Joanna Kania
Joanna Kania
20 Gru, 2018 - 00:00
TOP 7: Tanie linie lotnicze idealne do podróży w stylu low cost

TOP 7: Tanie linie lotnicze idealne do podróży w stylu low cost

Joanna Kania

Tanie linie lotnicze pozwalają zrealizować marzenia o dalekich podróżach. Sprawdź kierunki i sieć najtańszych połączeń lotniczych na całym świecie.

Bilet lotniczy do Londynu, Paryża, Barcelony lub Sztokholmu za 19 zł? Przelot na egzotyczną Sri Lankę za 1000 zł? Tak, to możliwe. Wystarczy skorzystać z ofert proponowanych przez tanie linie lotnicze.

TOP 7 – najpopularniejsze tanie linie lotnicze

Na rynku działa wielu niskobudżetowych przewoźników. Wśród nich są m.in.: Ryanair, Easy Jet, Wizz Air, Norwegian, WOW air, Air Arabia, Germanwings, Jetstar, TUIfly, Vueling Airlines, Transavia, Laudamotion, Southwest Airlines lub Jetstar.

Pamiętajmy, że korzystając z tanich linii lotniczych, z Polski dolecimy bezpośrednio przede wszystkim do głównych portów lotniczych Europy. Mogą być one punktem docelowym lub jedynie przystankiem do dalszych, bardziej egzotycznych podróży.

Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym tanim liniom lotniczym.

1. Ryanair

Zdecydowanym królem tanich biletów lotniczych w Polsce jest Ryanair. To irlandzka linia lotnicza, która lata do 37 krajów. W Polsce ma obecnie bazy w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.

Z Polski Ryanair lata głównie do miast europejskich, ale liczba docelowych lotnisk z każdego z polskich miast stale się zmienia i zwiększa.

2. Wizz Air

Kolejny potentat na rynku niskobudżetowych przewoźników w Polsce to węgierska tania linia lotnicza Wizz Air, która obecnie lata z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia do Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cypr, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Wizz Air kusi podróżnych dodatkowymi zniżkami związanymi z przystąpieniem do Wizz Discount Club. Uczestnicy programu lojalnościowego mogą liczyć na rabaty w wysokości min. 10 euro od zakupu biletu wartości min. 19,99 euro, upust min. 5 euro za bagaż wykupiony online oraz szereg innych korzyści.

3Norwegian

Na polskim rynku na dobre zadomowiły się też norweskie tanie linie lotnicze Norwegian, które oferują bezpośrednie połączenia lotnicze z Gdańska, Krakowa, Poznania, Szczecina i Warszawy do Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, na Łotwę, do Niemiec, Norwegii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

4. Easy Jet

Kolejnym ekonomicznym przewoźnikiem lotniczym obecnym w Polsce jest Easy Jet. Te brytyjskie tanie linie lotnicze latają z Gdańska, Krakowa, Lublina i Warszawy do Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Szwajcarii i Francji.

5. WOW air

Najtańsze loty na Islandię oferują tanie linie lotnicze WOW air. Korzystając z usług tego przewoźnika, możemy nie tylko niedrogo dotrzeć na tę niesamowitą wyspę, ale także polecieć dalej, do Kanady i USA, z przesiadką w malowniczym Reykjaviku.

6. Air Arabia

Szukając tanich linii lotniczych do podróży poza Europą, warto zwrócić uwagę na Air Arabia, przewoźnika specjalizującego się w lotach do Afryki i Azji.

Najbliższa baza znajduje się w Pradze. Możemy więc dojechać do stolicy Czech pociągiem, samochodem lub samolotem, a potem liniami Air Arabia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu lub Maroko. Stamtąd z kolei możemy tanio lecieć do 50 krajów świata np. na Sri Lankę, do Nepalu, Indii, Pakistanu, czy Kuwejtu.

7. Jetstar i Southwest Airlines

Do najtańszych linii lotniczych działających w rejonie Australii i Nowej Zelandii należy Jetstar. Natomiast jeśli planujemy wyjazd do USA i chcemy zwiedzać różne stany, wybierzmy amerykańskiego niskobudżetowego przewoźnika i równocześnie jedną z największych tanich linii lotniczych na świecie, czyli Southwest Airlines.

Tanie linie lotnicze zabiorą nas nawet do egzotycznych krajów

źródło zdjęcia: Getty Images anyaberkut

Skąd się biorą tanie bilety lotnicze?

Tanie linie lotnicze są obsługiwane przez niskobudżetowych przewoźników, którzy są w stanie zaoferować bilety lotnicze za znacznie niższą cenę w porównaniu do tradycyjnych linii lotniczych.

Za konkurencyjnymi cenami usług lotniczych stoi przemyślana strategia biznesowa polegająca na obniżaniu kosztów prowadzenia działalności.

Dzięki mniejszym wydatkom przewoźników na obsługę lotu oraz realizowanym przez nich specjalnym strategiom cenowym możemy korzystać z niezwykle atrakcyjnych cen biletów.

Niższa cena to mniejszy komfort podróży

Mniejsze koszty obsługi lotu to oczywiście niższy standard podróży. Samoloty należące do tanich linii lotniczych zazwyczaj korzystają z tańszych lotnisk, które są zlokalizowane znacznie dalej od centrum miasta, do którego lecimy. Oznacza to konieczność zorganizowania sobie dodatkowego transportu, żeby dotrzeć do miejsca docelowego. Można korzystać z komunikacji publicznej lub zamówić taksówkę. Ta druga opcja jest szczególnie opłacalna wtedy, gdy podróżujemy w kilka osób i możemy podzielić się kosztami przejazdu.

W samolotach tanich linii lotniczych nie możemy liczyć na darmowy posiłek czy napoje. Nie dostaniemy też bezpłatnej gazety.

Musimy się również przygotować na mniejszy komfort podróży. Miejsc siedzących jest więcej, a odstępy między rzędami są węższe.

Ponadto, bilety możemy kupić praktycznie wyłącznie przez Internet lub telefonicznie. Przewoźnicy niskobudżetowi oszczędzają też na kosztach dystrybucji biletów, nie wynajmują więc kosztownych siedzib na biura podróży, ani nie zatrudniają setek osób do sprzedaży bezpośredniej. System kontaktu z pasażerami jest maksymalnie zautomatyzowany.

Jeśli więc przelot w superkomfortowych warunkach nie jest naszym priorytetem, a marzy nam się podróż za grosze, tanie linie lotnicze będą doskonałym wyborem.

Dowiedz się więcej: 7 darmowych rzeczy, o które można poprosić podczas lotu

Tanie linie lotnicze oferują niższy komfort podróży

źródło zdjęcia: Getty Images SbytovaMN

Strategia cenowa tanich linii – kiedy bilety są najtańsze?

Ważnym elementem działalności przewoźników niskobudżetowych jest także strategia ustalania cen biletów.

Generalnie obowiązuje zasada, że im bliżej do wylotu, tym drożej, ale pamiętajmy o tym, że przewoźnicy niskobudżetowi starają się sprzedać jak największą liczbę miejsc na pokładzie samolotu. Może się więc okazać nawet kilka dni przed wylotem, że przewoźnik zaproponuje bardzo okazyjne ceny na bilety, ponieważ ma kilka wolnych miejsc i chce je koniecznie sprzedać.

Jak znaleźć tani bilet lotniczy?

Pierwszym sposobem jest przeglądanie serwisów internetowych przewoźników. Warto pamiętać, że ceny biletów na stronach www tanich linii lotniczych zmieniają się jak w kalejdoskopie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Najdroższe są zazwyczaj wieczorem i w weekendy, bo wtedy najwięcej osób zajmuje się planowaniem podróży, ale niestety nie ma ściśle określonych reguł, kiedy bilety lotnicze są najtańsze. Musimy uzbroić się w cierpliwość i szukać, szukać, szukać…

Możemy też korzystać z internetowych porównywarek i wyszukiwarek tanich lotów np.:

  • Bluesky.pl,
  • Fru.pl,
  • Skyscannaer.pl,
  • Esky.pl,
  • Latamy.pl,
  • Tanie-loty.com.pl,
  • Kayak.pl,
  • Mlecznepodroze.pl,
  • Fly4free.pl.

Warto subskrybować newslettery i ustawić powiadomienia o alertach cenowych.

Tanie latanie to nie tylko niedrogie koszty przelotu. Obecnie standardem jest, że wszyscy ekonomiczni przewoźnicy oferują dodatkowo możliwość rezerwacji hoteli ze zniżką oraz pośredniczą w wynajmie samochodów, oferując atrakcyjne upusty.

Dowiedz się więcej: Aplikacje dla podróżnika – 20+ najlepszych

Bilet na tanie linie lotnicze kupimy online

źródło zdjęcia: Getty Images anyaberkut

Podsumowując, podróż tanimi liniami lotniczymi to świetna opcja zarówno na tanie wycieczki weekendowe samolotem, jak i dłuższe wczasy za granicą. W sieci codziennie pojawiają się setki ofert.

Do wyboru mamy dwie strategie: wystarczy być cierpliwym lub elastycznym, czyli szukać najlepszej ceny biletu lotniczego dla upragnionego wyjazdu lub spontanicznie zdecydować się na zupełnie inny kierunek podróży. Możemy więc czekać na superatrakcyjną cenę wymarzonego lotu do Paryża albo pod wpływem chwili wybrać się na szybki urlop do Kopenhagi, Lyonu lub Neapolu. Obydwie opcje wspaniałego i niedrogiego wypoczynku można zrealizować za pośrednictwem tanich linii lotniczych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ