Michał Nielub
Michał Nielub
27 Mar, 2018 - 01:00

Szkolenie Excel online – dlaczego warto i gdzie szukać kursu?

Michał Nielub

Szkolenie Excel online to szansa na podniesienie swoich umiejętności, tak bardzo potrzebnych na konkurencyjnym rynku pracy. Obsługa arkusza kalkulacyjnego to także duża pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków w pracy, na różnych stanowiskach. Gdzie szukać darmowych kursów online z tego zakresu?

Szkolenie Excel online pozwala nabyć zarówno podstawowe, jak i zaawansowane umiejętności z obsługi tego programu. Jest to inwestycja, która w dobie powszechnej cyfryzacji może się zwrócić dosyć szybko. Coraz więcej pracodawców wymaga bowiem chociażby podstawowej znajomości obsługi Excela. Jest to jeden z tych elementów, których bez większego problemu możemy się nauczyć, korzystając z dedykowanych kursów online.

Szkolenie Excel – dlaczego warto?

Kurs Excela pozwala nabyć podstawowe bądź rozszerzone umiejętności jego obsługi, co z pewnością będzie dużym atutem dla kandydata starającego się o zatrudnienie. Arkusz kalkulacyjny pozwala na lepszą organizację pracy w wielu zawodach, a w szczególności wspiera pracę handlowców bądź różnego rodzaju specjalistów.

Dzięki Excelowi łatwiejsze staje się sporządzanie raportów sprzedaży, harmonogramów pracy lub dokonywanie zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych analiz finansowych. Jest przydatny również przy innych czynnościach takich jak: inwentaryzacje, zamówienia, bilanse, zestawienia, listy obecności itp.

Szkolenie Excel online czy stacjonarnie?

Aby skorzystać ze szkolenia Excel, mamy do wyboru dwa warianty. Tradycyjny obejmuje klasyczne stacjonarne szkolenia, w których uczestniczy zazwyczaj kilka osób, prowadzone są przez wykładowcę, zaś zajęcia odbywają się w ustalonych dniach i o ustalonych godzinach. Zaletą takiej opcji jest możliwość bezpośredniej konsultacji ze szkoleniowcem w kwestiach, której wymagają dodatkowego wyjaśnienia.

Szkolenie Excel online może przyjmować różne formy. Najczęściej są to indywidualne kursy online, w ramach których udostępniane są różne materiały, najczęściej w formie nagrań video. Niektóre z nich zakończone są testem w celu uzyskania certyfikatu. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że sami decydujemy o tym, z których modułów się szkolimy i nie musimy stosować się do ustalonych z góry dni oraz godzin.

Ponadto Excel jest programem wymagającym indywidualnego zaangażowania, zaś forma prowadzenia kursów internetowych jest czytelna oraz przejrzysta. Ponadto w każdej chwili możemy samodzielnie powrócić do akurat tego zagadnienia, które nie do końca przyswoiliśmy.

Szkolenia Excel online – gdzie ich szukać?

Aktualnie w Internecie możemy znaleźć wiele platform, oferujących kurs Excel. Są to zarówno płatne, jak i darmowe szkolenia. Różnią się one od siebie zarówno pod względem dostępnych poziomów zaawansowania, formy i jakości przekazywania wiedzy, a także ze względu na objętość omawianych zagadnień.

Płatne szkolenia Excel – platforma iExcel.pl

Szkolenie Excel online dostępne jest przykładowo poprzez platformę iExcel.pl (sprawdź tutaj). W ofercie znajdziemy kursy online zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Są one podzielone na poszczególne lekcje. Do każdego tematu można wykupić dostęp, bez konieczności przechodzenia przez wszystkie etapy.

Kurs podstawowy kosztuje 39 zł, zaś w jego ramach dostępnych jest 25 lekcji m.in. z zakresu sporządzania pierwszego wykresu, nauki tworzenia różnych rodzajów wykresu, łączenia tekstów, pozbywania się zbędnych odstępów, wyciąganiem imion z utworzonej bazy danych, stosowanie innych podstawowych funkcji itp.

Zaawansowany kurs Excel to koszt rzędu 49 zł. W tej cenie otrzymujemy dostęp do 25 lekcji, trwających łącznie 3 godziny i 40 minut. W ich ramach poszerzane są zagadnienia poruszone na podstawowym poziomie, a także omawiane są nowe tematy m.in. tworzenie ciekawych wizualizacji, sterowanie wykresami, tworzenie makr, tworzenia programów oraz obiektów Range i Cells oraz wiele innych.

Koszty kursów z poszczególnych umiejętności, np. z samych funkcji, makr lub baz danych oscylują w granicach od 20 do 30 zł. Można również wykupić całoroczny pakiet za 79 zł, dzięki czemu zyskujemy dostęp do wszystkich materiałów publikowanych na tej stronie.

Kursy na Excel-szkolenia.com

Ciekawą alternatywą dla klasycznych szkoleń jest oferta przygotowana przez excel-szkolenia.com (sprawdź tutaj). Podobnie jak w przypadku wyżej opisanej platformy, wszelkie materiały udostępniane są odpłatnie w formie całych cykli lekcji, jak i osobnych tematów, pozwalających nabyć interesujące nas umiejętności.

W odróżnieniu jednak od iExcel.pl, ta platforma oferuje dodatkowo wsparcie trenerów, którzy sprawdzają wykonane przez nas ćwiczenia do 24 godzin od momentu ich wysłania. Dodatkowo istnieje możliwość odbycia klasycznych i stacjonarnych szkoleń.

Z uwagi na nieco szerszą ofertę, kursy te są nieznacznie droższe od konkurencyjnej oferty iExcel.pl. Poziom podstawowy to koszt rzędu 89 zł. Zawiera materiały podzielone na następujące bloki tematyczne:

  • Podstawowe operacje w MS Excel,
  • Tworzenie obliczeń,
  • Analiza i raportowanie,
  • Przygotowanie atrakcyjnych tabel do druku,
  • Analiza symulacji.

Szkolenie Excel online na poziomie zaawansowanym to również koszt 89 zł. W jego ramach kursant nauczy się m.in. tworzenia formuł, funkcji logicznych, funkcji wyszukaj, funkcji tekstowych, pracy z datą oraz czasem, tabeli przestawnych, formatowania warunkowego, a także innych form raportowania.

Excel: Darmowe kursy online

Istnieją również platformy, oferujące darmowe szkolenie Excel online. Część bezpłatnych materiałów publikowanych jest m.in. na opisanej już platformie iExcel.pl. Podstawowe umiejętności nabędziemy, korzystając z darmowych kursów online dostępnych m.in. na www.zlotekursy.pl (sprawdź tutaj).

Nieco bardziej zaawansowane tutoriale dostępne są na excel.kursoffice.pl (sprawdź tutaj). Korzystając z tej bezpłatnej platformy możemy przyswoić wiedzę zarówno z bardzo podstawowych funkcjonalności, takich jak omówienie interfejsu, poprzez tworzenie tabel, korzystanie z funkcji oraz tworzenie wykresów.

Szkolenie Excel – ile czasu trwa?

Szkolenia stacjonarne

Rozłożenie w czasie kursu Excel zależy od tego, jaką jego formę wybierzemy i na jaki zakres tematyczny się zdecydujemy. Stacjonarne szkolenie Excel w wersji podstawowej trwa ok. 16 godzin, rozłożonych na dwa dni robocze. Zaawansowany poziom wymaga odbycia 20 godzin szkolenia, które również zazwyczaj rozłożone jest na dwa dni robocze.

Jeżeli interesują nas tylko poszczególne zagadnienia, to przyswojenie wiedzy np. z zakresu tabel przestawnych będzie wymagało ok. 7 godzin. Tyle samo czasu należy poświęcić na przyswojenie innych zaawansowanych funkcji. Z kolei np. szkolenie Excel dla finansistów wymaga wygospodarowania tyleż samo czasu, co kurs zaawansowany – czyli 20 godzin.

Szkolenia online

Wymiar czasowy w przypadku, gdy zdecydujemy się na szkolenie Excel online, zależy wyłącznie od nas. Warunkowany on jest również długością materiałów szkoleniowych w formie nagrań video. Podstawowy kurs Excel na platformie iExcel.pl to czas ok. 2 godzin oraz 30 minut, w ramach których odbędzie się 25 lekcji. Osobną kwestią pozostaje czas niezbędny do przyswojenia prezentowanej wiedzy. Niektórzy będą więc na to potrzebować więcej czasu, inni mniej.

Szkolenie Excel online jest możliwe zarówno na płatnych, jak i darmowych platformach. Pozwala na przyswojenie podstawowej wiedzy z jego obsługi, a także nabycie zaawansowanych umiejętności, w tym również dedykowanych dla finansistów. Nabycie umiejętności posługiwania się Excelem staje się podstawą na współczesnym rynku pracy, z tego powodu warto skorzystać z kursów online. Nie są one tak kosztowne, jak ich odpowiedniki stacjonarne, a pozwalają na przyswojenie takiej samej wiedzy oraz umiejętności. Będzie to stanowić wartość dodaną zarówno dla kandydatów na stanowisko handlowca, jak i analityka finansowego, zaopatrzeniowca, a nawet dla osób zatrudnionych przy pracach porządkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ