Michał Nielub
Michał Nielub
25 Wrz, 2017 - 03:00
Symulacja kredytu - dlaczego warto ją przeprowadzić?

Symulacja kredytu – dlaczego warto ją przeprowadzić?

Michał Nielub

Symulacja kredytu powinna mieć decydujący wpływ na podjęcie decyzji o jego zaciągnięciu. Dostępne są kalkulatory umożliwiające obliczenie całkowitego kosztu takiego zobowiązania.

Symulacja kredytu powinna poprzedzać decyzją o jego zaciągnięciu. O przydatności tego narzędzia świadczy fakt, że w internecie powstało wiele kalkulatorów kredytów, dzięki którym dowiemy się jaki będzie całkowity koszt, a także pozyskamy informację dotyczącą miesięcznej raty. To właśnie te kwestie powinny być kluczowe w momencie podejmowania decyzji o zaciągnięciu zobowiązania finansowego.

Symulacja kredytu – do czego jest potrzebna?

Dzięki przeprowadzeniu symulacji kredytu, pozyskamy kluczowe informacje w zakresie zaciąganego zadłużenia. Decydujące są te, które dotyczą przede wszystkim całkowitego kosztu kredytu (m.in. odsetki, prowizja banku, dodatkowe ubezpieczenia) oraz pozwolą na obliczenie wysokości miesięcznej raty.

Kiedy przeprowadzić symulację kredytu

Symulacja kredytu jest pomocna w podejmowaniu decyzji o jego zaciągnięciu. Niezależnie od tego czy rozważamy kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy potrzebna nam jest konsolidacja zadłużenia.

Warto być świadomym tego, że nawet jeżeli według banku dysponujemy zdolnością kredytową, w praktyce może się okazać, że nie będziemy posiadać zdolności do bieżącego regulowania należności.

Dowiedz się więcej: Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić? >>

Pomocne narzędzie – kalkulator kredytów

Symulacja kredytu może odbyć się z wykorzystaniem kalkulatora kredytów. Dzięki temu pozyskamy szacunkowe informacje w zakresie planowanego zadłużenia. W zależności od rodzaju zobowiązania, istnieje możliwość konfiguracji różnych opcji. Aby obliczyć finalny koszt kredytu oraz miesięczne raty należy uwzględnić np. kredyt bez zgody małżonka, kredyt bez zabezpieczeń, kredyt bez zaświadczeń itp.  Możemy również zaznaczyć opcję kredyt bez ubezpieczeń.

Kalkulatory kredytów dostępne są w internecie w formie ogólnych narzędzi, jak i udostępnione przez konkretne banki na ich stronach internetowych. Taką możliwość dają m.in. ING Bank Śląski, mBank czy PKO BP.

Dowiedz się więcej: Jak działa kalkulator kredytów hipotecznych >>

Kalkulator kredytów jako wyszukiwarka

Przykładowo, w wyżej opisane funkcjonalności wyposażony został kalkulator kredytów, dostępny pod adresem www.kalkulator.pl (sprawdź tutaj). Stanowi on również rodzaj wyszukiwarki aktualnie dostępnych produktów kredytowych na rynku. Zaznaczenie lub odznaczenie dostępnych opcji pokaże nam ofertę interesujących nas produktów.

Gdzie jeszcze można przeprowadzić symulację

Takiej czynności możemy również dokonać w oddziale dowolnego banku. Doradca finansowy powinien na żądanie klienta przeprowadzić symulację kredytu, udzielając jednocześnie wyczerpującej informacji na temat dostępnej oferty. Jego zadanie polega również na obliczeniu naszej zdolności kredytowej. W przypadku gdybyśmy jej nie posiadali – powinien poinformować nas, jakie powinniśmy mieć przychody, aby taka zdolność wystąpiła.

Symulacja kredytu a rzeczywisty jego koszt

Warto być świadomym tego, że kalkulator kredytów zazwyczaj wylicza koszt oraz miesięczną ratę wyłącznie w oparciu o deklarowane oprocentowanie. Nie zawsze jednak pokrywa się to z rzeczywistymi kosztami, jakie poniesiemy. Wpływa na to fakt, że większość kalkulatorów nie uwzględnia RRSO, na który składają się m.in. obowiązkowe ubezpieczenia związane z kredytem, prowizja banku itp.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

Symulacja kredytu powinna poprzedzać każdą decyzję o jego zaciągnięciu. Pozwoli nam uzyskać informację w zakresie, czy faktycznie stać nas na regulowanie bieżących zobowiązań wobec banku. Warto być świadomym tego, że nawet jeżeli mamy zdolność kredytową, to zadłużenie może w rzeczywistości okazać się zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu domowego.

Przydatnym dla nas narzędziem jest kalkulator kredytu, który dostarczy nam szacunkowych informacji w zakresie kosztów. Dokładniejszej symulacji dokonamy natomiast w oddziale banku. Warto jednak pamiętać, że o całkowitym koszcie kredytu informuje nas wskaźnik RRSO, na który poza oprocentowaniem nominalnym, składa się również m.in. prowizja banku, koszt dodatkowych ubezpieczeń i wiele innych elementów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ