Michał Nielub
Michał Nielub
03 Wrz, 2017 - 04:00
Tanie podróżowanie - 7 najlepszych sposobów

Tanie podróżowanie – 7 najlepszych sposobów

Michał Nielub

Tanie podróżowanie po świecie jest możliwe – należy jedynie wiedzieć na czym można, a na czym nie warto oszczędzać. Oto najlepsze sposoby na cięcie kosztów!

Niskobudżetowe wakacje są atrakcyjną ofertą dla każdego turysty. Któż nie lubi zwiedzać, płacąc przy tym naprawdę niewiele? Wbrew powszechnemu przekonaniu, tanie podróżowanie jest jak najbardziej możliwe. Trzeba wiedzieć w jaki sposób i na czym oszczędzać. Podpowiadamy jak zorganizować taki wyjazd.

Tanie podróżowanie dla każdego  – 7 najlepszych sposobów

Sposób 1: Jedź poza sezonem

Ceny pobytu w okresie sezonu turystycznego mogą przyprawić o zawrót głowy. Podobne objawy możemy mieć zresztą, jeżeli w lipcu lub sierpniu wybierzemy się do Włoch – upał będzie nie do zniesienia. A może by tak pojechać we wrześniu albo w maju?

Poza oczywistym komfortem wynikającym z mniejszej liczby turystów, zostanie nam zaoferowana również niższa cena noclegów, wyżywienia i ogólnie niższy poziom cen w miejscach docelowych. A przecież Toskania jest tak samo piękna we wrześniu, jak i w sierpniu. Podróżowanie poza sezonem to więc naprawdę świetny sposób na cięcie urlopowych kosztów.

Sposób 2: Tanie podróżowanie na własną rękę

Jeżeli potrafimy posługiwać się Internetem i nieobce nam są popularne portale rezerwacyjne, skorzystajmy z tych umiejętności. Biura podróży doliczają sobie marżę do oferowanych wycieczek, co jest logiczne, bo stanowi to ich źródło utrzymania. Poza obniżeniem ceny o zysk organizatora podróży, mamy możliwość porównania cen różnych hoteli w tej samej miejscowości, a nawet regionie.

Zdarza się, że portale rezerwacyjne mają podpisane dodatkowo umowy z właścicielami obiektów noclegowych, dzięki czemu skorzystamy z niższej ceny. A może ktoś ustalił jednodniową obniżkę cen? Ciekawą alternatywą są firmy, które prowadzą strony z tzw. „zakupami grupowymi”. Warto także zainstalować przydatne aplikacje podróżnicze – ułatwią nam życie zarówno podczas planowania podróży, jak i będąc już na miejscu docelowym. Dzięki samodzielnemu zorganizowaniu całego wyjazdu – od rezerwacji noclegu, przez zakupienie transportu, po wyszukiwanie lokalnych promocji w miejscu wypoczynku, sporo zaoszczędzimy.

Sposób 3: Turystyka pielgrzymkowa

Sposobem na tanie podróżowanie jest także uprawianie turystyki pielgrzymkowej. Ta forma najbardziej jest rozwinięta w Hiszpanii oraz w Portugalii. Dotyczy korzystania ze szlaków Świętego Jakuba, który kończy się w Santiago de Campostela w Galicji (północno-zachodnia Hiszpania).

Na terenie Portugalii oraz Hiszpanii istnieje szereg miejsc, w których oferowane są noclegi dla pielgrzymów w cenie 5 euro lub tzw. co łaska. Całą Drogę Św. Jakuba można przebyć o własnych nogach lub podróżując autostopem. Nieco droższym rozwiązaniem jest podróż samolotem do miejsca, z którego chcemy rozpocząć podróż.

Chociaż są to szlaki o charakterze religijnym, to prowadzą jednak przez wiele ciekawych i cennych turystycznie miejsc – taka wyprawa może być więc nie tylko przeżyciem duchowym, ale w ogóle interesującą (i tanią) formą spędzenia urlopu.

Sposób 4: Podróż autostopem

To, w jaki sposób podróżujemy, znacznie wpływa na cenę całej wycieczki. Sposobem na tanie wakacje jest autostop. Wadą takiego rozwiązania jest to, że… tak naprawdę nie znamy do końca miejsca docelowego. Cała podróż może potoczyć się zupełnie inaczej, niż to sobie zaplanowaliśmy.

Jednak to właśnie ten element przygody sprawia, że ta forma podróży cieszy się niesłabnącą popularnością. W jednych krajach autostopowicze są zazwyczaj chętnie zabierani, w innych natomiast trzeba liczyć się z dłuższym postojem. Warto więc wcześniej rozeznać się, jak wygląda oczekiwanie na autostop w danym państwie oraz czy jest to popularna i bezpieczna forma podróży w wybranym rejonie Europy.

Dowiedz się więcej: Podróż autostopem – jak się przygotować? 

Sposób 5: Couchsurfing

Jeżeli już zdecydowaliśmy, że podróżujemy autostopem, warto zadbać o naprawdę tani, a niekiedy darmowy nocleg. Takie oferty znajdziemy na stronie serwisu Couchsurfing. Idea tej formy nocowania opiera się na poznawaniu tradycji i obyczajów u źródła, czyli mieszkańców naszego docelowego miejsca podróży.

Użytkownicy oferują miejsca noclegowe obcym ludziom zupełnie za darmo – w różnych krajach. Gwarancją bezpieczeństwa są wystawiane referencje. Profil użytkownika zawiera zdjęcie oraz opis osoby – im ciekawszy, tym lepiej. Chociaż sama rejestracja jest bezpłatna, można dodatkowo zweryfikować swoje konto – przelewając niewielką kwotę pieniędzy.

Sposób 6: Last Minute sposobem na tanie podróżowanie

Jeżeli nie interesuje nas przygoda, która jest elementem powyższych sposobów, można pokusić się o ofertę Last Minute. Dość często biura podróży tanio sprzedają ostatnie wolne miejsca przewidziane dla danej wycieczki – wynika to ze specyfiki branży organizatorów turystyki. Najczęściej polega to na tym, że z góry wykupują określoną liczbę miejsc w samolocie oraz w hotelu. Z tego powodu, jeżeli krótko przed terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej wciąż są wolne miejsca, biura podróży sprzedają je, rezygnując ze swojej marży. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić czasami nawet do 50% pierwotnej ceny.

Dzięki temu polecimy w to samo miejsce taniej, niż nasi współpasażerowie. Wada? Decydując się na podróż ofertą Last Minute musimy być elastyczni. Równie dobrze możemy wylądować w Barcelonie, na Malcie lub we Włoszech. Jednak za mniejsze pieniądze, wszędzie dobrze wypoczniemy, prawda?

Dowiedz się więcej: Czym się różni last minute od first minute

Sposób 7: Tanie wakacje w niedrogich państwach

Tanie wakacje można również spędzić w miejscach, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem turystów. W efekcie, są one najtańsze, ale nie mniej interesujące niż inne popularne kurorty turystyczne. Przykładowo, warto zwrócić uwagę na oferty takich państw, jak: Słowenia, Albania, Turcja oraz Wyspy Owcze.

Dowiedz się więcej: 10 pomysłów na tanie wakacje w Europie 

Na czym nie warto oszczędzać?

Decydując się na tanie wakacje należy pamiętać o tym, że nie na wszystkim warto oszczędzać. Niezależnie od tego, z jakiego sposobu korzystamy, pomyślmy o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dzięki temu będziemy mieć zapewnioną m.in. opiekę lekarską, pakiet NNW oraz inne świadczenia, które mogą nam się przydać w konkretnym przypadku.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży

Nie warto oszczędzać również na naszych przeżyciach. Nawet jeżeli wybierzemy się w pieszą pielgrzymkę po Hiszpanii, spróbujmy lokalnych potraw, napojów oraz alkoholu. Korzystajmy również z wyjątkowych atrakcji. Nasze wrażenia oraz doświadczenia są bezcenne i warte zainwestowania. O ile istnieją sposoby na to, aby oszczędzić na przemieszczaniu się lub na noclegu, to nie warto w trakcie wyprawy stołować się np. w McDonaldzie.

5 sposobów na tanie wakacje w Europie - wspomnienia

Tanie podróżowanie jest możliwe dla każdego! Powyżej przedstawiliśmy kilka sposobów na to, aby zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Warto pamiętać jednak, że nawet jeżeli mniej zapłacimy za noclegi lub transport, zainwestujmy w zamian w inne atrakcje – będą one podstawą niesamowitych wspomnień na lata. W samej tylko Europie są regiony słynące np. z niepowtarzalnych potraw, unikalnych alkoholi lub atrakcji, których nie doświadczymy nigdzie indziej. Zdecydowanie warto je wypróbować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ