Joanna Kania
Joanna Kania
27 Gru, 2018 - 00:00
Jak zorganizować tanie wyjazdy weekendowe?

Jak zorganizować tanie wyjazdy weekendowe?

Joanna Kania

Tanie wyjazdy weekendowe pozwalają nam wypocząć i nabrać sił do nowych wyzwań. Sprawdź niezwykłe miejsca i ciekawe pomysły na niezapomniany weekend.

Tanie wyjazdy weekendowe są doskonałym sposobem na relaks po męczącym tygodniu pracy. Pozwalają nam odpocząć, odprężyć się, zregenerować, nabrać sił i naładować akumulatory na nadchodzące kolejne 5 dni pracy.

Nawet jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni, to nie warto spędzać kolejnego weekendu na kanapie przed telewizorem. Zmobilizujmy się i wyruszmy w krótką weekendową podróż. Możliwości jest bardzo wiele. Zaczynając od wypraw w malownicze miejsca znajdujące się niedaleko miejscowości, w której mieszkamy, a kończąc na tanich wyjazdach weekendowych typu city break, spędzanych w najpiękniejszych miastach Europy.

Blisko jest pięknie i tanio

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie skarby kryją się w naszej najbliższej okolicy. Czasem wystarczy pojechać zaledwie kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt kilometrów dalej, aby odkryć malownicze miejsca spacerowe, urokliwe dolinki i wąwozy, przepiękne szlaki turystyczne w rezerwatach przyrody oraz niezwykłe zabytki i lokalne osobliwości.

Wycieczki w Polsce centralnej

Weekend to idealny moment na poznawanie nieznanych perełek turystycznych w naszym regionie. Mieszkańcy centralnej Polski stosunkowo najbliżej mają nieskażone cywilizacją tereny, czyli Puszczę Białowieską, ukryte jeziora Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, urzekające tereny bagienne Polesia oraz zachwycające rozlewiska Roztocza. Te niezwykłe miejsca, unikatowe na skalę nie tylko Europy, ale i świata, są tak blisko! Warto je zwiedzić w czasie krótkich i tanich wycieczek sobotnio-niedzielnych.

Tanie wyjazdy weekendowe - Mazury

źródło zdjęcia: Getty Images / ysuel

Ciekawe miejsca w północnej Polsce

Dla osób mieszkających na północy Polski najbliższym kierunkiem weekendowym jest oczywiście Bałtyk. Na krótki wypoczynek w czasie weekendu wybierajmy jednak miejsca nieoczywiste. Pomorze skrywa wiele atrakcji.

Możemy pojechać na malowniczą wyspę Uznam lub na jedną z kilkudziesięciu mniej znanych wysepek takich, jak Chełminek, Korsibór, Wyspa Chrząszczewska, Sobieszowska czy bezludne wyspy Wstecznej Delty Świny.

Wzdłuż całej linii brzegowej Bałtyku wciąż znajdują się urokliwe miejsca, do których zwykle nie docierają turyści. Małe porty rybackie, niewielkie wioski położone między wydmami i lasem sosnowym oraz dzikie plaże. Znajdziemy tam ciszę, spokój oraz skorzystamy z dobroczynnego oddziaływania czystego powietrza nasyconego jodem.

Na tani wyjazd weekendowy nad Bałtykiem możemy wybrać się z namiotem lub zarezerwować nocleg w kameralnym pensjonacie lub w gospodarstwie agroturystycznym. Bałtyk zawsze zachwyca. Długi spacer po piaszczystej plaży wzdłuż morza oraz świeżo smażona ryba serwowana w nadmorskiej tawernie są atrakcją o każdej porze roku.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci nad morzem

Tanie wyjazdy weekendowe nad Bałtyk

źródło zdjęcia: Getty Images / pkazmierczak

Weekend w Polsce południowej

Jeśli mieszkamy na południu Polski, warto zorganizować krótki wypad w góry. Możemy wybrać popularne Tatry lub Sudety, albo niższe i mniej znane pasma górskie takie jak Beskid Mały, Wyspowy i Niski. Zdobycie szczytu i nocleg w schronisku górskim będą prawdziwą frajdą. Co ważne, taki weekendowy reset w górach jest tani i dostępny dla każdej kieszeni.

W trakcie tanich wyjazdów weekendowych odkrywajmy także lokalne gospodarstwa agroturystyczne i niezwykłe siedliska prowadzone przez ludzi z pasją, którzy zdecydowali sią porzucić miasto i zamieszkać na wsi. Przykładem są:

  • Lavendowo,
  • Kozia Farma Złotna,
  • Dębnik 52,
  • Pstrąg Ojcowski,
  • Ranczo Frontiera,
  • Klangor,
  • Cisowe Wzgórze,
  • U Lokusza,
  • i wiele innych.

Takich oryginalnych i pięknych miejsc na nietypowe tanie wyjazdy weekendowe w Polsce, gdzie można spędzić czas z dala od cywilizacji w otoczeniu nieskażonej przyrody jest coraz więcej.

Blisko to oczywiście tanio. Mniejsza liczba kilometrów do pokonania przekłada się na niższe koszty podróży. Ponadto, odkrywane w okolicy miejsca często znajdują się poza głównymi szlakami turystycznymi, więc ceny noclegów i wyżywienia są w nich zdecydowanie niższe niż w Zakopanem, czy Sopocie. Mikrowyprawy, odkrywanie piękna regionów oraz smakowanie sezonowej i lokalnej żywności są dziś jednym z najmodniejszych trendów podróżniczych.

Dowiedz się więcej: Pomysł na weekend – Góry Świętokrzyskie

Tanie wyjazdy weekendowe w polskie góry

źródło zdjęcia: Getty Images / gkordus

City break – tanie wyjazdy weekendowe do miast

Kolejnym sposobem na tanie wyjazdy weekendowe jest tzw. city break, czyli zwiedzanie miasta w dwa lub trzy dni. To krótkie, ale bardzo intensywne wycieczki, które zazwyczaj zaczynamy w piątek wieczorem i kończymy w niedzielę. W ten sposób możemy zwiedzać miasta w Polsce (np. Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań) i za granicą (np. Paryż, Rzym, Mediolan, Wenecję, Barcelonę, Madryt, Ateny, Londyn, Sztokholm, Amsterdam, Porto, Kopenhagę, Berlin).

Jak zaplanować city break?

Możemy zorganizować city break samodzielnie lub zarezerwować weekendowe wycieczki objazdowe za pośrednictwem biura podróży. W pierwszym przypadku skorzystajmy z tanich linii lotniczych. W ten sposób najszybciej dotrzemy do miejsca docelowego. To ważne, bo w czasie city break czasu na zwiedzanie mamy bardzo niewiele. Zaledwie dwa dni. Potrzebny jest więc dobry plan podróży i odpowiednia organizacja.

Żeby nie tracić cennego czasu na dojazdy, zarezerwujmy noclegi niedaleko centrum i blisko miejsc, które chcemy zobaczyć. Poszukajmy wcześniej restauracji polecanych przez lokalnych blogerów kulinarnych lub lokali gastronomicznych wysoko ocenianych przez innych podróżników. Rekomendacji szukajmy w serwisach typu Tripadvisor.pl.

Nie zapomnijmy o wcześniejszym zarezerwowaniu przez Internet biletów wstępu do muzeów, zwłaszcza tych najbardziej popularnych takich jak: Prado w Madrycie, Luwr w Paryżu, czy Galeria Uffizi we Florencji. Dzięki temu nie będziemy stać w wielogodzinnych kolejkach.

Wybór miejsca na city break

Aby uatrakcyjnić wycieczkę, warto jest połączyć weekendowy wyjazd do europejskich metropolii z dodatkowymi atrakcjami i pojechać na wycieczkę wtedy, gdy w wybranym mieście odbywają się interesujące nas wydarzenia.

W Lizbonie wybierzmy się na koncert fado, a w Sewilli na pokaz flamenco w wykonaniu najwybitniejszych artystów. City break w Londynie połączmy ze spektaklem na West Endzie. Do Wrocławia jedźmy w czasie festiwalu filmowego Nowe Horyzonty. Jadąc na weekend do Budapesztu, wykupmy wcześniej pakiet umożliwiający korzystanie z łaźni termalnych ze specjalną zniżką. Wyjazd do Monachium zaplanujmy przed świętami Bożego Narodzenia, gdy w mieście odbywa się słynny jarmark bożonarodzeniowy. Natomiast jeśli lecimy na zakupy do Mediolanu, sprawdźmy, kiedy możemy liczyć na największe zniżki i promocje.

City break umożliwia zwiedzenie najważniejszych atrakcji miasta i poznanie jego atmosfery. Jeśli miasto nam się spodoba, zawsze możemy do niego wrócić i spędzić w nim więcej czasu. Dla osób zapracowanych, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop city break do europejskich metropolii to świetny sposób na tanie wakacje za granicą.

Dowiedz się więcej: Tanie podróżowanie – 7 najlepszych sposobów

Tanie wyjazdy weekendowe - city break

źródło zdjęcia: Getty Images / stock_colors

Aktywne weekendy

Weekend to doskonała chwila na realizację naszych pasji i zainteresowań. W sobotę i niedzielę mamy więcej czasu na to, aby pogłębiać na przykład praktykę jogi lub tai chi, jeździć na rowerze, doskonalić swoje umiejętności wspinania się, czy pływania kajakiem. Najprzyjemniej jest to robić w czasie wycieczek połączonych z intensywnym treningiem w atrakcyjnych miejscach.

Tematyczne tanie wyjazdy weekendowe zazwyczaj organizują swoim uczniom szkoły prowadzące regularne zajęcia. Sprawdźmy więc, czy nasza szkoła oferuje kilkudniowe wyjazdy.

Weekend z jogą w Beskidzie Niskim, warsztaty tai chi w Karkonoszach, a może wspinaczka na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej lub spływ kajakowy w Borach Tucholskich? W trakcie krótkiego pobytu możemy nie tylko doskonalić nasze umiejętności, ale też zrelaksować się z dala od codzienności.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Tani wyjazd weekendowy dla aktywnych

źródło zdjęcia: Getty Images / Bondariev

Dzięki tanim wyjazdom weekendowym możemy zwiedzać świat, odpoczywać i poznawać nowe miejsca, nawet jeśli mamy niewiele urlopu i ograniczone możliwości finansowe. Ciekawym sposobem na spędzenie weekendu może być zarówno krótki wypad do jednej z europejskich stolic, jak również spontaniczna wycieczka rowerowa za miasto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ