Michał Nielub
Michał Nielub
03 Lis, 2017 - 03:00
Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie

Święta w górach – 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie

Michał Nielub

Święta w górach to nie tylko wyjątkowy sposób spędzenia tego czasu. To również możliwość poznania obyczajowości góralskiej, a także opcja na aktywne Święta z korzyścią dla ducha i ciała.

Święta w górach są coraz bardziej popularne. Wiąże się to z faktem, że szukamy czegoś nowego, aby przeżyć ten czas w naprawdę wyjątkowy sposób. Znudzeni rutyną i świętowaniem takim, jak co roku, zastanawiamy się nad alternatywnymi sposobami na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. Wyjazd w góry to jeden z pomysłów, który w szczególności warto wziąć pod uwagę.

7. Boże Narodzenie w górach – zdrowo i aktywnie

Święta w górach to przede wszystkim zdrowe powietrze, piękne krajobrazy i wszechobecny śnieg. Dzięki tym trzem czynnikom możemy je spędzić aktywnie. Warto wybrać wówczas takie miasta, w których stoki narciarskie funkcjonują także w okresie świątecznym.

Skorzysta na tym więc nie tylko nasza dusza (upajając się niesamowitymi górskimi widokami), ale także nasze ciało (szybciej spalimy zbędne kalorie, o których nagromadzenie w Święta nietrudno).

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - narty

6. Impreza po góralsku

Boże Narodzenie w górach rządzi się swoimi prawami. Górale często wyprawiają imprezy z tej okazji, w których i my możemy uczestniczyć. Towarzyszy im kolędowanie z udziałem kapel, a także wspólne biesiadowanie przy ognisku, urozmaicone barwnymi opowieściami.

Dowiedz się więcej: Pomysły na prezenty świąteczne dla pracowników >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - ognisko zimą

5. Święta w górach – atrakcje dla całej rodziny

Wiele ośrodków zlokalizowanych w górach oferuje animację czasu wolnego. Może ona przybierać naprawdę różne postacie. Najbardziej tradycyjną formą jest coroczny świąteczny kulig po górach, co jest zabawą dla całej rodziny. W Bieszczadach z kolei tradycją jest piesza wyprawa w góry w poszukiwaniu najpiękniejszej choinki.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze tradycje wigilijne w Polsce >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - kulig

4. Tradycyjna kuchnia góralska

Święta w górach to również możliwość poznania obyczajowości i wciąż żywej kultury góralskiej. Z tą nierozerwalnie związana jest sztuka kulinarna. Do tradycji należy pieczenie prosiaka nad ogniskiem, a także delektowanie się ręcznie wyrobionymi kiełbasami i samodzielnie wędzonymi wędlinami.

Górale szczególną uwagę przykładają do jedzenia, zatem można się spodziewać, że podczas Wigilii gospodarze nikomu nie pozwolą być głodnym.

Dowiedz się więcej: 12 potraw wigilijnych – lista tradycyjnych dań >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - kuchnia świąteczna

3. Święta w górach z tradycjami

Obyczajowość górali jest zgoła odmienna, niż w innych częściach Polski. Dla osób fascynujących się ludowością, Boże Narodzenie w górach będzie więc wyjątkowym przeżyciem. Uroczystościom towarzyszą opowieści, z których szczególnie znani są starsi górale. Góry kojarzone są również z żywą kulturą, zatem wszelkie zwyczaje i obyczaje są tutaj szczególnie pielęgnowane i praktykowane. Warto zapoznać się z nimi samodzielnie!

Dowiedz się więcej: Choinka sztuczna vs. choinka żywa >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - Mikołaj

2. Boże Narodzenie dla singli

W kulturze góralskiej, jak już wspomniano, znajduje się wiele zwyczajów nigdzie indziej nie praktykowanych. Jednym z nich są tzw. „podłazy”. Odbywają się one w drugi dzień świąt i polegają na tym, że kawalerowie odwiedzają panny, które przypadły im do gustu. Drugie „podłazy” odbywają się w noc noworoczną. Jeżeli jesteś singielką, może w ten sposób znajdziesz swoją drugą połówkę?

Dowiedz się więcej: Catering wigilijny – czy to się opłaca? >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - singielka

1. Wigilia w górach ze snopem owsu w kącie

Święta w górach to wyjątkowa Wigilia. Panuje tutaj szczególny zwyczaj, w którym gazda (gospodarz) wchodząc do izby rzuca w kąt snopek owsu, który nazywany jest „Diduchem”. Jest to pierwszy skoszony snop owsu lub pszenicy, który ma przynieść dostatek rodzinie gazdy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe okien >>

Dodatkowo, o dobrobyt prosi podczas tradycyjnej modlitwy. Zwyczaj ten wcześniej był praktykowany bardzo powszechnie w kulturze wschodniosłowiańskiej, z czasem jednak został zapomniany. Wigilia w górach jest szansą na to, by dowiedzieć się jakie zachowania są tradycyjne dla kultury polskiej, gdyż to właśnie górale jeszcze je praktykują.

Dowiedz się więcej: Święta w hotelu – dla kogo to dobry pomysł? >>

Święta w górach - 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie - chatka góralska

Wigilia w górach – dlaczego warto?

Święta w górach na ogół kojarzą się ze śniegiem, czego nie można powiedzieć o miastach położonych w innych częściach Polski. Dodatkowo, tradycją są tu kuligi czy kolędy z kapelą góralską. Kultura mieszkańców gór jest zdecydowanie inna, niż tradycje praktykowane na nizinach.

Ponadto, będąc w górach możemy zdecydować się na aktywny wypoczynek, np. poprzez skorzystanie z pobliskich stoków narciarskich. To wszystko sprawia, że Boże Narodzenie w górach będzie miłą odmianą dla wyrwania się z codziennej rutyny. Warto spróbować!

ZOBACZ RÓWNIEŻ