Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
26 Paź, 2018 - 16:12

Szkoła rodzenia – czy warto? Poznaj wszystkie za i przeciw

Elzbieta Tchorowska

Dobra szkoła rodzenia może przynieść przyszłej mamie wiele korzyści. Czy wiesz, jakie są plusy i minusy uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia?

Okres ciąży to czas, kiedy kobieta potrzebuje dużego wsparcia – zarówno ze strony rodziny, jak i przyjaciół czy lekarzy i położnych. Szczególnie jeśli jest to pierwsza ciąża, ponieważ zmiany, które zachodzą w organizmie, są niepokojące i mogą wywoływać wiele pytań. Zbliżający się poród może przerażać i budzić wątpliwości. Szkoła rodzenia jest miejscem, gdzie przyszła mama może w przyjaznym i wyrozumiałym gronie uczyć się, jak poradzić sobie przez nadchodzące kilkanaście tygodni.

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia nie są skierowane tylko do przyszłej mamy, ale także do taty. W tym miejscu przyszli rodzice uczą się i zbierają wiedzę o nadchodzących tygodniach. W dobrej szkole rodzenia powinny zostać poruszone takie kwestie jak:

 • przebieg ostatnich kilku tygodni ciąży,
 • przebieg porodu i sposoby na jego ułatwienie,
 • ćwiczenia w ciąży,
 • metody karmienia noworodka,
 • opieka nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia,
 • wyjaśnienie wątpliwości dotyczących porodu i połogu.

Do szkoły rodzenia można zapisać się od 21 tygodnia ciąży do praktycznie ostatniej chwili, choć warto mieć na uwadze, że przed nami będzie około 12 spotkań, które odbywają się w ciągu 2 miesięcy. Zapisywanie się więc na tydzień przed terminem porodu nie będzie miało większego sensu, a odpowiedniej placówki warto szukać już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży.

To, ile będzie spotkań i jak długo potrwają zajęcia, zależy w dużej mierze od samej placówki. Niektóre szkoły rodzenia oferują jedynie 5 spotkań, inne około 20. Pamiętajmy, że nie zawsze im więcej, tym lepiej. Niektóre mamy czują się na tyle pewnie, że kilkanaście lekcji nie przyniesie im żadnej wartości dodanej.

Szkoła rodzenia - ćwiczenia w ciąży

źródło zdjęcia: Getty Images / shironosov

Na co zwrócić uwagę?

Nie każda szkoła rodzenia posiada bogatą ofertę usług i ciekawe warsztaty, które mogą przydać się przyszłej mamie. Dlatego warto zwrócić uwagę, co otrzymamy, zapisując się na zajęcia. Zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

 • niewielką liczebność grup,
 • wieczorny i weekendowy tryb prowadzenia zajęć,
 • stosunkowo niski koszt szkoły rodzenia,
 • możliwość konsultacji indywidualnych i porozmawiania ze specjalistami,
 • wypożyczanie sprzętu na salę porodową,
 • możliwość zwiedzanie sal porodowych.

Jeśli szkoła rodzenia oferuje wszystkie z wyżej wymienionych usług, z pewnością warto przemyśleć zapisanie się na zajęcia. Potraktujmy ją nie tylko jako miejsce, w którym zdobędziemy niezbędną wiedzę, ale także takie, w którym spotkamy się i porozmawiamy z innymi przyszłymi mamami.

Szkoła rodzenia – zalety

Zalet szkoły rodzenia jest całe mnóstwo. Warto wymienić chociaż te najważniejsze.

Zdobywanie wiedzy

To bardzo duża zaleta uczęszczania do szkoły rodzenia. Szczególnie dla mam, które będą rodzić po raz pierwszy, wskazówki i informacje mogą być prawdziwym objawieniem. Dowiemy się na tych zajęciach, jak przygotować się do ciąży na ostatnim etapie, jak będzie wyglądał poród i jakie są objawy porodu.

W trakcie lekcji ćwiczy się przede wszystkim prawidłowe oddychanie i ułożenie ciała, które ułatwią akcję porodową. Podczas ćwiczeń używa się różnych akcesoriów – jak chociażby piłki.

W szkole rodzenia położne odpowiedzą także na wszystkie pytania dotyczące opieki nad noworodkiem np. jak przewijać dziecko oraz wpoją nam teoretyczną wiedzę, jak wygląda karmienie piersią.

Dla kobiet, które nie będą rodzić po raz pierwszy, zajęcia mogą wydawać się niezbyt odkrywcze, ale nigdy nie przesądzajmy sprawy już na samym początku. Często zdarza się, że doświadczona i wykształcona położna podzieli się z nami wiedzą, o której nie miałyśmy wcześniej pojęcia.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć)

Współpraca obojga rodziców

Szkoła rodzenia przeznaczona jest dla obojga rodziców i zarówno mama, jak i tata powinni uczęszczać na te zajęcia. Przyszli ojcowie uczą się, jak pomóc partnerce w nadchodzących ciężkich chwilach.

Rodzice budują też więź z ich nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Takie wspólne zajęcia w szkole rodzenia są bardzo ważnymi momentami, ponieważ dziecko już w łonie matki czuje obecność obojga rodziców.

Przyszły tata dowie się, jak ciężka praca czeka ich oboje i jak ważne jest jego zaangażowanie. To szczególnie ważna zaleta dla rodzin, w których partner woli nie wtrącać się w kobiece sprawy, a poród naturalny wywołuje u niego strach i panikę.

Szkoła rodzenia jest dla obojga rodziców!

źródło zdjęcia: Getty Images / Manuel-F-O

Kontakt z innymi mamami

Bardzo często zdarza się, że kobieta w końcówce ciąży jest nagle odcięta od wszystkich dotychczasowych przyjemności i obowiązków. Siedzi w domu i nie wolno jej obciążać organizmu. Wykluczone są więc dłuższe spacery czy zrobienie większych zakupów. W sezonie zimowym dochodzi jeszcze strach przed przeziębieniem. Jej koleżanki pracują i spotykają się po pracy we własnym gronie. Ojciec dziecka także pracuje i wraca do domu na późny obiad. W życie przyszłej mamy wkrada się rutyna i monotonia.

Szkoła rodzenia to doskonałe miejsce, by poznać inne mamy w podobnej sytuacji – porozmawiać, poplotkować, podzielić się obawami z kimś, kto jest w dokładnie takiej samej sytuacji. Po zajęciach można wyjść na kawę czy spotkać się towarzysko w domu u jednej z kursantek. To bardzo dobrze działa na psychikę przyszłej mamy i sprawia, że nie czuje się samotna.

Oszczędność pieniędzy

Ta zaleta dotyczy szkół rodzenia, w których możliwy jest wynajem sprzętu na salę porodową lub do domu na kilka tygodni po urodzeniu. Nie każdy szpital jest wyposażony w piłki, maty i inne ciekawe akcesoria, które pomagają mamie poradzić sobie z bólem porodowym. Można wypożyczyć także laktator elektryczny.

Dzięki temu unikamy części wydatków, które trzeba byłoby ponieść w dużo większej kwocie. Kursantki często otrzymują także zniżkę na opiekę położnej w trakcie porodu. Nie tylko zapłacimy mniej, ale i będzie się nami opiekowała osoba, którą znamy i do której mamy zaufanie.

Szkoła rodzenia daje czasami możliwość wypożyczenia akcesoriów na salę porodową

źródło zdjęcia: Getty Images / OGGM

Czy szkoła rodzenia ma jakieś wady?

Trudno jest doszukać się wad w samej idei chodzenia do szkoły rodzenia. Minusy wynikają raczej z konkretnych placówek, w których możemy spotkać się z nieuprzejmością lub ubogim programem zajęć. Takie przypadki należą jednak do rzadkości.

Koszt tego typu zajęć nie jest wysoki – w Warszawie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 500-600 złotych za cały kurs. Można jednak poszukać szkoły rodzenia finansowanej ze środków NFZ lub z dofinansowaniem gminnym. Wtedy wszystkie spotkania są darmowe.

Nie można także powiedzieć, że publiczna szkoła rodzenia będzie gorsza od prywatnej, co często się słyszy. Wszystko tak naprawdę zależy od personelu i podejścia do przyszłych mam.

Można także zarzucić szkole rodzenia zmarnowany czas – jakby nie patrzeć, to ok. 12 spotkań, na które trzeba przyjechać. Z drugiej strony, czy jest coś ważniejszego od wspólnie spędzonych chwil z tatą i nienarodzonym maleństwem?

Czy warto uczęszczać na takie zajęcia?

Z pewnością warto uczęszczać do szkoły rodzenia. Jeśli nie mamy na ten cel wystarczających środków finansowych – sprawdźmy najbliższe placówki z dofinansowaniem. Pamiętajmy jednak, żeby zapisywać się wcześniej niż pod koniec ciąży. Kolejki są wszędzie. Szkoła rodzenia ma za zadanie wpoić nam podstawową wiedzę o własnym ciele i dziecku, które niedługo się urodzi. Ma zminimalizować strach, który czujemy przed porodem i pomóc nam przezwyciężyć czekający nas ból.

Szkoła rodzenia jest atrakcyjna dla wszystkich mam – zarówno tych, które urodzą po raz pierwszy, jak i tych, które w domu mają już niesforną gromadkę.

Szkoła rodzenia to cenna wiedza i praktyka

źródło zdjęcia: Getty Images / diego_cervo

Pamiętajmy, żeby przed zapisaniem się do konkretnej placówki sprawdzić opinie o niej. Do dyspozycji mamy kopalnię wiedzy, którą jest Internet. Możemy podjechać do danej szkoły i zapytać innych kursantek, czy porozmawiać z personelem. By szkoła rodzenia przyniosła same korzyści, musimy wybrać ją rozważnie i umiejętnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ