Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
24 Paź, 2018 - 00:00

Tanie rośliny doniczkowe – propozycje na każdą kieszeń

Elzbieta Tchorowska

Jakie tanie rośliny doniczkowe kupić, by zachwycały wszystkich? Nie musisz wydawać milionów, by mieć wspaniałe kwiaty doniczkowe – sprawdź nasze propozycje!

Nie potrzeba wielkich nakładów pieniężnych, by hodować w domu kwiaty. Wystarczy rozejrzeć się i wybrać tanie rośliny doniczkowe, które cechują się także stosunkowo małymi wymaganiami. Już za kilka złotych możemy kupić ciekawy okaz, a niewiele więcej wydamy na jego roczną pielęgnację. Jakie to rośliny?

Aloes zwyczajny, czyli domowa mini-apteczka

Niewielki aloes zwyczajny kosztuje około 20 złotych i jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym. Jest rośliną wieloletnią, dlatego możemy wyhodować go na o wiele większy okaz. Nie potrzebuje dużej ilości podlewania czy nawożenia. Wystarczy raz na kilka tygodni zaaplikować mu płynny nawóz. Cała butelka za kilka złotych starczy na cały sezon.

Aloes przesadzamy nie częściej niż raz na dwa lata – roślina nie ma także dużych wymagań, jeśli chodzi o donicę. Roczna pielęgnacja nie powinna nas kosztować więcej niż 20 złotych. W zamian otrzymamy roślinę, która wspaniale nadaje się do wnętrz nowoczesnych. Bez obaw możemy postawić aloes w sypialni. W nocy roślina produkuje tlen, dzięki czemu śpi nam się o wiele lepiej.

Aloes stanowi podręczną apteczkę. Jego sok działa pozytywnie na oparzenia i zmiany skórne. Poprawia także odporność i może być dodawany do wina, herbaty czy soków.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do sypialni – TOP 7

Aloes - tania i zdrowa roślina doniczkowa

źródło zdjęcia: Getty Images /somdul

Anturium Andreego, czyli elegancja w doniczce

To dość popularne i modne kwiaty doniczkowe do domu, które, choć wyglądają zachwycająco, wcale nie są drogie. Okaz o wysokości ok. 45 cm kosztuje w granicach 30 złotych. Nawóz organiczny dla niego kosztuje kilkanaście złotych, ale należy go stosować w trzykrotnym rozcieńczeniu, dzięki czemu starczy nam na dłużej. Roślinę przesadzamy co roku, używając ziemi do storczyków za kilka złotych.

Te tanie rośliny doniczkowe wyglądają przepięknie we wnętrzach nowoczesnych i dodadzą pomieszczeniu barwy i odświeżenia. Możemy wybrać jeden z kilku kolorów kwiatów, dzięki czemu dopasujemy roślinę do wystroju salonu.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące (TOP 11)

Anturium - piękne i tanie rośliny doniczkowe

źródło zdjęcia: Getty Images /Andrey Bukreev

Begonia królewska, czyli roślina o barwnych liściach

To dość ciekawa roślina, której ozdobą są wielobarwne liście. Mogą mieć kolor:

 • czerwony,
 • srebrzysty,
 • zielony,
 • bordowy.

Nie jest rośliną kwitnącą. Okaz kosztuje około 15 złotych. Używamy nawozu uniwersalnego, co jest wydatkiem rzędu kilku złotych. Przesadzamy raz w roku, ale begonia nie ma wielkich wymagań dotyczących donicy czy ziemi.

Świetnie wygląda na lekko zacienionych parapetach we wnętrzach minimalistycznych. Nie jest rośliną dużą – maksymalnie osiąga ok. 40 cm wysokości, dzięki czemu może być z powodzeniem hodowana nawet w niewielkich mieszkaniach.

Dowiedz się więcej: Małe rośliny doniczkowe idealne do niedużego mieszkania

Begonia królewska - niedroga roślina zielona do pokoju

źródło zdjęcia: Getty Images /Евгений Харитонов

Cyklamen perski, czyli tanie rośliny doniczkowe o pięknych kwiatach

Jeden okaz cyklamenu perskiego kosztuje ok. 5-6 złotych. Używamy nawozu uniwersalnego w podobnej cenie. To sprawia, że z pewnością są to tanie rośliny doniczkowezarówno do kupienia, jak i hodowania.

Niestety bardzo trudno jest dostosować cyklamen do warunków panujących w naszych domach. Roślina wyjątkowo nie lubi przenoszenia, dlatego warto jej uprawę zacząć od wilgotnego i chłodnego pomieszczenia, w którym przystosuje się do nowych warunków. Jeśli uda nam się uchować cyklamen, odwdzięczy się nam pięknymi, pachnącymi kwiatami w kolorach: białym, czerwonym lub różowym. Właściwie pielęgnowana może żyć nawet kilka lat.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Cyklamen - efektowny i tani

Echinokaktus Grussona, czyli nie może zabraknąć kaktusów

Kaktusy są uważane za najmniej wymagające i najtańsze w utrzymaniu rośliny pokojowe, nie mogło więc ich zabraknąć w rankingu na tanie rośliny doniczkowe. Oczywiście znajdziemy w sklepach okazy i za kilkaset złotych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić małego kaktusa i samodzielnie wyhodować go na wielką i wspaniałą roślinę.

Jednym z najpopularniejszych jest Echinokaktus Grussona, którego wersję o wysokości 25 cm kupimy w granicach 30 złotych. Nawóz do kaktusów to wydatek rzędu kilku złotych. Młode osobniki przesadzamy co roku, starsze raz na kilka lat, gdy donica stanie się za mała. W zamian Echinokaktus odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami w żółtym kolorze. Kaktusy można hodować w każdym wnętrzu – nowoczesnym i klasycznym, małym i dużym. Dobrze się sprawdzą jako kwiaty na skalniak.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Echinokaktus - tani kaktus na skalniak i do doniczki

źródło zdjęcia: Getty Images /Автор

Kalanchoe Blossfeldiana, czyli tanie kwiaty na skalniak

Te rośliny są sukulentami, czyli gromadzą wodę w liściach i łodygach. Świetnie nadają się na domowy skalniak. Często traktujemy je jako jednoroczne, choć są to byliny wieloletnie. Koszt zakupu jednego okazu to około 7 złotych. Stosujemy uniwersalny nawóz i standardowe donice do przesadzania, dzięki czemu hodowla rośliny także jest tania.

Kalanchoe kwitnie w zimie na bardzo wiele kolorów:

 • różowy,
 • czerwony,
 • biały,
 • pomarańczowy,
 • żółty.

Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych czy częstego podlewania. Dzięki temu jest rośliną idealną dla zapominalskich. Osiąga wysokość ok. 30 cm, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małych, minimalistycznie urządzonych mieszkaniach.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie (pokojowe i na taras) – TOP 11

Kalanchoe - tania roślina doniczkowa na skalniak

Kolumnea, czyli kwiaty zwisające dla każdego

Kolumnea to propozycja dla osób, które uwielbiają kwiaty zwisające. Koszt zakupu rośliny to około 30 złotych. Należy ją podlewać regularnie, ale nawożenia nie trzeba przestrzegać rygorystycznie. Wystarczy raz na kilka tygodni użyć standardowego nawozu dla roślin doniczkowych bez wapnia.

Kwiat osiąga długość do jednego metra, a odpowiednio przycinany będzie kształtować się według naszego życzenia. Kwitnie wiosną kwiatami o barwie czerwonej lub pomarańczowej. Ciekawie wygląda w wiszących donicach. Sprawdzi się na tarasach i balkonach.

Dowiedz się więcej: Kwiaty balkonowe zwisające – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

 

Pierwiosnek kubkowaty, czyli popularna prymulka

Prymulki są bardzo popularnymi kwiatami w naszych mieszkaniach. Nic dziwnego – pięknie kwitną, są proste w uprawie, nieduże, a przede wszystkim – tanie. Doniczka z jednym okazem to koszt rzędu 5-6 złotych. Nawozimy ją raz w miesiącu w porze kwitnienia standardowym nawozem bez azotu. Roślina odwdzięczy nam się kwiatami w kolorach:

 • białym,
 • pomarańczowym,
 • żółtym,
 • fioletowym,
 • łososiowym,
 • różowym,
 • czerwonym.

Nie osiąga dużych rozmiarów – maksymalnie jest to ok. 30 cm wysokości. Bardzo ciekawie wyglądają na parapetach we wnętrzach klasycznych czy retro, urozmaicając je swoimi kolorami.

Prymulki - popularne i tanie kwiaty doniczkowe

źródło zdjęcia: Getty Images / ncristian

Saintpaulia, czyli efektowny fiołek afrykański

Fiołki afrykańskie także są często spotykane w naszych domach. Jeden okaz kosztuje w granicach 15 złotych. Nie wymaga częstego nawożenia, ale trzeba pamiętać o podlewaniu. Te tanie rośliny doniczkowe są szczególnie popularne ze względu na całoroczne kwitnienie.

Te niewielkie rośliny osiągają maksymalnie 15 cm wysokości, więc mogą być z powodzeniem hodowane nawet w niewielkich mieszkaniach. Dobrze wyglądają w klasycznych aranżacjach.

Dowiedz się więcej: Fiołki doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych odmian

Tani i efektowny fiołek afrykański

źródło zdjęcia: Getty Images / onepony

Zygokaktus, czyli roślina o wielu nazwach

Zygokaktus, zwany inaczej jako szlumbergera, a znany pod nazwą grudnik jest rośliną, która kojarzy nam się z Bożym Narodzeniem. Stąd i jeszcze inna nazwa – kaktus bożonarodzeniowy. Kwitnie właśnie w grudniu, choć może być hodowany przez wiele lat i wydawać kwiaty także w innych miesiącach.

Cena jednego okazu wynosi kilka złotych. Nie trzeba grudnika przesadzać częściej niż raz na cztery lata, a nawozimy go praktycznie tylko w trakcie kwitnienia, a więc przez 3 miesiące w roku. Dzięki temu roślina jest nie tylko tania w zakupie, ale i w hodowli.

Grudnik kwitnie na czerwono, biało lub żółto i wspaniale dekoruje nasze mieszkanie zimą. W lecie zaś może stanowić elegancką roślinę zieloną, która doskonale czuje się na półcienistych parapetach, z dala od jaskrawego słońca.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Zygokaktus / grudnik - tania roślina doniczkowa

źródło zdjęcia: Getty Images / ClaraNila

Hodowanie roślin w domu nie musi być drogie. Tanie rośliny doniczkowe są ogólnie dostępne w każdym sklepie, a to już od nas zależy, czy uda nam się otrzymać okaz zachwycający wszystkich, który rozrośnie się na znacznie „droższą” roślinę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ