Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
19 Lis, 2018 - 15:56
Sukulenty doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Sukulenty doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Mariola Krzyżak

Jakie sukulenty doniczkowe warto mieć w swoim domowym ogródku? Poznaj najpiękniejsze odmiany i wyhoduj sobie piękne, żywe dekoracje!

Sukulenty doniczkowe to rośliny ozdobnektóre pozwalają na tworzenie wyjątkowych kompozycji dekoracyjnych, a jednocześnie mają bardzo małe wymagania i z powodzeniem może hodować je nawet początkujący ogrodnik. Na półkach sklepów ogrodniczych można znaleźć mnóstwo różnych odmian, a każda z nich zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem, ciesząc oko oryginalnymi kształtami. Podpowiadamy, które z nich są warte szczególnej uwagi.

Sukulenty doniczkowe – najpiękniejsze odmiany

7. Patyczak – Rhipsalis

Wyjątkową odmianą sukulentów jest patyczak. Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta ma bardzo ubogą formą, wyglądem przypominającą zielone patyki. Dzięki tak charakterystycznej prezencji pozwala na tworzenie oryginalnych kompozycji, które będą doskonale pasować zwłaszcza do mieszkań w minimalistycznym stylu.

Sukulenty doniczkowe tej odmiany tworzą obfite kiście z długimi pędami. Są niezwykle proste w uprawie i świetnie funkcjonują praktycznie w każdych warunkach. Jeżeli jednak chcemy, aby patyczak wytwarzał jak najwięcej korzeni powietrznych, najlepiej postawić go na stanowisku o rozproszonym świetle. Warto także raz na jakiś czas spryskać go wodą.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

 

6. Monadenium

Afrykański sukulent o oryginalnym kształcie to strzał w dziesiątkę dla miłośników roślin ozdobnych, które swoim wyglądem przyciągają wzrok. Odmiana ta w zależności od warunków i gatunku może być zaledwie kilkunastocentymetrowa lub stanowić okazałe drzewko. Jej domeną są pędy ozdobione charakterystycznymi wypustami. W okresie wegetacji sukulent dekorują dodatkowo mięsiste liście. Niektórzy ogrodnicy doczekają się także pięknych, małych kwiatów.

Podobnie jak większość tego typu roślin monadenium nie wymaga dużej uwagi ze strony hodowcy. Bardzo źle znosi nadmiar wody, dlatego jest to sukulent idealny dla zapominalskich. Należy jednak zapewnić mu właściwe podłoże, gdyż sadzonki zazwyczaj sprzedawane są w wysoko absorbującym wodę podłożu torfowym.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o sukulenty doniczkowe w domu?

 

5. Grubosz jajowaty

Nie wszystkie sukulenty doniczkowe są małymi roślinami. Przykładam gatunku, który może osiągać bardzo duże rozmiary, jest popularne i lubiane drzewko szczęścia. Jest to roślina, która wodę kumuluje w lśniących, mięsistych liściach, które są żywo zielone lub ozdobione czerwonymi lamówkami. Grubosz dzięki swym rozmiarom i wyglądowi świetnie nadaje się do formowania zgodnie z zasadami sztuki bonsai. Dzięki temu możemy dopasować jego kształt do naszych preferencji i cieszyć się oryginalną ozdobą naszych domów.

Drzewko szczęścia jest niezwykle odporne na ewentualne zaniedbania. Nie znosi jednak zbyt częstego podlewania, dlatego wodę należy dostarczyć mu obficie tylko w momencie, kiedy podłoże już zupełnie przeschło. Najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Z powodzeniem można wsadzać go wraz z doniczką także do ogrodów, jednak zimowanie powinno odbywać się w pomieszczeniach. Bardzo dobrze radzi sobie z suchym powietrzem, dzięki czemu ciepło z kaloryferów zimą nie powinno mu nadmiernie szkodzić.

Dowiedz się więcej: Duże kwiaty doniczkowe – które wybrać do domu lub mieszkania

Sukulenty doniczkowe - grubosz jajowaty, czyli drzewko szczęścia

źródło zdjęcia: Getty Images / Andrey Nikitin

4. Żywe kamienie

Niezwykle popularną dekoracją do mieszkań w modnym stylu stały się sukulenty w szkle. Odmianą, która doskonale sprawdzi się podczas tworzenia takich ozdób, są tak zwane żywe kamienie, czyli mała roślinka, która wyglądem przypomina prawdziwe kamyki. Sukulent ten nie posiada łodygi, a małe, okrągłe liście wyrastają prosto z podłoża. Z tego względu roślina idealnie nadaje się do hodowania w małych lub podłużnych doniczkach lub szklanych kulach. Będzie także stanowić doskonałe tło do nieco wyższych okazów.

Żywe kamienia może uprawiać każdy. Nie wymagają one specjalistycznego podłoża, a ich podlewanie powinno być ograniczone do minimum. W okresie zimowym można go zupełnie zaniechać. Jedyne, o co należy zadbać, to właściwe stanowisko. Najlepiej sprawdzi się miejsce słoneczne i przewiewne.

Dowiedz się więcej: Miniaturowe rośliny doniczkowe, czyli mini-ogródek zrób to sam

Oryginalne sukulenty doniczkowe - żywe kamienie

źródło zdjęcia: Getty Images / Dugwy

3. Aloes

Nie wszyscy wiedzą, że do rodziny sukulentów doniczkowych należy także aloes. Warto więc w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest sukulent? 

Nazwa rodziny pochodzi od łacińskiego sformułowania succulentus, co oznacza soczysty. Są to rośliny, które charakteryzują się silnym gromadzeniem wody w swoich pędach. Wyróżnia się sukulenty liściowe, korzeniowe i łodygowe. Do pierwszej z grup należy właśnie aloes.

Jest to roślina niezwykle pożyteczna. Nie tylko pięknie zdobi otoczenie, ale także ma nieocenione właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Roślina tworzy okazałą rozetę z mięsistych, mieczykowatych liści z małymi kolcami. W ich wnętrzu znajduje się zielonkawy miąższ o konsystencji galaretki. Charakteryzuje się on wyjątkowymi właściwościami. Warto stosować go w kosmetyce w celu nawilżenia wrażliwej cery oraz w pielęgnacji skóry problematycznej.

Aloes nie ma specjalnych wymagań. Dla jego prawidłowego wzrostu i ładnego wyglądu konieczne jest stanowisko dobrze nasłonecznione. Warto pamiętać o regularnym, ale nie przesadnym podlewaniu w okresie od wiosny do jesieni. Warto także raz na dwa tygodnie stosować odżywczy nawóz. Nasza roślina przy odpowiednich warunkach może osiągnąć wielkość nawet 60 cm.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Sukulenty doniczkowe - aloes

2. Kwitnący kaktus – Echinopsis Eyriesa

Wielu ogrodników do rodziny sukulentów doniczkowych zalicza także kaktusy. Rośliny te są niezwykle cenione przez wielu hodowców ze względu na swój oryginalny wygląd i małe wymagania. Różne rodzaje kaktusów zachęcają także do eksperymentowania z ich wykorzystywaniem w dekoracji wnętrz.

Jedną z najpiękniejszych odmian jest kwitnący kaktus. Odmiana ta ma charakterystyczną budowę, z walcowatym i wydłużonym korpusem o wyraźnie zarysowanych żebrach z cierniami. Klasyczny kaktus wyróżnia się jednak jedną cechą: w okresie wiosennym i letnim może okazale kwitnąć. Piękne i duże kwiaty o białym lub jasnoróżowym odcieniu pojawiają się na krótko i zazwyczaj pełnię swego uroku ukazują tylko w nocy, jednak na ich widok i zapach warto czekać.

Żeby nasz kaktus miał szansę zakwitnąć, musimy jednak zadbać o odpowiednie dla niego warunki. Warto wybrać mu stanowisko dobrze nasłonecznione i dbać o regularne, ale niezbyt obfite podlewanie w okresie wegetacyjnym. Zimą należy zapewnić mu okres spoczynku i przechłodzenia w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Tylko w taki sposób będzie mógł on zebrać siły na czas letniego i wiosennego rozkwitu.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące (TOP 11)

Kwitnące sukulenty doniczkowe - Echinopsis Eyriesa

źródło zdjęcia: Getty Images / Antonella Lussardi

1. Eszeweria

Na pierwszym miejscu listy musiał znaleźć się jeden z najbardziej charakterystycznych sukulentów doniczkowychczyli imponująca eszeweria. Należy ona do rodziny gruboszowatych i wyróżnia się mięsistymi liśćmi, które układają się w taki sposób, że przypominają wyjątkowej urody kwiat w kształcie szlachetnej rozety. Takie sukulenty wprost idealnie nadają się do tworzenia pięknych dekoracji. Można posadzić ich kilka w długiej doniczce lub stworzyć małe ozdoby biurka w szklanych słoikach. Przepięknie prezentują się także w grupie, kiedy postawimy je obok siebie w maleńkich, glinianych doniczkach.

Eszeweria lubi słoneczne stanowiska i właśnie w takich miejscach jej liście ładnie się wybarwiają. Nie toleruje natomiast nadmiaru wilgoci, dlatego podlewamy ją regularnie, ale bardzo oszczędnie. W zimie warto zapewnić jej okres spoczynku w niskiej temperaturze.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do biura – TOP 7

Piękne sukulenty doniczkowe - eszeweria

źródło zdjęcia: Getty Images / Elet1

Sukulenty doniczkowe to fantastyczna dekoracja wnętrz. Można z nich tworzyć piękne kompozycje, które będą prezentować się niezwykle oryginalnie. Do tego rośliny te nie są wymagające i z ich hodowlą poradzi sobie dosłownie każdy. Warto więc przyjrzeć się im bliżej. Ostrzegamy: kto raz kupił do swego domu sukulent, zapragnie ich mieć więcej!

ZOBACZ RÓWNIEŻ