Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
09 Kwi, 2019 - 00:00
Sycylia: najpopularniejsza wyspa we Włoszech - co zobaczyć?

Sycylia: najpopularniejsza wyspa we Włoszech – co zobaczyć?

Katarzyna Zet

W Twoich planach wakacyjnych jest Sycylia? Sprawdź, które miejsca na wyspie zobaczyć, by poznać ją bliżej i przywieźć z urlopu wspaniałe wspomnienia!

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym i jedno z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc na urlop we Włoszech. Przyciąga ich tu nie tylko gorący klimat i piękne plaże, ale także wspaniałe zabytki oraz wulkan Etna, będący symbolem wyspy.

Poniżej podpowiadamy, jak odkrywać ten kawałek Italii i co w szczególności warto na nim zobaczyć.

Sycylia – to musisz wiedzieć!

Położona nad czubkiem włoskiego buta Sycylia ma ponad 25 tys. km kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, co województwo lubelskie. Od stałego lądu, a dokładnie włoskiego regionu Kalabria, dzieli ją wąski przesmyk w postaci Cieśniny Mesyńskiej, którą można przebyć promem. Większość turystów woli jednak przybyć na Sycylię samolotem, choćby po to, by z góry zobaczyć w pełnej okazałości górujący nad wyspą wulkan Etna.

Na Sycylii znajduje się kilka portów lotniczych, z których najważniejszymi są:

 • Falcone-Borsellino koło Palermo – największe międzynarodowe lotnisko na Sycylii,
 • port lotniczy koło Trapani – obsługuje m.in. połączenia z Polski linii Ryanair,
 • Katania-Fontanarossa – międzynarodowe lotnisko na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Jeśli nie wybieramy się na Sycylię samochodem, warto go wypożyczyć już na lotnisku. Ułatwia to poruszanie się po okolicy, a przede wszystkim umożliwia dotarcie do wszystkich znanych zakątków tej największej włoskiej wyspy i zobaczenie jej najważniejszych atrakcji.

Trinacria – symbol Sycylii w kształcie meduzy

Podczas urlopu na wyspie nietrudno zauważyć wszechobecnego symbolu głowy kobiety o trzech nogach. Jest to wizerunek meduzy, który widnieje nawet na fladze Sycylii. Tzw. trinacria symbolizuje trójkątny kształt wyspy z trzema przylądkami i pełni funkcję talizmanu mającego przynosić mieszkańcom szczęście, urodzaj i dobrobyt.

Trinacria - symbol Sycylii obecny jest na całej wyspie - tutaj na murze w Taorminie

źródło zdjęcia: Getty Images / siculodoc

Sycylia – co warto zobaczyć?

Osoby wybierające się na wakacje we Włoszech przede wszystkim oczekują doskonałych warunków do wypoczynku nad morzem. Pod tym kątem Sycylia ich z pewnością nie zawiedzie, ponieważ są tutaj przepiękne, piaszczyste plaże i wyjątkowo czyste oraz ciepłe morze doskonałe do kąpieli i nurkowania. Co więcej, tutejszy klimat dzięki wpływom frontów znad Afryki zapewnia nierzadko iście tropikalną pogodę.

Sycylia jest jednak tak ciekawą wyspą, że grzech byłby cały urlop przeleżeć na plaży. Oto największe atrakcje turystyczne Sycylii, które warto zobaczyć!

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Sycylia - plaża w Scopello

źródło zdjęcia: Getty Images / Freeartist

Palermo – stolica wyspy

Palermo leży w północno-zachodniej części wyspy i jest nie tylko jej stolicą, ale także jednym z najważniejszych miast we Włoszech. Zostało założone w starożytności przez Fenicjan, a w kolejnych wiekach trafiało pod panowanie m.in. Arabów, Normanów, a nawet Hiszpanów. Do największych zabytków Palermo, które warto zobaczyć, należą:

 • katedra Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej z XII w.,
 • Pałac Normanów z Kaplicą Palatyńską z XII w., która zachwyca kunsztownymi zdobieniami w stylu bizantyjskim i arabskim,
 • Katakumby Kapucynów – od XVI w. pochowano w nich około 8 tys. osób – ich mumie można oglądać do dzisiaj w mrocznych lochach klasztoru.

W pobliżu Palermo w miasteczku Montreale znajduje się jeszcze jeden ważny zabytek – katedra Santa Maria Nuova. Jest to największa budowla wzniesiona na Sycylii przez Normanów, której nawa główna ozdobiona jest misternie wykonaną złotą mozaiką. Między budynkiem świątyni a sąsiadującym klasztorem znajdują się przepiękne krużganki, w których cieniu lubią odpoczywać turyści.

Sycylia - katedra w Palermo

źródło zdjęcia: Getty Images / Tenedos

Cefalù

Cefalù to niezwykle malownicza miejscowość położona około 70 km od Palermo. Zachwyt budzi już samo położenie miasta u stóp potężnego masywu skalnego La Rocca, ale piękna jest również tutejsza plaża, romantyczna promenada oraz średniowieczna zabudowa.

Znajduje się tu jeden z najważniejszych zabytków Sycylii – normańska katedra z XII w., w której rozpoznać można różne style architektoniczne – zarówno normańskie, jak i bizantyjskie oraz arabskie. Podobnie jak w katedrze Montreale, także tutaj znajduje się kunsztowna mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora.

Sycylia - widok na Cefalu

źródło zdjęcia: Getty Images / holgs

Wulkan Etna – największa atrakcja wyspy

Sycylia znana jest na świecie z dwóch względów: to tu narodziła się mafia (rodzinne miasto słynnych mafiozów Corleone znajduje się niedaleko Palermo) i to tutaj znajduje się największy czynny wulkan Europy.

Potężna Etna góruje nad Sycylią w pobliżu jej wschodniego wybrzeża niedaleko Katanii. Wznosi się na wysokość około 3340 m n.p.m. i co jakiś czas ukazuje swoje groźne oblicze. Do niewielkich erupcji dochodzi tu wielokrotnie w ciągu roku, ale tylko niektóre z nich okazują się niebezpieczne.

Na co dzień Etna oblegana jest przez turystów – asfaltową drogą można na nią wjechać np. autobusem lub samochodem, a po dotarciu do parkingu udać się na szczyt góry. Można to zrobić pieszo, samochodem terenowym bądź kolejką linową – ostatnia opcja jest najlepsza dla osób odwiedzających Włochy z dziećmi.

Po drodze zobaczymy dymiące kratery (w sumie jest ich 270!), a także prawdziwie księżycowy krajobraz składający się z mnóstwa czarnych kamieni zastygłej lawy. Największą atrakcją są jednak spektakularne widoki rozciągające się ze szczytu na Sycylię oraz morze.

Sycylia - kolejka na szczyt wulkanu Etna

źródło zdjęcia: Getty Images / AlexanderNikiforov

Taormina – słynny sycylijski kurort

Taormina to prawdziwa perełka, z której Sycylia jest szczególnie dumna. Miasteczko położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy na wysokich wzgórzach, których zbocza dosłownie oblepione są domami. Taormina to znany kurort, w którym swoje wakacje na Sycylii lubią spędzać celebryci, dlatego nie brakuje tu luksusowych hoteli oraz drogich restauracji.

Turystów przyciągają tu przede wszystkim fantastyczne widoki rozciągające się na Etnę i wschodnie wybrzeże (zobacz zdjęcie główne w artykule).

Najlepszym punktem widokowym jest największy zabytek Taorminy – świetnie zachowany teatr grecki. Widać z niego nie tylko wulkan, ale także lazurowe morze, po którym pływają luksusowe jachty.

Drugą znaną atrakcją Taorminy jest Isola Bella – jest to maleńka wysepka położona tuż przy plaży, do której można dojść wąską, kamienistą groblą. Ze względu na bujną roślinność oraz żyjące tu gatunki ptaków i jaszczurek wysepka jest dzisiaj rezerwatem przyrody, który po zakupie biletu można zwiedzić. Okolice wyspy to także jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Sycylii.

Sycylia - Taormina

źródło zdjęcia: Getty Images / alxpin

Syrakuzy – miasto pełne antycznych zabytków

Zlokalizowane w południowo-wschodniej części wyspy Syrakuzy to jedno z najważniejszych miejsc na Sycylii. W czasach antycznych pełniły ważną rolę kulturalną i gospodarczą. To tutaj urodził się słynny matematyk Archimedes. Miasto zostało założone w VIII w. p.n.e. przez Greków na znajdującej się tu wysepce Ortygia, dlatego to właśnie na niej znajduje się starówka, którą w pierwszej kolejności warto zwiedzić. Jest tu szereg ważnych zabytków:

 • ruiny świątyni Apollina z VI w p.n.e.,
 • katedra, którą wybudowano z wykorzystaniem murów starożytnej świątyni Ateny,
 • opactwo św. Łucji, patronki Sycylii, w którym znajduje się słynny obraz „Pogrzeb Łucji” Caravaggio.

Warto przespacerować się wąskimi i klimatycznymi uliczkami Ortygii, by zobaczyć wiele innych ciekawych obiektów – pałaców, kościołów i kamienic z minionych wieków.

Sycylia - Syrakuzy, wyspa Ortygia

źródło zdjęcia: Getty Images / MariusLtu

W lądowej części miasta znajduje się inna atrakcja Syrakuz, z której Sycylia jest bardzo dumna. Jest nią ogromny Park Archeologiczny Neapolis, w którym podziwiać można ruiny wielu starożytnych budowli m.in. jeden z największych w świecie antycznym teatrów greckich.

Turystów przyciągają również położone nieopodal kamieniołomy ze słynną grotą, która nosi nazwę Ucha Dionizjusza (imię starożytnego tyrana Syrakuz) ze względu na kształt olbrzymiego wejścia oraz wyjątkową akustykę panującą wewnątrz.
Będąc w Syrakuzach, warto także zobaczyć wczesnochrześcijańskie katakumby św. Jana oraz Muzeum Archeologiczne.

Sycylia - Syrakuzy, ruiny świątyni Apollina

źródło zdjęcia: Getty Images / RomanBabakin

Sycylijskie smaki

Wakacje na Sycylii to świetna okazja, by poznać specyficzną lokalną kuchnię. Warto spróbować choćby przysmaków, których głównym składnikiem jest ulubione warzywo Sycylijczyków – bakłażan. W dawnych czasach biedni mieszkańcy wyspy zastępowali nim drogie mięso. Znajdziemy go w takich daniach jak pasta alla Norma, czy caponata.

Sycylia slynie również z wyśmienitych owoców morza, które często są sprzedawane w formie fast-foodów. Znaną przekąską uliczną jest także arancini, czyli smażona kulka z ryżu. Na deser koniecznie trzeba spróbować cannoli, czyli kruchych rurek z serem ricotta.

Cannoli - słynny sycylijski deser

źródło zdjęcia: Getty Images / EnkiPhoto

W naszymi mini- przewodniku zabrakło miejsca na opis wszystkich atrakcji Sycylii. Warto wspomnieć, że wśród nich popularnością cieszą się m.in.:

 • Dolina Świątyń w Agrigento – zobaczymy tu kompleks antycznych ruin,
 • Dolina Noto – kilka położonych koło siebie miast z pięknymi z barokowymi zabytkami,
 • Wyspy Liparyjskie – położone koło Sycylii wulkaniczne wyspy np. Vulcano, na które warto wybrać się statkiem.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Sycylia to przepiękna wyspa o wielu obliczach, której urokliwe zakątki warto odkryć na własną rękę bądź korzystając z oferty wycieczki objazdowej po Sycylii. Zobaczenie choć kilku miejsc będzie świetnym urozmaiceniem wakacji we Włoszech, nawet jeśli ich głównym celem jest rozkoszowanie się sycylijskim słońcem na pięknej plaży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ