Syntia Militowska
Syntia Militowska
15 Wrz, 2017 - 01:00
Szkolenia dla nauczycieli - gdzie i jak szukać darmowych kursów

Szkolenia dla nauczycieli – gdzie i jak szukać darmowych kursów

Syntia Militowska

Interesują Cię darmowe szkolenia dla nauczycieli? Poznaj sprawdzone sposoby na proste i darmowe podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Szkolenia dla nauczycieli są nieodłącznym elementem rozwoju kadr pedagogicznych. Dowiedz się, jak za darmo podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a także poznaj darmowe szkolenia i kursy dla nauczycieli.

XXI wiek daje szereg możliwości, które skutecznie mogą wesprzeć rozwój kadry pedagogicznej. Do tych możliwości należą między innymi darmowe warsztaty, kursy i szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym pedagodzy będą mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Faktem jest, że dyrekcja szkoły może zapewnić swojej kadrze odpowiednie przeszkolenie, jakim przykładowo może być kurs pedagogiczny oraz różnego rodzaju szkolenia dla nauczycieli. Warto jednak nadmienić, że istnieje wiele kursów, które można odbyć na własną rękę. I to zupełnie za darmo!

Dowiedz się więcej: Nauka angielskiego – najlepsze kursy i szkoły językowe w Polsce >>

Szkolenia dla nauczycieli

Darmowe szkolenia i kursy dla nauczycieli

Często kursy oraz różnego rodzaju szkolenia dla pedagogów okazują się być płatne (lub też częściowo płatne). Do płatnych opcji należy między innymi kurs pedagogiczny ogólny oraz kurs pedagogiczny przedmiotowy.

Na szczęście nie są to jedyne możliwe szkolenia dla nauczycieli, więc nic straconego! Istnieje wiele innych możliwości, które okazują się być nie tylko darmowe, ale także wiele z nich znajduje się na wyciągnięcie ręki. Są to między innymi poniższe propozycje.

Kursy zawodowe

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są idealnym rozwiązaniem dla nauczycieli chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe oraz dla tych, którzy chcą się przekwalifikować. Organizowane są w centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także w państwowych szkołach ponadgimnazjalnych oraz w centrach kształcenia praktycznego.

Więcej informacji można uzyskać w najbliższych względem miejsca zamieszkania placówkach edukacyjnych lub na ich stronach internetowych. Warto zaznaczyć, że kursy zawodowe są w pełni darmowe.

E-learningowe szkolenia dla nauczycieli

Darmowe kursy online dla nauczycieli stają się coraz popularniejsze, głównie ze względu na swoją dostępność i wygodę jaką jest możliwość ukończenia kursu przez internet w zaciszu swojego domu.

Z reguły istnieją cztery warianty, w których organizowane są internetowe kursy dla nauczycieli.

 • Kursy całkowicie bezpłatne,
 • Kursy częściowo płatne (część kursu jest darmowa, zaś jego rozszerzenie jest płatne),
 • Kursy całościowo płatne,
 • Kursy bezpłatne, w których płatny jest egzamin końcowy i/lub wydanie dokumentu potwierdzającego ukończenie danego kursu z pozytywnym wynikiem.

Darmowe webinaria dla nauczycieli

W ostatnich miesiącach webinaria zyskują na popularności. Webinaria – lub mówiąc potocznie, webinary – są spotkaniem/szkoleniem przeprowadzonym zdalnie, które odbywa się w świecie wirtualnym. Uczestnictwo w nich może być zarówno płatne, jak i darmowe.

Warto zaznaczyć, że bezpłatne szkolenia online coraz częściej mają formę tak zwanego live’a organizowanego na najpopularniejszych portalach społecznościowych. Często organizują je znani przedstawiciele danych grup zawodowych, w tym także nauczyciele.

Nie wszystkie webinaria można przypisać pod kursy i szkolenia dla nauczycieli. Jednakże niejeden nauczyciel może wynieść ogrom merytorycznej oraz fachowej wiedzy, która na pewno okaże się przydatna w jego dalszej karierze.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori >>

Szkolenia dla nauczycieli

Inne, darmowe źródła wiedzy dla nauczycieli

Social media

Wiele znanych i szanowanych osób chętnie dzieli się swoją fachową wiedzą w mediach społecznościowych. W tym gronie znajdują się także uczeni. Ponadto, obserwując różnego rodzaju strony można dowiedzieć się o organizacji różnych wydarzeń, takich jak warsztaty lub szkolenia dla nauczycieli, które mogą być przeprowadzane stacjonarnie oraz online.

Podcasty

Coraz więcej autorytetów w danych dziedzinach decyduje się na dzielenie się swoją wiedzą w formie podcastów (jest to forma internetowej publikacji dźwiękowej), które są w pełni darmowe. Godnych uwagi podcastów wciąż przybywa, tak więc jest w czym wybierać. Na pewno niejeden nauczyciel znajdzie coś dla siebie.

Prasa / artykuły branżowe

Jest to kolejna możliwość, która pozwala na rozwój kadr nauczycielskich. O ile prasa jest płatna, o tyle internetowe artykuły branżowe są w pełni darmowe, a ich mnogość zapewnia ciekawe lektury na bardzo długi czas. Ponadto, w takich artykułach często zamieszczane są różne reklamy, które mogą poinformować nas o organizacji godnego uwagi szkolenia dla nauczycieli.

Wpisy blogowe

Wpisy blogowe choć są podobne do artykułów prasowych, znacznie się od nich różnią. Już dawno blogi przestały przybierać formę pamiętnika, a stały się bardzo bogatym źródłem darmowej, merytorycznej wiedzy. Warto pamiętać, że wielu blogerów stworzyło swoje produkty, w tym także kursy online wśród których z powodzeniem można szukać tych, które będą przydatne dla nauczycieli.

Dowiedz się więcej: Szkolenia logopedyczne online >>

Szkolenia dla nauczycieli - gdzie i jak szukać darmowych kursów - metody

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie kursy i szkolenia dla nauczycieli mogą zostać potwierdzone certyfikatem. O ile w przypadku kursów zawodowych oraz w przypadku części szkoleń istnieje możliwość uzyskania certyfikatu, to jednak pewna część nabytych umiejętności oraz wiedzy nie może zostać formalnie potwierdzona.

Na szczęście nie skreśla to ani nie dyskwalifikuje nikogo, ponieważ każda wiedza i każda umiejętność może zostać dobrze i skutecznie wykorzystana w praktyce. Rozwój jest ogromną wartością, którą warto pielęgnować.

Dowiedz się więcej: Studia pedagogiczne a zatrudnienie. Co robić po pedagogice? >>

Bezpłatne kursy* (nie tylko) dla nauczycieli – lista

 • OPERON (sprawdź tutaj),
 • Biblioteczne Centrum Zdalnej Edukacji (sprawdź tutaj),
 • Kursodrom (sprawdź tutaj),
 • E – MODM (sprawdź tutaj),
 • Miejskie Centrum Dialogu (sprawdź tutaj),
 • EITCA – bezpłatna nauka tylko dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności (sprawdź tutaj),
 • MOODLE – większość kursów jest certyfikowana, w razie wątpliwości lub braku informacji należy zaczerpnąć informacji u organizatora (sprawdź tutaj).

Płatne szkolenia dla nauczycieli

Osoby decydujące się na komercyjne (płatne) szkolenia dla nauczycieli powinny uprzednio upewnić się, jaki rodzaj dokumentu otrzymają po ukończeniu kursu. Warto także skonsultować jego przydatność, na przykład kontaktując się z kuratorium oświaty.

Szkolenia dla nauczycieli

ZOBACZ RÓWNIEŻ