Michał Nielub
Michał Nielub
28 Sie, 2017 - 02:00
Tanie OC vs polisa rozszerzona - czy warto wykupić usługi dodatkowe?

Tanie OC vs polisa rozszerzona – czy warto wykupić usługi dodatkowe?

Michał Nielub

Tanie OC jest atrakcyjne pod warunkiem, że nie korzystamy z auta zbyt często. Dlaczego i kiedy warto rozważyć wykupienie polisy rozszerzonej?

Tanie OC warto zakupić ze względu na możliwe oszczędności dla portfela i funkcjonalność jaką ze sobą niesie . Opcje dodatkowe dedykowane są natomiast dla tych, którzy często się przemieszczają z wykorzystaniem własnego samochodu. Rozszerzone ubezpieczenie OC obejmuje szereg korzyści, którego nie obejmuje najtańsze ubezpieczenie samochodu.

Tanie OC a dodatkowe ubezpieczenie samochodu

Najtańsze OC obejmuje bardzo wąski zakres świadczeń. Zgodnie z ustawą, odszkodowanie z OC przysługuje, jeżeli jego posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym wyrządził szkodę w ruchu komunikacyjnym, w wyniku czego nastąpiła śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia lub uszkodzenie albo utrata mienia. Innymi słowy, ubezpieczenie OC gwarantuje nam pokrycie wyrządzonych szkód podczas jazdy samochodem.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

Ubezpieczenie OC – opcje dodatkowe

Jeżeli jednak zależy nam na dodatkowym wsparciu ze strony ubezpieczyciela, tanie OC nie jest produktem dla nas. Najczęstszym rozszerzeniem ubezpieczenia OC jest Assistance. Różne firmy ubezpieczeniowe mają odmienną ofertę, jednak jej zakres zazwyczaj obejmuje następujące świadczenia:

  1. Holowanie auta w wyniku awarii lub wypadku,
  2. Ubezpieczenie opon, gwarantujące wymianę i naprawę ogumienia we wskazanym warsztacie,
  3. Ubezpieczenie szyby,
  4. Auto zastępcze na czas naprawy samochodu.

Dowiedz się więcej: Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych >>

Istnieje możliwość wykupienia poszczególnych opcji, jeżeli nie interesuje nas pełny zakres oferty Assistance. Z punktu widzenia użytkowania auta, najlepszą i najbardziej praktyczną opcją jest rozszerzone ubezpieczenie OC z opcją holowania samochodu.

Dowiedz się więcej: Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy >>

Dla kogo najtańsze OC a dla kogo rozszerzone ubezpieczenie samochodu

Tanie OC jest dobrą opcją dla tych użytkowników, którzy dużo nie podróżują. Jeżeli jeździmy wyłącznie po terenie miasta i sporadycznie je opuszczamy, możemy myśleć o podstawowej polisie. Istnieje niewielka szansa, że skorzystamy z dodatkowych opcji, za które trzeba przecież zapłacić.

Jednak jeżeli dużo wyjeżdżamy poza miasto, często korzystamy z autostrad lub wyjeżdżamy poza granice Polski, najtańsze OC nie jest dla nas. Powinniśmy rozważyć możliwość wykupienia dodatkowych opcji. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na holowanie auta oraz możliwość auta zastępczego podczas awarii lub kolizji naszego.

Dowiedz się więcej: Bezpieczne holowanie auta – poradnik >>

Najtańsze OC nie jest więc  dobrym wyborem dla każdego. Podstawowa oferta polisy chroni nas wyłącznie przed szkodami, jakie my wyrządzimy. W razie kolizji, to z naszego ubezpieczenia samochodu jest wypłacane odszkodowanie, które pokryje np. koszty naprawy. Wadą jest fakt, że w razie nieprzewidzianych okoliczności nie możemy liczyć na żadną pomoc z firmy ubezpieczeniowej. Rozszerzone ubezpieczenie OC będzie nam przydatne, jeżeli dużo podróżujemy poza granice naszego miasta lub kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ