Michał Nielub
Michał Nielub
22 Sie, 2017 - 00:20
System Elixir w bankowości - na czym polega?

System Elixir w bankowości – na czym polega?

Michał Nielub

System Elixir służy do rozliczeń międzybankowych. W praktyce każdy klient banku zlecając przelew bankowy w internecie, korzysta z tego systemu. Podpowiadamy, kiedy dojdzie przelew i jak wyglądają sesje Elixir.

System Elixir powstał w 1994 roku, zaś jego opracowaniem i bieżącą obsługą zajmuje się KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Służy do rozliczeń międzybankowych, umożliwia również dokonywanie przelewów między klientami indywidualnymi oraz firmami. Jest podstawowym systemem stosowanym w bankowości elektronicznej.

Przelew Elixir – zasady działania

System Elixir umożliwia dokonywanie transakcji międzybankowych w złotówkach – w dni robocze odbywają się trzy sesje Elixir. Dzięki temu, istnieje możliwość przekazywania środków pieniężnych pomiędzy kontami bankowymi w ciągu kilku godzin. Wspomniane sesje rozliczeniowe odbywają się w stałych porach: 9:30, 13:30 oraz 16:00.

Ważnym elementem tego systemu jest jego integracja z systemem SORBNET, nadzorowanym przez Narodowy Bank Polski. W praktyce każda sesja Elixir przekazuje zlecenia przelewu bankowego do KIR, który przesyła je dalej do odbiorcy, natomiast instrukcje rozrachunkową wysyła do systemu SORBNET. Środki finansowe przekazywane przelewem przekazywane są już przez bank do NBP, który dokonuje rozrachunku i je przekazuje do odbiorcy.

Kiedy dojdzie przelew?

W praktyce liczone są zarówno wejścia i wyjścia przelewów. Zatem jeżeli przelew bankowy zostanie zlecony np. w środę o 15:50, zostanie wysłany w sesji o godzinie 16:00. Przekazywane środki u odbiorcy pokażą się zatem o 9:30 we czwartek.

Dowiedz się więcej: Zleciłem przelew w banku – kiedy dojdzie przelew? >>

Przelew Elixir – komu może się przydać?

System Elixir jest kluczowym systemem w polskiej bankowości. Jego użytkownikami są nie tylko banki – uczestnikami są także wszyscy klienci indywidualni oraz firmy, którzy na co dzień korzystają z bankowości elektronicznej i zlecają w internecie przelew bankowy.

Warto wspomnieć, że do systemu przynależy 41 banków, w tym wszystkie największe np. Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Idea Bank, Credit Agricole, mBank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Bank PKO BP, Bank PeKaO czy Bank Zachodni WBK.

System Elixir – płatności tylko w złotówkach?

KIR opracował również szereg równorzędnych rozwiązań, które umożliwiają realizację przelewów w innych walutach. Należy do nich system Euro Elixir, służący do przekazywania środków w walucie EURO i działa na skalę paneuropejską.

Ponadto dla tych, którym zależy na czasie, opracowany został system Elixir Express. Nie obowiązują w nim sesje rozliczeniowe, w związku z czym przelew bankowy realizowany jest natychmiast, zaś środki pojawiają się u odbiorcy zaraz po zleceniu.

System Elixir jest kluczowy dla rozliczeń międzybankowych. W praktyce jego uczestnikami są również korzystający z bankowości elektronicznej klienci indywidualni oraz firmy. Dzięki odpowiedniej zasadzie działania, zapewnia bezpieczeństwo transakcji internetowych i chroni nasze dane przed niepowołanymi osobami. Sesje Elixir odbywają się trzy razy dziennie, jednak dla tych, którzy chcą, aby środki pokazały się u odbiorcy natychmiast po zleceniu, opracowany został system Elixir Express. Istnieje również możliwość dokonywania transakcji w walucie EURO za pośrednictwem systemu Euro Elixir.

ZOBACZ RÓWNIEŻ