Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
29 Lis, 2018 - 16:31
Świąteczne ozdoby z filcu - TOP 7 pomysłów

Świąteczne ozdoby z filcu – TOP 7 pomysłów

Elzbieta Tchorowska

Ozdoby z filcu zachwycają swoją prostotą i różnorodnością. Wykonaj świąteczne dekoracje z tego materiału samodzielnie i zadziw wszystkich domowników!

Przed Bożym Narodzeniem dekorujemy swoje domy i staramy się, by były jak najpiękniejsze. Nie musimy jednak kupować drogich ozdób. Wystarczy to, co znajdziemy w każdej szufladzie z przyrządami do szycia. Prezentujemy ozdoby z filcu, które są proste w wykonaniu, efektowne i zaskoczą wszystkich domowników oraz gości.

Poznaj TOP 7 najlepsze ozdoby z filcu na święta!

Kolorowy filc możemy kupić niemal w każdej pasmanterii, sklepie z materiałami, a także w wielu sklepach dla plastyków. Nie jest drogi i wyjątkowo łatwo uszyjemy z niego różnego rodzaju ozdoby.

1. Świąteczne torebki z filcu

Szukając wyjątkowego sposobu na zapakowanie świątecznych prezentów, możemy samodzielnie wykonać efektowną torebkę z filcu. Wystarczy odrobina wolnego czasu i zdolności krawieckich.

Wielkość torby dopasujmy do rozmiaru prezentu. Zbyt duża będzie nie tylko źle wyglądać, ale sprawi, że napracujemy się znacznie więcej, niż byłoby to konieczne.

Świetnie sprawdzi się czerwony kawałek materiału, który będzie nawiązywał do ubrania świętego Mikołaja. Nie zapominajmy także o ozdobach. Filc jest bardzo wdzięcznym materiałem. By stworzyć dowolny kształt, wystarczą nożyczki. Nie musimy także wszywać elementów ozdobnych. Dobrze sprawdzi się specjalny klej, który kupimy już za kilka złotych. Nieco prostszym rozwiązaniem jest filc samoprzylepny.

Sposób, w jaki udekorujemy nasze ozdoby z filcu, zależy tylko od nas. Mogą to być:

 • choinki,
 • postać świętego Mikołaja,
 • prezenty,
 • bałwanki,
 • gwiazdki.

Nie zapominajmy także o wszyciu uszu, które z pewnością przydadzą się do przenoszenia nieco cięższych prezentów.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać wyjątkowy prezent dla każdego?

Świąteczne ozdoby z filcu - torebki na prezenty

źródło zdjęcia: Getty ImagesSergeyChayko

2. Serwetki świąteczne, czyli nietypowe ozdoby z filcu

Z filcu możemy także stworzyć przepiękne i autorskie serwetki, które położymy na świątecznym stole. Nie musimy ich w żaden sposób zszywać. Wystarczy duża płachta materiału, chęci i trochę siły.

W pierwszej kolejności musimy wymyślić wzór naszych serwetek. Możemy pójść w klasykę i wybrać jednorodne, ewentualnie z motywem dekoracyjnym na brzegach. Bardziej efektowne, choć i trudniejsze do wykonania będą ozdoby z filcu z otworami wewnątrz.

Zanim przystąpimy do cięcia filcu, wykonajmy projekt naszej serwetki. Możemy sobie pomóc, ustalając odpowiedni kontur w programie graficznym na komputerze i drukując go potem w formie szablonu. Nanosimy kształt serwetki na filc za pomocą kredy czy ołówka – najlepiej od strony, która będzie skierowana w stronę stołu.

Najcięższą pracą jest wycięcie serwetki. Im grubszy filc, tym jest to trudniejsze. Nie zawsze nożyczki dadzą nam pożądany efekt. Nie są dokładnym narzędziem. Z drugiej strony nie każdy z nas posiada laser czy profesjonalną wycinarkę. Możemy jednak wykorzystać nożyk techniczny, którym obcinamy tapety. Z jego pomocą powinniśmy sobie poradzić z filcem o grubości nawet do 5 mm.

Mając szablon, możemy wyciąć dowolną liczbę identycznych serwetek – ograniczy nas wyłącznie ilość materiału.

Dowiedz się więcej: Dekoracja stołu wigilijnego – 7 ciekawych pomysłów

Ozdoby z filcu - serwetki

źródło zdjęcia: Getty Images / OZ_Media

3. Kwiaty z filcu

Kwiaty to ozdoby z filcu, które wykonamy łatwo i szybko. Ozdobią wigilijny stół lub komodę w pokoju. Są efektowne i o wiele mniej wymagające od tych żywych.

By wykonać sztuczne kwiaty z filcu, będziemy potrzebować:

 • filcu w różnych kolorach,
 • nitki z igłą,
 • nożyczek,
 • koralików lub guzików.

Za pomocą nożyczek wycinamy z filcu kształty naszych kwiatów. Jeśli chcemy uzyskać ciekawszy efekt, to dla każdej sztuki potrzebna będzie podwójna warstwa płatków. Nie zapominajmy także o liściach.

Dwa kawałki wyciętego filcu łączymy ze sobą za pomocą nitki, którą przewlekamy idealnie przez środek naszej ozdoby. Jednocześnie nawlekamy koralik lub guzik, który będzie stanowił centrum naszego kwiatu. Obszywamy ozdobę blisko środka, dokładając od spodu liście z zielonego filcu.

Jeśli chcemy wykonać także łodyżki, potrzebne nam będą metalowe druciki, które przyczepiamy od spodu kwiatka. Możemy nasze dzieło nieco pomarszczyć i wygiąć, by wyglądało naturalnie.

Dowiedz się więcej: Choinka sztuczna vs. choinka żywa

Kwiaty z filcu - pomysł na niebanalną dekorację

źródło zdjęcia: Getty Images / Anettphoto

4. Podkładki filcowe

Podkładki z filcu wykonujemy podobnie jak serwetki. Ich zadaniem jest ochrona obrusu przed zaplamieniem, jednak pełnią one również funkcję dekoracyjną. Dlatego możemy dodać im nieco barw za pomocą specjalnych farb do malowania tkanin.

Komplet takich farb w 10 kolorach kupimy już na kilkadziesiąt złotych. Możemy wypróbować także pisaki. Pamiętajmy, by utrwalić nasze malunki za pomocą żelazka. Nie mogą brudzić rąk i zastawy stołowej. Takie wykonane ręcznie ozdoby świąteczne na stole zaskoczą bez wątpienia wszystkich gości!

 

5. Mikołaj z filcu

Sposobów na wykonanie takiej ozdoby z filcu jest bardzo wiele. Możemy zrobić Mikołaja przestrzennego lub płaskiego, którego zawiesimy na ścianie tuż obok choinki lub potraktujemy jako świąteczną ozdobę okna.

Figurkę, którą będziemy mogli zawiesić także na drzewku, wykonuje się bardzo prosto. Potrzebne nam będą:

 • nożyczki,
 • klej,
 • filc w kolorach czerwonym, czarnym, kremowym i białym,
 • wata,
 • igła z nitką.

Z czerwonego filcu wycinamy koło, do którego wkładamy watę. Zawiązujemy lub zaklejamy szczelnie tak, by powstała sakiewka. Tak powstało ubranie naszego Mikołaja.

Podobnie postępujemy z twarzą, ale wybieramy filc w kolorze kremowym. Wycięte koło także powinno być mniejsze. Nie zapominajmy także o czapeczce, którą możemy złożyć z wyciętego półkola.

Wszystkie elementy sklejamy ze sobą. Z czarnego filcu wycinamy pasek, który przyklejamy wokół czerwonego kubraczka. Dorabiamy pompon do czapeczki, brodę i wąsy. Możemy użyć białego filcu lub waty. Nie zapominajmy o namalowaniu markerem oczu!

Innym pomysłem może być wykonanie całkowicie płaskiego Mikołaja. Wycinamy odpowiedni kształt i naklejamy wszystkie niezbędne atrybuty sympatycznego świętego.

Ciekawą alternatywą może być zaprojektowanie ozdób z filcu, by stanowiły kalendarze adwentowe. Wystarczy za pomocą nożyka technicznego powycinać okienka w kubraczku Mikołaja. Całość podklejamy od spodu dużą płachtą materiału, by włożone do środka słodycze nie wypadły. Po wyschnięciu kleju możemy umieścić wewnątrz cukierki.

Dowiedz się więcej: Świąteczne ozdoby z szyszek – zrób to sam

 

6. Bombki z filcu

Filc jest także bardzo wdzięcznym materiałem do zrobienia bombek. O tym, jak przygotować kulę wypełnioną watą, pisaliśmy paragraf wyżej. Możemy jednak postąpić bardziej profesjonalnie.

Do wykonania takiej ozdoby choinkowej będą nam potrzebne:

 • filc w różnych kolorach,
 • nożyczki,
 • styropianowa kulka,
 • szpilki bez główek,
 • wstążki,
 • dowolne dekoracje.

Z filcu wycinamy fragmenty, które pokryją naszą bombkę. Najlepiej by były symetryczne i jednakowe. Dodatkowo wycinamy wzór gwiazdy z filcu o innym kolorze.

Przyczepiamy materiał do styropianu za pomocą szpilek tak, by gładko do niego przylegał. Ewentualny nadmiar materiału wycinamy. W miejscach łączeń filcu naklejamy ozdobną wstążkę. Przyczepiamy filcową gwiazdkę za pomocą szpilek z perłowymi główkami. Dzięki temu nie tylko bombka będzie trwała, ale także efektowna.

Zdobimy nasze dzieło w dowolny sposób – cekinami, perełkami, wstążkami. Zawieszkę także przyczepiamy szpilką.

Tego typu ozdoby choinkowe nie tłuką się, dzięki czemu są wspaniałą alternatywą tradycyjnych bombek do domu z małymi dziećmi.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów

Świąteczne ozdoby z filcu na choinkę

źródło zdjęcia: Getty Images / undefined undefined

7. Bieżnik świąteczny

Bieżniki na stole są niezwykle przydatne. Sprawiają, że mebel nie wygląda smutnie i pusto. Filc dodatkowo chroni drewno przed działaniem wysokiej temperatury – chociażby wtedy, kiedy chcemy postawić gorący dzbanek z herbatą przed gośćmi.

Bieżnik świąteczny z filcu wykonuje się bardzo podobnie do serwetek czy podkładek. Możemy jednak pokusić się o bardziej fantazyjne zdobienia. Z materiału o innym kolorze powycinajmy świąteczne kształty i po prostu je naklejmy. Ważne, by były na tyle małe, żeby nie powodowały ewentualnego przechylenia się półmisków z potrawami wigilijnymi.

 

Świąteczne ozdoby z filcu nie wymagają ciężkiej pracy ani dużych pieniędzy. Wystarczy odrobina chęci i zdolności manualnych. Wiele z nich mogą wykonać nawet dzieci. Dekorowanie filcowego świętego Mikołaja z pewnością ucieszy wszystkich najmłodszych. Koniec z kupowaniem tłukących się bombek! Chwytajmy za nożyczki i igły do szycia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ