ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
27 Lut, 2016 - 00:05
6 sposobów jak tanio przeprowadzić remont mieszkania

6 sposobów jak tanio przeprowadzić remont mieszkania

ARTYKUŁ PARTNERA

Gruntowne odświeżanie domu, może pochłonąć niedoświadczonym w temacie osobom wiele pieniędzy, czasu, a nierzadko i cierpliwości. Jak zoptymalizować koszty remontu mieszkania?

Remont mieszkania to czynność, którą raz na kilka lat każdy domownik wykonać musi. Niektórzy robią to z konieczności, inni dla przyjemności i z poczucia estetyki. Odpowiednia wiedza oraz nierzadko chęci do działania pozwolą nam na obniżenie kosztów. Tani i profesjonalny remont nie musi być tylko abstrakcyjnym pojęciem. Poznaj sześć sposobów na odświeżenie mieszkania tanim kosztem.

6 wskazówek jak przeprowadzić remont mieszkania

1. Dobrze zaplanuj

Kluczem do taniego remontu mieszkania jest dobry plan oraz przemyślane, ciekawe pomysły:

  • spisz wszystkie pomysły na kartce, a potem dokładnie przeanalizuj co wymaga gruntownych zmian, a co lekkiego odświeżenia,
  • sporządź kosztorys uwzględniający również budżet „awaryjny”,
  • zaplanuj kolejność wprowadzanych zmian podczas remontu – najlepiej zacząć od tych najcięższych oraz najtrudniejszych w realizacji,
  • przygotuj wcześniej wszystkie materiały oraz akcesoria niezbędne do remontu mieszkania,
  • zaplanuj co wykonasz samodzielnie, a co zlecisz fachowcom.

Dowiedz się więcej: Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu >>

2. Zrób to sam

Samodzielnie wykonuj prace, które nie wymagają działań fachowców. Będzie to np. malowanie ścian, położenie paneli bądź wykładziny. Pozwoli ci to zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, które bez wyrzutów sumienia możesz wykorzystać np. na ekstrawagancki dywan, który całkowicie odmieni wnętrze salonu.

Jeśli nie masz absolutnie żadnego pojęcia o tego typu pracach możesz skorzystać z gotowych poradników dostępnych w sieci, z kanałów YouTube na temat prac remontowo-wykończeniowym, książek dedykowanym samodzielnym remontom bądź poprosić o poradę lub pomoc rodzinę i znajomych.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: ekologiczne meble z palet >>

3. Pamiętaj o kolejności prac

Aby zoptymalizować czas oraz koszty remontu mieszkania należy działać w odpowiednio ustalonej kolejności tj. od planu zmiany układu pomieszczeń, prac związanych z elektryką i hydrauliką, poprzez glazurowanie i malowanie, montaż urządzeń, a kończąc na drobnych pracach typu wstawianie drzwi czy dekoracja wnętrza.

4. Szukaj zamienników

Każdy chciałby mieć w swoim domu oryginalne i wysokiej jakości materiały, jednak jak wiadomo często nas na nie po prostu nie stać. Obecnie rynek oferuje wiele produktów o dobrej jakości i przystępnej cenie. Podobnie jak materiały z najwyższej półki, ich tańsze zamienniki będą nam służyć przez wiele lat, a w portfelu zostanie nieco pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Wykończenie mieszkania: ukryte koszty remontu, o których zapominamy >>

5. Elementy wyposażenia

Remont mieszkania nie musi być jednoznaczny z wymianą wszystkich starych sprzętów. Zastanów się czy koniecznie musisz kupować nowe meble kuchenne bądź salonowe? Jeśli nadal są w dobrym stanie, dużą oszczędnością pieniędzy będzie jedynie ich renowacja np. poprzez dodanie eleganckiej okleiny lub odświeżenie koloru. W starej kanapie zmień tapicerkę, a glazurę w łazience pomaluj specjalnymi farbami.

6. Firmy remontowo-wykończeniowe

Jeśli decydujesz się na zlecenie prac wykonawcom, którzy sprawnie przeprowadzą remont twojego mieszkania musisz wybrać tych z dużym doświadczeniem, ale równocześnie względnie tanich. Nie jest to łatwy wybór. Na rynku możemy spotkać fachowców oferujących profesjonalne usługi dość niskim kosztem, jak i tych którzy wysoko cenią swoje usługi, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Często nie mamy również czasu i siły, aby telefonować do wielu firm remontowych i każdorazowo pytać o wycenę, tłumaczyć zakres planowanego remontu i szukać potwierdzenia ich rzetelności oraz doświadczenia. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie Kalkulatorów Budowlanych (sprawdź tutaj), które pomogą nam obliczyć koszty remontu oraz znaleźć wykonawcę dopasowanego do naszych potrzeb. Sam otrzymasz oferty od doświadczonych firm i wybierzesz tę najlepszą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ