Bardziej skomplikowane zaproszenia zwykle zawierają takie dodatkowe elementy jak:

  • informacja o prezentach (tutaj można delikatnie i taktownie zasugerować, że Para Młoda chciałaby otrzymać pieniądze zamiast prezentów),
  • mapka dojazdowa,
  • informacja o noclegu,
  • informacja o charakterze uroczystości (tutaj można wspomnieć, że wydarzenie ma np. charakter bezalkoholowy).

Oczywiście nie wszystkie powyższe elementy muszą się znaleźć na zaproszeniu. Samodzielne ich wykonanie umożliwi natomiast dostosowania projektu do swoich potrzeb. Można także stworzyć własne tanie zaproszenia ślubne w kilku wersjach, gdzie inna treść będzie kierowana dla najbliższych znajomych, a inna treść pojawi się w zaproszeniach na ślub kierowanych do dalekiej rodziny.

Dowiedz się więcej: Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem

Tanie zaproszenia ślubne mogą być też piękne i oryginalne - wystarczy je ciekawie ozdobić

źródło zdjęcia: Getty Images / VictoriaBee

Dlaczego warto samodzielnie stworzyć zaproszenia ślubne?

Własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie zaproszeń ślubnych to przede wszystkim szansa na znaczne obniżenie kosztów, ale nie tylko. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji, jakie często zdarzają się przy zamówieniu zaproszeń gotowych np. opóźnienia drukowania albo zaginięcie paczki pocztowej wysłanej do nas przez drukarnię.

Własne tanie zaproszenia ślubne można także niemal od ręki poprawić i udoskonalić. Zaletą samodzielnego projektu może być także możliwość stworzenia nietypowych i naprawdę oryginalnych zaproszeń ślubnych.

Oszczędność czasu

Większość sklepów z zaproszeniami każe czekać ponad 14 dni na wykonanie projektu zaproszeń. Samodzielne wykonanie tanich zaproszeń ślubnych potrwa zdecydowanie krócej.

Szansa na prawdziwie indywidualne zaproszenia

Nie zawsze nasze oczekiwania uda się przekazać wykonawcom w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, tym bardziej że część sklepów oczekuje e-mailowych instrukcji na temat projektu. Samodzielna praca to szansa na cierpliwe i skrupulatne dopasowanie projektu do swoich oczekiwań, brak kompromisów i presji czasu.

Ciekawa zabawa

W tworzenie własnych, tanich zaproszeń ślubnych można włączyć świadków albo rodzinę. W takim wypadku proces powinien być łatwiejszy i pozwoli nam na sprawdzenie, czy także podczas uroczystości weselnej będziemy mogli liczyć na konkretną i skuteczną pomoc ze strony bliskich. Jeśli uda się rozłożyć proces projektowania tanich zaproszeń ślubnych w czasie, to Para Młoda będzie mogła je tworzyć wieczorami, w wolnej chwili i potraktować jako kreatywne i nietuzinkowe spędzanie wspólnego czasu.

Chcąc mieć tanie zaproszenia ślubne, warto wykonać je własnoręcznie. Samodzielne stworzenie zaproszeń pozwoli nie tylko oszczędzić pieniądze, ale może być też formą ciekawej zabawy oraz sprawdzeniem swoich kreatywnych umiejętności. Takie zadanie docenią także osoby, które chcą przygotować uroczystość bliską ideału. A samodzielnie przygotowane i tanie zaproszenia ślubne na pewno spełnią w 100% zakładane oczekiwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ