Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
30 Lis, 2018 - 19:04
Święta w hotelu - dla kogo to dobry pomysł?

Święta w hotelu – dla kogo to dobry pomysł?

Elzbieta Tchorowska

Święta w hotelu to alternatywa dla rodzinnych i tradycyjnych świąt. Sprawdź, czy taka forma wypoczynku jest dla Ciebie i co przygotowały dla nas hotele.

Nie każdy jest miłośnikiem spędzania świąt w domu. Nie da się ukryć, że takie przedsięwzięcie wymaga od nas dużego nakładu pracy i ponoszenia sporych kosztów. Osobom, które nie przepadają za organizacją domowego Bożego Narodzenia, ale chcą je spędzić wyjątkowo, możemy polecić święta w hotelu.

Dla kogo święta w hotelu to dobry pomysł?

Istnieje kilka grup osób, dla których święta w hotelu będą znakomitą opcją spędzenia Bożego Narodzenia.

Dla samotnych

Możemy do nich zaliczyć osoby, które nie mają bliskich i przyjaciół, z którymi mogliby spędzić ten czas. Zamiast siedzieć w pustych czterech ścianach, lepiej pojechać do nowego miejsca i być może poznać sympatycznych ludzi, którzy mają taki sam problem.

Dla poszukujących wytchnienia i odpoczynku

Wyjazd może być ciekawą alternatywą dla osób, które przeraża całe przedświąteczne zamieszanie, szał zakupów i czekającej ich pracy. Czasami wolimy w święta odpocząć, a przecież żadna doskonała pani domu nie może odetchnąć w Wigilię. Chcąc spędzić wyjątkowy wieczór bez poświęcania mu ani minuty uwagi, możemy zapłacić komuś za jego przygotowanie w hotelu.

Wyjazd do hotelu jest często także pretekstem, by uniknąć spotkania z niemile widzianymi członkami rodziny, których zaprosić byśmy musieli.

Z pewnością jednak osoby, które uwielbiają różnego rodzaju imprezy rodzinne, podejmować gości i zaskakiwać dobrym zorganizowaniem, ze świąt w hotelu nie będą zadowolone.

Dowiedz się więcej: Wigilia: Jak przygotować pierwsze rodzinne święta?

Święta w hotelu pozwalają wypocząć

źródło zdjęcia: Getty Imagessvetikd

Czego możemy oczekiwać?

Hotele co roku przygotowują specjalną ofertę dla swoich gości, którzy zostają u nich na Boże Narodzenie. Jeśli chcemy tylko wypocząć, możemy wybrać standardowy pokój bez żadnych atrakcji lub zdecydować się na pakiet świąteczny obejmujący np. wizytę w SPA, na basenie czy nawet dyskotece.

Decydując się na święta w hotelu, możemy liczyć na:

 • wystawną kolację wigilijną,
 • przybycie świętego Mikołaja,
 • zwiedzanie atrakcji turystycznych,
 • wspólne śpiewanie kolęd.

Wiele zależy od samego ośrodka, który wybierzemy. Mniejsze hotele mają mniej bogatą ofertę, ale przez to bywają często tańsze. Zanim dokonamy wyboru, przemyślmy, co tak naprawdę chcemy robić w te święta.

Dowiedz się więcej: Najlepsze wyszukiwarki hoteli i noclegów na świecie

Wiele hoteli przygotowuje dla gości kolację wigilijną

źródło zdjęcia: Getty Images / eli_asenova

Gdzie pojechać na święta Bożego Narodzenia?

Pomysłów, gdzie spędzić święta w hotelu jest całe mnóstwo. Możemy pojechać do ciepłych krajów, gdzie przecież też obchodzi się wieczór wigilijny albo wystarczy udać się kilka kilometrów od domu, by w razie potrzeby móc szybko i wygodnie wrócić do naszych czterech ścian. Jak co roku najpopularniejsze jest Boże Narodzenie w górach i nad morzem.

Święta nad morzem

Jednym z najbardziej luksusowych miejsc, gdzie czeka na nas cała gama atrakcji, jest Baltic Cliff Spa & Wellness w miejscowości Niechorze w województwie zachodniopomorskim. Poza kolacją wigilijną i masą atrakcji możemy zrelaksować się podczas jednego z wielu zabiegów kosmetycznych czy na dyskotece. Spędzenie świąt w takim miejscu ma wiele zalet. Nie mamy co liczyć na ciszę i spokój, ale chyba nie o to chodzi.

Wyobraźmy sobie możliwość spaceru brzegiem morza zaraz po Wigilii – bez konieczności zmywania naczyń, zabawiania gości czy śpiewania kolęd. Prawda, że brzmi wspaniale?

Podobne oferty znajdziemy w wielu miejscach nad polskim Bałtykiem – wśród nich są również oferty mniej luksusowe np. w nadmorskich pensjonatach.

Dowiedz się więcej: Wielkanoc nad morzem – TOP 9 pomysłów

Święta w hotelu z ofertą SPA

źródło zdjęcia: Getty Images / targovcom

Święta w górach

Bardzo też lubimy jeździć w góry – zwłaszcza w zimie. Wyjątkowym miejscem na spędzenie świąt w górach jest na przykład Hotel Belweder znajdujący się w Zakopanem. W cenie pobytu otrzymamy:

 • nocleg,
 • śniadanie,
 • kolację wigilijną,
 • wizytę Mikołaja dla najmłodszych,
 • relaks w centrum Spa&Wellness,
 • zajęcia dla dzieci.

W każdej chwili możemy wrócić do własnego pokoju, by obserwować padające płatki śniegu i góry na horyzoncie. Czy jest coś wspanialszego od takiego spędzenia świąt? Wigilia w górach może być wyjątkowym przeżyciem! Podczas kolejnych dni świątecznych możemy natomiast oddać się białemu szaleństwu na stokach, a więc spędzić święta aktywnie, a nie siedząc wyłącznie przy suto zastawionym stole.

Dowiedz się więcej: Najlepsze stoki narciarskie w Polsce

Święta w górach to idealne rozwiązanie dla miłośników białego szaleństwa

źródło zdjęcia: Getty Images / oneinchpunch

Święta w ciepłych krajach

Boże Narodzenie to często doskonały pretekst, by odwiedzić miejsca egzotyczne, w których do tej pory nie byliśmy. Nie potrzebujemy wykorzystywać całego urlopu, a często możemy znaleźć atrakcyjne oferty na przelot.

W okresie świątecznym dużym uznaniem cieszą się m.in.:

 • Maroko,
 • Wyspy Kanaryjskie,
 • Madera,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 • Wyspy Zielonego Przylądka.

Decydując się na święta w hotelu w ciepłych krajach, z pewnością nie zmarzniemy. Niestety nie ulepimy także bałwana ani nie ubierzemy choinki. Zamiast tego będziemy mieli słońce, często iście wakacyjne temperatury, baseny i przejrzyście czyste morze.

Jeśli dobrze poszukamy, to także w takich miejscach znajdziemy oferty zawierające kolację świąteczną, choć raczej nie zakosztujemy polskich specjałów. Mimo wszystko to dobry pomysł na podładowanie akumulatorów, uniknięcie zawieruchy przedświątecznej i przy okazji zwiedzenie nowego, egzotycznego kraju.

Dowiedz się więcej: Gdzie warto spędzić Boże Narodzenie za granicą?

Święta w ciepłych krajach - dla spragnionych słońca i odpoczynku

źródło zdjęcia: Getty Images / dolgachov

Ile kosztują święta w hotelu?

Wielu z nas wybrałoby się do hotelu na święta, ale często zniechęca nas wysoka cena. Czy jednak faktycznie takie wyjazdy świąteczne są aż tak drogie?

Pakiet świąteczny dla dwójki dorosłych i jednego dziecka w pięciogwiazdkowym hotelu kosztuje nieco ponad 4 tys. złotych. Nie zawsze jednak musimy wybierać najwyższy standard. Bez trudu znajdziemy oferty za nieco ponad 1200 złotych za całą rodzinę, gdzie również do dyspozycji będziemy mieli strefę wellness, śniadania, kolację wigilijną i wiele innych atrakcji.

Święta za granicą np. na Maderze czy w Maroku to koszt około 2 tysięcy złotych za 8 dni pobytu.

Czy faktycznie Boże Narodzenie w hotelu wychodzi tak drogo? Zastanówmy się, ile pieniędzy musimy wydać na przygotowanie kolacji wigilijnej, czy świątecznego obiadu – nie tylko dla nas, ale i dla wszystkich zaproszonych gości. Z reguły co roku wydajemy podobną kwotę na jedzenie, prezenty pod choinkę i świąteczne dekoracje, a do tego dochodzi jeszcze jeden najważniejszy koszt, który trudno wycenić: koszt naszej pracy związanej z przygotowaniem świąt.

Wady świąt w hotelu

Nie możemy zapominać o wadach tego typu rozwiązania. Jeśli z reguły Boże Narodzenie spędzamy samotnie i nie szykujemy wystawnej kolacji, z pewnością koszty takiego wyjazdu będą znacznym obciążeniem dla naszego budżetu.

Musimy liczyć się także z niemiłymi opiniami rodziny i znajomych, których w tym roku nie zaprosimy na Wigilię. Mogą poczuć się urażeni, a nawet wytykać nam snobizm czy egoizm.

Czasami wadą jest także długi czas dojazdu do hotelu. Nie każdy z nas ma ochotę 24 grudnia spędzić kilka godzin w samochodzie, samolocie czy pociągu.

Zamiast świątecznego szału zakupowego przychodzi świąteczny szał pakowania się. Zwłaszcza w przypadku rodzin z małymi dziećmi zapomnienie jednego przedmiotu może wywrócić cały wyjazd do góry nogami.

Z pewnością jednak warto spróbować choć raz pokusić się o taki wyjazd na święta i samemu zdecydować, czy taka forma Bożego Narodzenia jest dla nas lepsza od tej tradycyjnej, domowej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze tradycje wigilijne w Polsce

Święta w hotelu mają też swoje wady

źródło zdjęcia: Getty Images / AntonioGuillem

Święta w hotelu z pewnością są ciekawą odmianą i odskocznią od corocznego szału przygotowywania kolacji wigilijnej dla całej rodziny – bliższej i dalszej. Nieraz mogą okazać się także tańsze. Czasem lepiej jest wykorzystać okazję i pozwolić sobie na chwilę odpoczynku i relaksu. W końcu nie mamy obowiązku przygotowywania świąt Bożego Narodzenia. Jeśli więc najdzie nas ochota spędzić te kilka dni spokojnie i bez pośpiechu, warto zdecydować się na taką odmianę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ