Martyna Markiel
Martyna Markiel
18 Lut, 2017 - 09:00
Szybkie domowe sposoby na ból gardła

Szybkie domowe sposoby na ból gardła

Martyna Markiel

Ból gardła, pieczenie, drapanie, chrypka oraz trudności w przełykaniu? Znamy szybkie, skuteczne i domowe sposoby na ból gardła. Co zatem zrobić, gdy dopadnie nas nieprzyjemny ból gardła?

Po domowe sposoby na ból gardła sięgały od wieków nasze prababki. Dzisiejsze intensywne tempo życia sprawia, że nie mamy czasu na choroby. Im szybciej pozbędziemy się zatem tej przykrej dolegliwości, tym lepiej. Istnieje parę sprawdzonych sposobów, które z pewnością uśmierzą ból, zniwelują zapalenie gardła oraz załagodzą objawy przeziębienia.

1. Sposoby na ból gardła – płukanie gardła wodą z solą

Szklanka ciepłej wody z dodatkiem łyżeczki soli kuchennej wesprze organizm w likwidacji bakterii. Płukankę należy stosować na chore gardło przynajmniej 3-4 razy dziennie. Można także dodać trochę miodu.

2. Sposoby na ból gardła – imbir

Imbir na przeziębienie pomoże każdemu z nas. Ma liczne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a nawet antywirusowe. Ze względu na swój silnie osuszający charakter, imbir suszony stosujemy głównie przy nadmiarze flegmy. Korzeń świeżego imbiru pomoże natomiast przy zapaleniu gardła. Jego silne właściwości przeciwzapalne i antywirusowe pomogą zwalczyć objawy przeziębienia i ból gardła.

3. Sposoby na ból gardła – rumianek, szałwia lub kwiaty czarnego bzu

Kolejną skuteczną przy przeziębieniu płukanką będzie mocna mieszkanka ziołowa. Zioła parzymy w pół szklance ciepłej wody i następnie płuczemy nimi gardło klika razy dziennie. Rumianek, szałwia oraz kwiaty czarnego bzu mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zapobiegają namnażaniu się wirusów, jednocześnie przynosząc ulgę bolącemu gardłu.

4. Sposoby na ból gardła – miód

Miód zwalczy nie tylko kaca. Jego właściwości łagodzące ukoją ból i drapanie gardła. Witaminy, antyoksydanty i inne substancje wpływają natomiast stymulująco na nasz układ immunologiczny. Ze względu na swój słodki smak, ten domowy sposób na ból gardła polecamy szczególnie dzieciom.

Dowiedz się więcej: Miód – rodzaje i właściwości >>

5. Sposoby na ból gardła – rosół z kury

Rosół posiada właściwości przeciwzapalne, przyczynia się do zmniejszenia infekcji, oczyszcza także nasze zainfekowane drogi oddechowe. Na przeziębienie i zapalenie gardła stosuj tylko taki, który ugotowany został z dużą ilością warzyw.

6. Sposoby na ból gardła – czosnek

Innym domowym sposobem na ból gardła będzie czosnek. Niejednokrotnie skuteczniejszy niż najlepsze leki na ból gardła. Ssanie ząbka czosnku przez 5-15 minut przyniesie nam natychmiastową ulgę. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami czosnku, sięgnijmy po prosty koktajl na jego bazie: cytryna, miód, czosnek oraz letnia woda.

Dowiedz się więcej: Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie >>

7. Sposoby na ból gardła – liście bazylii

Jedno z najstarszych ziół wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Nieoceniona i skuteczna pomoc w walce z przeziębieniem, szybko przyniesie ulgę w czasie zapalenia gardła. Napar z zagotowanych w wodzie 13-15 liści bazylii to niezastąpiony domowy sposób na ból gardła.

8. Sposoby na ból gardła – syrop z cebuli

Bogata w witaminy i minerały, o silnym działaniu dezynfekującym oraz łagodzącym. Posiekaną i zasypaną obficie cukrem cebulę zostawiamy pod przykryciem na około 5 godzin aż puści sok. Gotowy syrop pijemy po jednej łyżce 2-3 razy dziennie.

9. Sposoby na ból gardła – herbata z dodatkami

Pita w dużych ilościach herbata z miodem, cytryną oraz sokiem malinowym to stary i sprawdzony sposób na ból gardła. Ułatwia przełykanie, łagodzi podrażnienie oraz zapobiega rozmnażaniu się bakterii.

10. Sposoby na ból gardła – inhalacje

Inhalacje parą wodną bądź też olejkiem eukaliptusowym nawilżą gardło i szybko przyniosą nam ulgę. Inhalację wykonujemy kilka razy dziennie przez około 15 minut. Jest to bezpieczny i bezinwazyjny domowy sposób nie tylko na ból gardła.

Dowiedz się więcej: Olejki eteryczne – czym są i jak je stosować >>

Niepozorny choć groźny ból gardła dopada nas najczęściej jesienią i zimą, wiąże się zazwyczaj z infekcją dróg oddechowych, rozwijającym się przeziębieniem bądź też grypą. Warto znać skuteczne i domowe sposoby na ból gardła.

ZOBACZ RÓWNIEŻ