Mateusz Baj
Mateusz Baj
14 Sie, 2017 - 03:00

Tanie mieszkania na wynajem a Program Mieszkanie Plus

Mateusz Baj

Tanie mieszkania na wynajem z Programu Mieszkanie Plus mogą stać się poważną alternatywą na rynku, zwłaszcza dla niezamożnych rodzin.

Mieszkania na wynajem w Programie Mieszkanie Plus mają umożliwić znalezienie własnego kąta tym rodzinom, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Program Mieszkanie Plus ma zastąpić rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Różni się od niego tym, że nie będzie w nim obowiązywało kryterium wieku, oraz że mieszkania nie będą przez zainteresowanych kupowane (jak w Mieszkaniu dla Młodych) a wynajmowane (chociaż z możliwością późniejszego wykupu na własność).

Mieszkania na wynajem a Program 500 Plus

Program budowy tanich mieszkań na wynajem swoją nazwą nawiązuje do najbardziej znanego elementu programu rządu Prawa i Sprawiedliwości – „Programu 500 Plus”. Zgodnie z zapowiedziami rządu premier Beaty Szydło, ma on umożliwić znalezienie własnego kąta także niezbyt zamożnym rodzinom.

Program Mieszkanie Plus to rządowy program budowy przystępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Mają być one budowane na nieruchomościach, których właścicielem jest Skarb Państwa (lub spółki z jego udziałem) albo jednostki samorządu terytorialnego,

Zgodnie z założeniami programu, jego adresatem są wszystkie grupy społeczne, a głównym celem – poprawa sytuacji młodych polskich rodzin oraz wzrost mobilności Polaków.

Dowiedz się więcej: Program 500 plus – wszystko, co musisz wiedzieć >>

Konkretów wciąż brak

Mimo że ruszył już pilotaż programu Mieszkanie Plus, na razie o samym programie, którego celem na być budowa przystępnych cenowo mieszkań na wynajem, wiadomo stosunkowo niewiele. Tym bardziej, że pod obrady Sejmu nie został do tej pory wprowadzony przez rząd projekt odpowiedniej ustawy.

Co zatem wiadomo? Wysokość czynszu najmu mieszkania ma być uzależniona od kosztów prac budowlanych oraz od kosztu finansowania całej inwestycji. W Narodowym Programie Mieszkaniowym przyjęto wstępnie, że stawki czynszu kształtować się mają na poziomie ok. 10-20 zł/m2 w opcji najmu i ok. 12-24 zł/m2 w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania. Do tych cen doliczyć należy opłaty za eksploatację budynku i media.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora >>

Zasady ustalą samorządy

Program Mieszkanie Plus ma być powszechny i dostępny na terenie całej Polski. Do tej pory listy intencyjne ze spółką BGK Nieruchomości, która ze strony rządowej ma być odpowiedzialna ze realizację programu, podpisało już kilkadziesiąt samorządów.

O najem mieszkania wybudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus będą mogli się ubiegać wszyscy. Jednak w sytuacji, kiedy chętnych będzie więcej niż mieszkań (co jest niemal pewne), zostaną wprowadzone kryteria kwalifikacyjne. Preferowane mają być rodziny wielodzietne oraz osoby o dochodach uniemożliwiających zakup lub wynajem mieszkania na zasadach rynkowych.

Szczegółowe kryteria mają być określane lokalnie, na poziomie samorządów. Oznacza to, że nie będzie jednego, ogólnopolskiego terminu przyjmowania wniosków ani jednolitych kryteriów naboru do programu.

Wnioski osób ubiegających się o uczestnictwo w programie Mieszkanie Plus będą prawdopodobnie rozpatrywać organy samorządowe, a więc osoby zainteresowane skorzystaniem z programu powinny uważnie śledzić strony internetowe samorządów w tych miejscowościach, w których chcieliby skorzystać z programu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ