Michał Nielub
Michał Nielub
12 Paź, 2017 - 04:00
Szyba do kominka - jak wybrać najlepszą?

Szyba do kominka – jak wybrać najlepszą?

Michał Nielub

Szyba do kominka jest elementem, który ciężko utrzymać w czystości. Poza aspektem wizualnym, ważne są również parametry takiego szkła. Musi być odpowiednio trwałe i odporne na temperaturę. Dowiedz się, na co szczególnie zwracać uwagę podczas jej zakupu i jak dobrać najlepszą do rodzaju naszego kominka.

Szyba do kominka jest tą częścią, która czysta bywa zazwyczaj jedynie w katalogach. Podczas spalania, we wkładzie wydziela się sadza, która osiada na szybie. Dodatkowo, szkło musi być odporne na wysokie temperatury panujące w kominku. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, kupując szybę do kominka?

Szyba do kominka z paleniskiem

Najczęściej spotykanym rodzajem szkła w oknach, opakowania lub w meblach jest szkło sodowe. Cechuje się niską odpornością na wysokie temperatury (zazwyczaj do 250 st. C), relatywnie łatwo je stopić, ponadto poddane działaniu zbyt wysokiej temperatury po prostu pęka.

Szyba do kominka z paleniskiem powinna zostać wykonana z tzw. szkła kominkowego. Od szkła sodowego różni się pod względem składu chemicznego. Zawiera więcej dwutlenki krzemu, a także tlenek boru oraz jonu. Dzięki temu jest odporna na wyższe temperatury, w granicy do 750 st. C. Zazwyczaj montuje się tu systemy dwuszybowe, co wpływa na mniejsze ryzyko poparzenia.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Szyba do kominka - jak wybrać najlepszą? - kominek z paleniskiem

Szyba do biokominka

Szyba do kominka ekologicznego może być wykonana ze szkła sodowego. Wpływa na to wysokość temperatury spalania, która w takim wkładzie jest niższa, niż w kominkach z paleniskiem. Dzięki temu cena zakupu takiej części jest tańsza, zaś wybór kształtów i form znacznie szerszy.

W tym przypadku szyba do kominka stanowi przede wszystkim element ozdobny. Dodatkowo zabezpiecza przed poparzeniem, w szczególności dzieci i zwierzęta domowe.

Dowiedz się więcej: Akcesoria kominkowe do biokominka >>

Szyba do kominka - jak wybrać najlepszą? - biokominek

Szyba do kominków elektrycznych

Kominki elektryczne nie emitują ciepła, ponieważ w ich wkładzie nie następuje spalanie paliwa. Jest to element dekoracyjny aranżacji wnętrz i taką funkcję pełni ich przeszklenie.

Przy wyborze szkła do kominka nie ma tu więc szczególnych zasad, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Najistotniejszym kryterium zatem jest cena oraz walory estetyczne.

Szyba do kominka - jak wybrać najlepszą? - kominek elektryczny

Wybór szyby do kominka

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kominek klasyczny, biokominek lub kominki wolnostojące, należy wybrać odpowiednią szybę.

W przypadku kominków klasycznych szkło musi być odporne na wysokie temperatury. Biokominek emituje niższą temperaturę, zatem może być wykonane ze szkła sodowego. W obu przypadkach jednak warto wybrać przeszklenie z warstwą pirolityczną. Zapobiega ona osiadaniu sadzy, dzięki czemu rzadziej będzie trzeba ją czyścić.

Szyba do kominka powinna więc zostać wybrana z uwzględnieniem rodzaju takiego wyposażenia. W przypadku klasycznych kominków z paleniskiem na drewno, przeszklenie musi być wykonane ze szkła kominkowego. Biokominek może mieć zamontowane szkło sodowe, co wpłynie na niższą cenę zakupu. Warto zadbać o to, aby szyba, w obu przypadkach, była pokryta warstwą pirolityczną. Jeżeli natomiast posiadamy kominek elektryczny, swoją uwagę powinniśmy skierować przede wszystkim ku walorom estetycznym szyby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ